بررسی افق‌های روشن مطالعات اسلامی در اجلاس دپارتمان‌های اسلامی ایران و جهان
کد خبر: 4198645
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۴

بررسی افق‌های روشن مطالعات اسلامی در اجلاس دپارتمان‌های اسلامی ایران و جهان

با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه قم، اولین اجلاس جهانی رؤسا و مدیران دانشگاه‌ها و دپارتمان‌های اسلامی ایران و جهان با حضور بیش از 40 میهمان خارجی برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین نشست مشورتی بررسی ظرفیت‌های پژوهشی فرهنگی مطالعات اسلامی، صبح امروز، 18 بهمن‌ماه با هدف ظرفیت‌سنجی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به میزبانی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در ساختمان شماره 14 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.
علی اکبر ضیایی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این نشست با بیان ظرفیت‌های عظیم پژوهشی و فرهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و حوزوی در حوزه مطالعات اسلامی بر انسجام بخشی این فعالیت‌ها و ظهور و ثبوت موثر مطالعات اسلامی در کشور و جهان تاکید کرد.
محمدعلی ربانی، دستیار رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در امور گفت‌وگوی فرهنگی و حقوق بشر با اشاره به اهمیت تمرکز گرایی مطالعات اسلامی و ساماندهی امور مرتبط در این خصوص به بیان ظرفیت بسیار خوب و عالی دانشگاه بین‌المللی قم در حوزه مطالعات اسلامی پرداخت.

ساماندهی توانمندی‌های علمی و پژوهشی کشور و دعوت از مراکز علمی و پژوهشی با هدف  توافق جمعی برای شروع فعالیت‌ها و  تشکیل کمیته‌های علمی و تخصصی حول محور شبکه سازی در بخش مطالعات اسلامی و ایجاد تعامل فرهنگی بیشتر در حوزه مطالعات اسلامی از دیگر مطالبی بود که ربانی بدان اشاره داشت.
حجت‌الاسلام والمسلمین شریفی، رئیس دانشگاه قم با اشاره به ظرفیت‌های علمی و بین‌المللی این دانشگاه اعلام آمادگی کرد تا با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجموعه دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور بتواند ضمن میزبانی اجلاس و مدیریت دبیرخانه دائمی آن، تعاملات گسترده‌ای از همکاری‌های علمی و فرهنگی با تمرکز بر حوزه مطالعات اسلامی را ساماندهی کند.

بررسی ظرفیت‌های پایدار جهت همکاری‌های فرهنگی و علمی در حوزه مطالعات و آموزش اسلامی

در ادامه این نشست در خصوص برپایی اولین اجلاس رؤسا و مدیران دانشگاه‌ها و دپارتمان‌های اسلامی ایران و جهان که قرار است در خردادماه سال آتی (1403) برگزار شود، بحث و تبادل نظر شد.
همچنین، مقرر شد با همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجموعه‌ای از مراکز علمی و دانشگاهی کشورمان با محوریت دانشگاه قم، ضمن برپایی اولین اجلاس جهانی مدیران مراکز دانشگاهی و دپارتمان‌های مطالعات اسلامی نسبت به تاسیس «مجمع جهانی مطالعات اسلامی» و تاسیس «دبیرخانه دائمی مجمع» و طراحی سازوکارهای مناسب جهت فراهم سازی ظرفیت‌های مناسب و پایدار جهت همکاری‌های فرهنگی و علمی در حوزه مطالعات و آموزش اسلامی اقدام لازم بعمل آید.
شکل‌گیری دبیرخانه‌های تحصصی از جمله در حوزه‌های فلسفه، عرفان، کلام، فقه و حقوق، تاریخ و تمدن اسلامی، ترجمه و نشر منابع اسلامی، فرق و مذاهب، مطالعات تطبیقی ادیان، تحولات نو پدید و مطالعات اسلامی با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج نیز از دیگر موارد مطروحه در این نشست بود.

انتهای پیام
captcha