کد خبر: 4218314
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۷
سرپرست ریاست جمهوری بیان کرد:

هم‌افزایی بیشتر محور مقاومت و کشورهای اسلامی در فقدان آیت‌الله رئیسی

مخبر با اشاره به نقش و تأثیر آیت‌الله رئیسی در تقویت محور مقاومت، گفت: این فقدان بزرگ به رغم همه تلخی‌ها موجب ایجاد وفاق ملی در داخل کشور و همگرایی و هم‌افزایی بیشتر محور مقاومت و کشورهای اسلامی شده است.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهور، عبدالطیف رشید، رئیس جمهور عراق که در صدر هیئتی متشکل از رؤسای جمهور و نخست وزیران سابق عراق، رهبران گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی عراق به منظور عرض تسلیت فقدان رئیس جمهور شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و همراهانش به تهران سفر کرده است، پیش از ظهر امروز با مخبر، سرپرست ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمد مخبر در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به هیئت عراقی و تشکر صمیمانه از همدلی و همدردی دولت و ملت عراق با دولت و ملت ایران در پی شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور و همراهانش گفت: ملت ایران دو شخصیت بزرگ، دلسوز، پرتلاش و خدمتگزار را در این حادثه از دست داد اما با استعانت از حضرت باری تعالی و تکیه بر چارچوب‌های مستحکم نظام جمهوری اسلامی آن را پشت سر خواهیم گذاشت.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری در ادامه با برشمردن ویژگی‌های شخصیتی، اقدامات و دستاوردهای مهم آیت‌الله رئیسی در قبال امت اسلامی تصریح کرد‌: رئیس جمهور شهید ما اقدامات و موفقیت‌های بزرگی را رقم زد اما شاید یکی از برجسته‌ترین اقدامات او ارتقای سطح روابط ایران با کشورهای اسلامی، همسایه و همسو بود که انصافاً در این مسیر بسیار موفق عمل کرد.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه مهم و برجسته دولت و ملت عراق در منظومه سیاسی و دینی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه آیت‌الله رئیسی، تصریح کرد‌: اهمیت این جایگاه در نگاه رئیس جمهور شهید ما به گونه‌ای بود که به طور منظم تحولات عراق را رصد می‌کرد.

سرپرست ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به نقش و تأثیر آیت‌الله رئیسی در تقویت محور مقاومت،‌ برهم زدن معادلات قدرت در جهان با هم‌افزایی با کشورهای مستقل و شکست هیمنه امریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی به‌ویژه در جریان جنایات صهیونیست‌ها در غزه، افزود: ابراز تأثر و تأسف عمیق رهبران محور مقاومت از فقدان ایشان به خوبی بیانگر جایگاه این شخصیت بزرگ در حمایت از محور مقاومت بود اما با راهبری داهیانه رهبری معظم انقلاب این راهبرد اصولی نظام جمهوری اسلامی ایران با قوت ادامه خواهد یافت.

مخبر با بیان اینکه این فقدان بزرگ به رغم همه تلخی‌ها موجب ایجاد وفاق ملی در داخل کشور و همگرایی و هم‌افزایی بیشتر محور مقاومت و کشورهای اسلامی شده است، تصریح کرد‌: بدون تردید راهبرد نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال دولت و ملت عراق که توسط آیت‌الله رئیسی پیگیری می‌شد، از این پس نیز با قوت استمرار خواهد یافت.

عبدالطیف رشید، رئیس جمهور عراق نیز در این دیدار ضمن ابراز تأسف عمیق از شهادت آیت‌الله رئیسی و همرانش و عرض تسلیت و تعزیت به دولت و ملت ایران از جانب دولت و ملت عراق، از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های آیت‌الله رئیسی از ملت عراق تجلیل کرد و افزود‌: شهادت ایشان نه تنها برای ملت ایران بلکه برای ملت عراق و کل منطقه مصیبتی بزرگ و جبران‌ناپذیر است.

رئیس جمهور عراق با تأکید بر اینکه دولت و ملت عراق در این حادثه دردناک در کنار دولت و ملت ایران خواهد بود، بر عزم کشورش برای استمرار روابط و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و گفت‌: روابط مستحکم ما با جمهوری اسلامی ایران با قوت ادامه خواهد یافت و تمامی اقدامات لازم برای تقویت سطح این روابط را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام
captcha