کد خبر: 4211703
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۱
حجت‌الاسلام نواب در جلسه با مسئولان دفاتر بعثه:

نوآوری و پویایی در فرایندهای مرتبط با حوزه حج و زیارت ایجاد شود

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه اگر مانند 10 سال قبل بیاندیشیم از جامعه امروز عقب خواهیم ماند، بر لزوم نوآوری، پویایی و بهینه‌سازی فرایندها و تسهیل کردن امور مرتبط با حوزه حج و زیارت تأکید کرد.

ارسال/  نوآوری و پویایی در فرایندهای مرتبط با حوزه حج و زیارت ایجاد شودبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب، یکشنبه، دوم اردیبهشت که در جلسه مسئولان دفاتر استانی و مناطق بعثه مقام معظم رهبری در قم سخن می‌گفت، اهمیت اخلاص در کارها را یادآور شد و اظهار کرد: این ویژگی به خصوص در فعالیت کارکنان مرتبط با حوزه حج و زیارت از اهمیت بیشتری برخوردار است، چون با مردم سر و کار دارند آن هم زائرانی که از طرق مختلف از جمله فروش ملک، وسیله و گرفتن وام مبالغی را برای پرداخت هزینه سفرهای زیارتی جمع کرده‌اند. 

وی با بیان اینکه اگر مانند 10 سال قبل بیاندیشیم از جامعه امروز عقب خواهیم ماند، گفت: یکی از کارهایی که باید در فعالیت‌های مرتبط با کاروان‌های زیارتی صورت بگیرد، نوآوری، پویایی و بهینه‌سازی فرایندها و تسهیل کردن امور مرتبط با حوزه‌های مرتبط با حج و زیارت است و معاونت فرهنگی بعثه از استان‌هایی که طرح‌های نوآورانه داشته باشند، تشویق و از آن‌ها تقدیر خواهد کرد.

حجت‌الاسلام نواب، آسیب‌شناسی در فرایندها ضروری خواند و گفت: درصد خادم به زائر در حج پیش رو در مقایسه با سال‌های گذشته باز هم کمتر شده است، همچنین تعداد روحانیون کاروان‌ها کمتر شده‌اند لذا باید تدبیری بیاندیشیم که کاستی در ارائه خدمات به زائران ایجاد نشود. 

وی با تأکید بر اینکه همه باید بپذیریم که خادم زائر هستیم و نباید نگاه بالا به پایین داشته باشیم، اظهار کرد: نیازشناسی و برنامه‌ریزی برای تأمین روحانیون کاروان‌ها از خود استان از کارهای لازم است که باید مسئولان دفتر استانی پیگیری کنند.

نواب تصریح کرد: یقین بدانید گرچه روحانیون فعلی که جذب شده‌اند خیلی خوب هستند ولی حتماً روحانیون دیگری هم در حوزه هستند که می‌تواند با رعایت شایسته سالاری مورد استفاده قرار بگیرند.

به روزشدن روحانیون و انتخاب روحانیون جدید برای سفرهای عمره با توجه به تعطیلی 9 ساله و تأمین نیروی معین ثابت از دیگر توصیه‌های حجت‌الاسلام والمسلمین نواب بود؛ وی همچنین ادامه داد: امروز من و شما مسئول و مکلف هستیم که این چارچوب را حفظ و بهینه‌سازی کنیم.

فعالیت 21 ایستگاه پروازی در حج امسال

در ادامه این همایش سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت در سخنانی به تشریح فرایند شروع عملیات عمره بعد از یک توقف چند ساله پرداخت.

وی با بیان اینکه سازمان حج وزیارت و بعثه مقام معظم رهبری در همکاری با همدیگر درصدد انجام عملیات حج پیش رو به بهترین وجه هستند، افزود: 21 ایستگاه پروازی عملیات انتقال زائران را به سرزمین وحی برعهده دارند. 

در ادامه این نشست، مسئولان دفاتر استانی به ذکر نکات و پیشنهادات خود پرداختند که از آن جمله می‌توان به سرعت بخشیدن در اعلام اسامی خادمان فرهنگی کاروان‌ها، افزایش ظرفیت برخی استان‌ها مانند قم و خراسان رضوی، امکان اجاره هواپیما از کشورهای دوست، رسیدگی بیشتر به فعالیت دفاتر زیارتی و سیاحتی و توجه بیشتر به کاروان‌های زوجی اشاره کرد.

انتهای پیام
captcha