کد خبر: 4219283
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۳

مکه سرزمین ایمان، عبودیت و اخلاص است

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد میرزامحمدی از خطیبان بعثه مقام معظم رهبری، با اشاره به اینکه اگر زائر فریضه حج را برای رضایت خدا انجام دهد، در روز قیامت همنشین اولیاء و صالحان خواهد بود، تأکید کرد: مکه سرزمین ایمان، عبودیت و اخلاص است.

به گزارش ایکنا؛ سلسله محافل انس و معرفت شامگاه چهارشنبه، 9 خردادماه در هتل‌های «آیانا»، «کدی تاور 2»، «نرجس الحدیقه» و «محمد فالح الجابری»  شهر مکه برگزار شد.

در این محافل که با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین محمد میرزامحمدی، از سخنرانان بعثه و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح زاده، از کارشناسان مسائل شرعی همراه بود، حاج مهدی سلحشور و حاج حمید رمضان‌پور از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) در رثای اهل بیت(ع) مرثیه‌سرایی کردند.

همچنین، آرش سوری، یوسف قنبری، خلیل سواری و سیدرضا نجیبی از اعضای کاروان قرآنی «نور» اعزامی به سرزمین وحی در این محافل نورانی به تلاوت قرآن پرداختند.
 
حجت‌الاسلام میرزامحمدی ضمن سخنانی در محفل انس و معرفت هتل «محمد فالح الجابری» مکه که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، گفت: قرآن بهترین منبع برای پیروان شریعت یهود و مسیحیت است که از طریق آن بتوانند پیامبران خود حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی(ع) را بشناسند، چرا که تمامی آیات و سوره‌های قرآن از جانب خداوند متعال است، بر خلاف تورات، زبور و انجیل که تحریفاتی در آن ها صورت گرفته است.

وی در ادامه قرآن را کامل‌ترین کتاب برای معرفی انبیاء دانست و گفت: در قرآن ۲۶ پیامبر علاوه بر نبی مکرم اسلام معرفی شده که یکی از این انبیاء، ابراهیم خلیل‌الله است.

این خطیب بعثه با اشاره به این که حضرت ابراهیم (ع) و حضرت محمد(ص) در قرآن به عنوان الگو معرفی شده‌اند، گفت: لبیکی که ما هنگام پوشیدن لباس احرام می‌گوییم، اجابت دعوت حضرت ابراهیم(ع) برای زیارت خانه خدا است.

وی در ادامه به داستان بنای خانه کعبه توسط حضرت ابراهیم(ع) و سیره این پیامبر بزرگوار از جمله تنها گذاشتن همسر و فرزندش در مکه و اجابت فرمان الهی برای ذبح حضرت اسماعیل(ع)  اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در آیه ۲۷ سوره حج «وَأَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجَالًا وَعَلَى کُلِّ ضَامِرٍ یَأْتِینَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمِیقٍ: و در میان مردم براى [اداى] حج بانگ برآور تا [زائران] پیاده و [سوار] بر هر شتر لاغرى که از هر راه دورى مى‌‏آیند به سوى تو روى آورند» از حضرت ابراهیم(ع) خواست که مردم را به حج دعوت کند.

حجت‌الاسلام میرزامحمدی گفت: اگر زائر حج را برای رضایت خدا و به خاطر خداوند متعال‌ بجا بیاورد، در روز قیامت همنشین اولیاء، صالحان و انبیای الهی خواهد بود.
 
وی با اشاره به این که ۳۰۰ پیامبر در کعبه دفن شده‌اند، گفت: ختم قرآن، قرائت زیارت یاسین و اقامه نماز در مکه از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و از امام صادق(ع) نقل شده است که هر کس در مکه موفق به ختم قرآن شود، نمی‌میرد مگر آن که خداوند جایگاه بهشتی را به او نشان دهد.
 
حجت‌الاسلام میرزامحمدی همچنین در محفل انس و معرفت که در هتل «نرجس الحدیقه» شهر مکه برگزار شد، در خصوص تزکیه نفس و ضرورت توبه در این سرزمین مقدس سخنرانی کرد.
 
وی ضمن اشاره به مراتب آفرینش انسان قبل از تولد بعد از تولد و بعد از مرگ، این سفر معنوی را با قیامت و محشر مقایسه کرد و درباره ثواب این سفر معنوی و معجزات این مکان مقدس مطالبی را بیان کرد.
 
این خطیب بعثه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران حج، گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند در سرزمین وحی دنبال چیزی باشید که در ایران نیست، دنبال بازار و خرید نباشید که اینها در ایران هم هست که این توصیه بسیار ارزشمندی بود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، از کارشناسان مسائل شرعی نیز ضمن سخنانی در محفل انس و معرفت که در هتل «آیانا» مکه برگزار شد، گفت: رفتار، کردار، گفتار و اعمال زائر پس از انجام فریضه حج باید به گونه‌ای باشد که دیگران این تغییر را در او احساس و نورانیت را در سیما و باطن او مشاهده کنند. از غیبت، تهمت، کینه‌توزی و ... دوری کنید و یاد بگیرید که دیگران را حلال و  نشبت به آن‌ها گذشت کنید.
 
در پایان محافل انس و معرفت، حاج مهدی سلحشور و حاج حمید رمضان‌پور از مداحان و ذاکران اهل بیت‌(ع) در رثای مصیبت حضرت زهرا(س) و خاندان اباعبدالله الحسین(ع) مرثیه‌سرایی کردند.
انتهای پیام
captcha