کد خبر: 4219627
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۸
سیدعباس انجام:

آیت‌الله رئیسی قرآنی فکر و قرآنی عمل می‌کرد

پیشکسوت قرآنی کشور ضمن اشاره به خصوصیات شهید آیت‌الله رئیسی گفت: ایشان هم حافظ قرآن، هم عامل و هم حامل قرآن بود و همین‌ خصوصیات بود که در ایشان تجلی می‌کرد.

سیدعباس انجام، پیشکسوت قرآنی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، ضمن ابزار تأسف و تأثر از سانحه سقوط بالگرد حامل آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه که منجر به شهادت رئیس‌جمهور محبوب کشورمان شد، با بیان اینکه شهید رئیسی تمام عمر بابرکت خود را به نظام اسلامی، قرآن و این مردم عزیز تقدیم کرد، گفت: اگر بخواهیم سیره ایشان را در یک جمله خلاصه کنیم باید گفت که ایشان قرآنی فکر می‌کرد، قرآنی عمل و قرآنی رفتار می‌کرد.

این داور مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن افزود: سیره شهید رئیسی را می‌توانیم در تک تک آیات قرآن مشاهده کنیم؛ آنجا که می‌فرماید: «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ...»؛ ایشان به عهد و وعده‌ای که داشت صادق بود و به آن عمل کرد.«إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا، یعنی کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده‏‌اند به زودى خدای رحمان براى آنان محبتى در دلها قرار مى‏‌دهد»؛ لذا خدای متعال محبت ایشان را در دل همه مردم چه ایرانی و چه غیر آن قرار داد. آیات قرآن در رفتار و منش آقای شهید رئیسی متبلور بود و به همین جهت خدای متعال اثر او را در قلوب همه جا داد.

پیشکسوت قرآنی کشور ادامه داد: در همه جلساتی که ما ازجمله مسابقات بین‌المللی، محافل مهم قرآنی و ... خدمت ایشان می‌رسیدیم، این شهید والا مقام چه در قوه قضائیه و چه در ریاست جمهوری، استناد سخنانش آیات قرآن کریم بود و استشهاد می‌کردند. این شهید نه تنها رفتار و سیره‌اش قرآنی بود، بلکه آیات زیادی را در ذهن داشت و این یعنی شهید رئیسی هم حافظ قرآن، هم عامل و هم حامل قرآن بود و همین‌ خصوصیات بود که در ایشان تجلی می‌کرد.

انجام با اشاره به خاطره‌ای از شهید رئیسی گفت: در سال ۱۴۰۱ افتخار این را داشتم که به عنوان خادم‌القرآن انتخاب و معرفی بشوم. آن زمان اولین سالی بود که شهید رئیسی، به عنوان رئیس‌جمهور معرفی شده بودند، و در حقیقت خادمان را تکریم می‌کردند؛ در آن روز و در بالای سن هنگامی که لوح خادمی قرآن را به بنده می‌دادند، گفتند: «فلانی شما که با قرآن مأنوس هستید دعا کنید که ما هم قرآنی بشویم؛ به ایشان عرضه کردم، اگر ما قرآنی می‌شویم از رفتار و اخلاق شماست.» ایشان تا این حد تواضع و فروتنی داشت در حالی که خودشان قرآن را می‌شناختند و عامل به او بود، اما از ما می‌خواست تا برای ایشان دعا کنیم تا مأنوس با قرآن شود.

وی افزود: هر چند نمی‌توان تمام منش و سیره قرآنی این انسان بزرگ را در این مدت کوتاه بیان کرد، اما قطعاً باید کتاب‌های بسیاری در این موضوع نوشته شود. البته سیره ایشان چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشد.

پیشکسوت قرآنی کشور با اشاره به حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع شهید رئیسی و همراهان ایشان اظهار کرد: حضور ۹۰ هیئت خارجی و اعلام سکوت چندین کشور خارجی در ابتدای جلساتشان برای شهادت ایشان و اعلام عزای عمومی در چند کشور خارجی و حضور چند میلیونی مردم در مراسم تشییع ایشان نشان می‌دهد که منش و رفتار این آدم در قلوب مردم بود که توانست اینگونه تاثیر بگذارد.

انجام اظهار کرد: امیدوارم که ما نیز بتوانیم از سیره ایشان تاثیر بپذیریم؛ البته بالاترین خدمتی که ایشان انجام داد، خدمت به خلق خدا بود. در روایت داریم که اگر حاجت یک مؤمن را برآورده کنید تا ۷۰ حج و عمره را برای این خدمت خواهند نوشت‌؛ ایشان نیز تمام عمرشان به دنبال خدمت به خلق و برآورده کردن امور و حاجات ملت ایران بود.

وی با تاکید بر اینکه ما اگر بتوانیم به مردم خدمت کنیم و در این مسیر حرکت کنیم، قطعا راه این شهید را ادامه خواهیم داد، گفت: امروز ما مدیر شعاری نمی‌خواهیم؛ مدیری می‌خواهیم که به میدان بیاید و به وعده‌هایش عمل کند و اگر به وعده‌هایی که داد عمل کرد، قطعا خدا مانند شهید رئیسی او را نزد مردم عزیز می‌کند.

یادآور می‌شود، رئیس‌جمهور فقید و هیئت همراه برای افتتاح سد قیزقلعه‌سی، پروژه آبی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و تکمیل و توسعه سد خداآفرین، ۳۰ اردیبهشت‌ماه به شهر مرزی خداآفرین سفر کرده بودند و در بازگشت به شهر تبریز، بالگرد حامل ایشان و همراهان در ارتفاعات نزدیک شهر ورزقان سقوط کرد و همگی سرنشینان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

وهاب خدابخشی

انتهای پیام
captcha