شبستان حرم حضرت زینب(س) به همت ایرانیان ساخته شد
کد خبر: 4215501
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۶

شبستان حرم حضرت زینب(س) به همت ایرانیان ساخته شد

جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات از اتمام عملیات اجرایی شبستان حرم حضرت زینب(س) به همت خیران، مهندسان و استادکاران ایرانی خبر داد.

شبستان حرم حضرت زینب (س) به همت ایرانیان ساخته شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، مجید نامجو، جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات از اتمام عملیات اجرایی شبستان حرم حضرت زینب(س) در شهر دمشق با همت مهندسان و استادکاران ایرانی خبر داد و گفت: با ساخت این شبستان، بیش از دو هزار متر مربع به فضای زیارتی حرم حضرت زینب (س) افزوده شد.

وی با اشاره به استفاده از معماری ایرانی ـ اسلامی در ساخت شبستان حرم حضرت زینب(س) گفت: آئینه‌کاری‌های زیبا، گچ‌بری، کاشی‌کاری هفت رنگ، سنگ‌کاری، رنگ‌آمیزی، درودگری، اجرای طاق‌های زیبا و کتیبه‌های منقش به آیات قرآن و اشعار فارسی و عربی ازجمله ویژگی‌های معماری این طرح است.

جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: هزینه‌های احداث این شبستان از محل کمک‌های مردمی و نذر خیران به‌ویژه دو خیر حرم‌ساز ایرانی تأمین شده است.

وی با اشاره به تزریق برکت نذر خالصانه خیران این طرح به چرخه اقتصاد کشور گفت: کمک‌های مردم و نذری که خیران برای توسعه حرم حضرت زینب (س) اهدا کرده بودند صرف خرید ملزومات طرح از صنایع داخلی شد.

شبستان حرم حضرت زینب (س) به همت ایرانیان ساخته شد

نامجو اظهار کرد: پیش از اجرای این عملیات توسعه، بخش زیارتی مسقف حرم مطهر حضرت زینب (س) محدود به فضای گنبدخانه می‌شد که فقط ۷۵۰ مترمربع وسعت داشت.

وی افزود: به برکت خون شهدای مدافع حرم و بهبود شرایط امنیتی برای حضور زائران، لزوم توسعه فضای زیارتی حرم مطهر حضرت زینب (س) بیش از گذشته احساس می‌شد لذا در کنار طراحی سند راهبردی توسعه حرم، طرح مسقف سازی حیاط پیرامونی آن برای ارائه خدمات مطلوب به زائران در دستور کار قرار گرفت.

نامجو ادامه داد: گروه مشاوران با بررسی فضا، قسمت شمالی صحن پیرامونی حرم مطهر به مساحت هزارو ۶۵۰ مترمربع را برای ایجاد شبستان مسقف پیشنهاد داد که پس از دریافت تایید مسئولان سوری، عملیات اجرایی از اواخر سال ۹۸ شروع شد.

شبستان حرم حضرت زینب (س) به همت ایرانیان ساخته شد

جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات گفت: با اتمام عملیات اجرایی شبستان حرم مطهر حضرت زینب (س) با زیربنای هزارو ۶۵۰ مترمربع و رواق‌های پیرامونی آن، دو هزارو ۳۵۰ متر مربع به فضای مسقف حرم و بخش زیارتی آن افزوده شده است.

وی گفت: هم اکنون هنرمندان و استادکاران ایرانی مشغول مراحل ساخت ۱۶ عدد در‌های این شبستان هستند که پس از اتمام ساخت آنها، این طرح به صورت رسمی تحویل تولیت حرم مطهر خواهد شد.

به گفته نامجو، طی اجرای این طرح، به صورت میانگین روزانه، ۵۰ نفر اعم از مهندس، کارگر و استادکار ایرانی و سوری مشغول فعالیت بودند.

براساس این گزارش، علاقه‌مندان به مشارکت در طرح توسعه حرم‌های مطهر در عتبات و سوریه، می‌توانند به تارنمای ستاد توسعه و بازسازی عتبات و قسمت پرداخت آنلاین به نشانی https://atabat.org/fa/onlinepayment/form مراجعه کرده و با انتخاب پروژه مورد نظر، کمک‌های خود را به میزان دلخواه اهدا کنند.

انتهای پیام
captcha