مجتمع فرهنگی امام رضا(ع)؛ میزبان بانوان قرآنی کشور + عکس
کد خبر: 4182949
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۳

مجتمع فرهنگی امام رضا(ع)؛ میزبان بانوان قرآنی کشور + عکس

برگزاری جشن «در مسیر بهشت با عطر زینبی» به بهانه سالروز میلاد بانوی صبر و مقاومت، حضرت زینب(س) نویدبخش آغاز اجرای سلسله محافل انس با قرآن و عترت در مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی امام رضا(ع) است، تا به زودی این مکان به قطب آموزش، تبلیغ و ترویج قرآن کریم کشور شناخته شود.

به گزارش خبرنگار ایکنا، مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی امام رضا(ع) در غرب تهران واقع در محله کوهک روز گذشته، 28 آبان میزبان جمع زیادی از دختران نوجوان و بانوان بود تا به مناسبت سالروز میلاد عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب کبری(س) شاهد برپایی جشنی با عنوان «در مسیر بهشت با عطر زینبی» باشند.
 
دو تن از بانوان قاری قرآن کشورمان که در مسابقات مطرح کشور حائز رتبه‌های برتر هستند، معصومه آلبوغبیش از استان خوزستان و غزاله سهیلی‌زاده از استان البرز، دقایقی صوت خوش آیات قرآن کریم را در حسینیه امام رضا(ع) طنین‌انداز کردند.


تصاویر محفل انس با قرآن و عترت ویژه بانوان در مجتمع آموزش امام رضا(ع)


الهام غفاری

دو چهره، غصون مسلمی و آرزو اسلامی از میان خیل زیادی از بانوان حافظ کل قرآن کریم به این جشن دعوت شده بودند تا دختران حاضر در مراسم با سوابق آنان در امور قرآنی کشور آشنا و از نکات آموزشی آنان بهره‌مند شوند. مسلمی، نشان خادمی قرآن کریم را از رئیس‌جمهور دریافت کرده است و اسلامی نیز نابینایی مانعی برای پیشرفتش نشده و موفق شده است تا عضو هیئت علمی دانشگاه شود.

معصومه آلبوغبیش
 
بیان مدح و ثنای ائمه هدی(ع) و حضرت زینب سلام الله علیها از سوی دو تن از بانوان ستایشگر اهل بیت، خانم‌ها حسن‌خانی و هلالی و اجرای گروه همخوانی و تواشیح اهل ‌الکساء نیز از دیگر بخش‌های این جشن بود و مراسم همراه با ایجاد فضایی شاد از سوی الهام غفاری، حافظ کل قرآن و مجری شبکه قرآن و معارف سیما به خوبی پیش رفت.

مجتمع فرهنگی امام رضا کوهک

نکته مهم و جلوه زیبای این جشن، حضور پرتعداد دختران جوان و بانوانی به عنوان خادم مراسم بود که ضمن نظم‌بخشی به مراسم و انجام پذیرایی، به گونه‌ای با تک تک میهمانان روبه‌رو می‌شدند، گویی هر یک از آنان مهمان ویژه این مراسم است و رسیدگی ویژه‌ای به مادرانِ دارای کودک خردسال داشتند.

محفل قرآنی
درک تحولات جهان؛ در انس با قرآن

عاطفه خادمی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بانوان نیز در این مراسم طی سخنانی ضمن گرامیداشت میلاد حضرت زینب کبری(س)، اُسوه صبر و مقاومت و با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب پیرامون نبرد بین فلسطین و رژیم اشغالگر قدس تصریح کرد: انس دائمی با قرآن و عترت و برپایی چنین محافلی، درک ما را از حقایق و تحولات تاریخی و جغرافیایی پیرامون‌مان افزایش می‌دهد.

مجتمع فرهنگی امام رضا(ع)؛ میزبان بانوان قرآنی کشور

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بانوان اظهار کرد: ما در حال تجربه نعمت بزرگی هستیم، انقلاب اسلامی ظرفیت عظیمی را برای ما فراهم کرده است تا در سایه قرآن و عترت رشد داشته باشیم. رهبر فرزانه انقلاب بر این نکته تأکید دارند که توانستیم به واسطه پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون قدم بزرگی برداریم، اگرچه تا رسیدن به جامعه قرآنی و ورود مفاهیم حیاتبخش قرآن در تمام ابعاد زندگی فاصله داریم. همین که الان به برکت حاکمیت جمهوری اسلامی در چنین جمع‌های اینچنینی می‌توانیم در کنار هم باشیم، نعمت بزرگی است و باید قدردان باشیم.

عاطفه خادمی

این عضو هیئت علمی دانشگاه بیان کرد: این نعمت محافل قرآن و عترت در حالی است که دنیا در حال تجربه تغییر و تحولات بزرگی است. مدتی است که ذهن و تمام وجودمان درگیر موضوع غزه است. غزه، نقطه کانونی در مسیر حق است و همه باید نسبت خود را با وقایع غزه مشخص کنیم. آن میزان انسی که با تأمل در قرآن حاصل می‌شود به ما کمک می‌کند تا تحولات اطراف خود را بهتر بشناسیم. جبهه فلسطین، تقابل جبهه حق و باطل است و ما این منطق را از مفاهیم و ادبیات قرآن کریم آموخته‌ایم.

خادمی تصریح کرد: موضوع قرآن و نسبت آن با جامعه بانوان به شدت دارای همگنی است. در قرآن کریم زمانی که خداوند می‌خواهد جبهه حق و باطل را بیان کند، از دو زن مثال می‌‌زند؛ زنی در جبهه حق و زن دیگر در جبهه باطل و این زنان را مثالی برای تمامی مسلمین می‌زند، نه صرفاً برای بانوان.

کوهک تهران

این دانش‌آموخته دکترای سیاستگذاری فرهنگی در پایان با تأکید بر اینکه از ظرفیت عظیم بانوان فعال در حوزه قرآن و عترت باید بهره برد، اظهار کرد: تدبر در قرآن کریم باید برای ما جدی باشد تا به رشد برسیم. تربیت و افزایش حافظان متدبر در قرآن و تقویت جبهه فرهنگی را به گونه‌ای داشته باشیم تا بانوانی مدبر را تربیت کرده تا در نهایت از این ظرفیت برای رفع مسائل کلان کشور یاری بگیریم.

افزودن بخش تکریم بانوان قرآنی

اعظم الوندی، معاون فرهنگی بخش بانوان مجمتع فرهنگی، پژوهشی و آموزشی امام رضا(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا گفت: بانوان سهم مهمی در میان مخاطبان و نیز فعالان و نخبگان جامعه قرآنی کشورمان دارند. بر آن شدیم تا با استعانت از دو ثقل مهم، قرآن کریم و عترت و یاری تنی چند از بانوان فعال در عرصه‌های قرآن و عترت، سلسله محافلی را برپا کنیم تا نه‌تنها در غرب تهران و منطقه 22 شهر تهران، بلکه در ادامه میزبان تمامی بانوان شهر تهران باشیم تا در ادامه به مباحث آموزشی و تبلیغی و ترویجی قرآن کریم ورود داشته باشیم.

این داور مسابقات قرآن کریم، ویژگی‌های این محفل را توجه به انتخاب آیات مرتبط با مسائل روز جهان اسلام و تلاوت‌هایی معنی‌محور اشاره کرد و افزود: نکات و مفاهیم کلیدی آیات تلاوت شده از سوی قاریان ممتاز و بین‌المللی در این محافل، با دعوت از بانوان مبلغ و حافظان کل قرآن برای حاضران در مراسم بیان می‌شود.

آرزو اسلامی حافظ قرآن

این فعال قرآنی افزود: با نگاهی بر مقاومت زنان فلسطین و غزه و همزمان با میلاد پیام‌رسان دشت کربلا حضرت زینب(س) با یک نگاه ملی از دو قاری جوان از استان‌های خوزستان و البرز دعوت داشتیم و بر آن هستیم تا در محافل بعدی نیز به معرفی نخبه‌های عرصه قرآن و عترت بپردازیم و ان‌شاء‌الله با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تکریم و تجلیل از بانوان فعال قرآنی را هم خواهیم داشت.

مجتمع فرهنگی امام رضا(ع)؛ میزبان بانوان قرآنی کشور + عکس

یادآور می‌شود، مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی امام رضا(ع) وابسته به هوافضای سپاه پاسداران، همراه با مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی منطقه ۲۲ شهر تهران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جشن در مسیر بهشت با عطر زینبی را برگزار کردند.

انتهای پیام
captcha