کد خبر: 4220013
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۴

آغاز برنامه‌های کاروان قرآنی نور ویژه اعمال حج از روز جمعه

مسئول کاروان قرآنی نور مستقر در مکه با بیان اینکه تا پایان روز جمعه کل کاروان قرآنی در سرزمین وحی مسقر می‌شوند، گفت: با استقرار تمام اعضای کاروان قرآنی نور برنامه‌های قرآنی ویژه منتهی به هفته اعمال حج نیز آغاز می‌شود.

‌به گزارش ایکنا، اعضای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج تمتع سال ١۴٠۳ موسوم به کاروان نور، اواخر فروردین‌ماه امسال از سوی دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم تعیین شدند و از ۲۶ اردیبهشت‌ماه عازم سرزمین وحی شده‌اند و با تقسیم‌بندی که از سوی مدیران کاروان انجام شد اعضای این کاروان به دو گروه تقسیم‌ شدند که برخی مستقیما به مکه اعزام شدند و برخی در مدینه به اجرای برنامه پرداختند.

سیدکریم موسوی، مسئول کاروان قرآنی نور مستقر در مکه در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا با اشاره به برنامه‌های کاروان قرآنی در سرزمین وحی گفت: اعضای کاروان قرآنیان نور اعزامی به مکه مکرمه در حال تکمیل شدن هستند و عزیزانی که تا امروز در مکه حضور دارند بخشی از کاروان قرآنی حج هستند که برنامه‌های متنوع و متعدد قرآنی را اجرا کرده‌اند. البته سایر اعضای کاروان به زودی به تیم اضافه خواهند شد.

وی با بیان اینکه از روز ششم خرداد‌ماه بخشی از کاروان قرآنی وارد مکه شدند و تا به امروز نزدیک به ۶۵ برنامه قرآنی توسط این عزیزان اجرا شده است، افزود: برخی از برنامه‌های اجرا شده رسمی و برخی از آنها غیر رسمی است که افتتاحیه همه این برنامه‌ها توسط عزیزان کاروان قرآنی با تلاوت قرآن آغاز شده است.

مسئول کاروان قرآنی نور مستقر در مکه مکرمه ادامه داد: اکثر برنامه‌هایی که توسط کاروان قرآنی تا به امروز اجرا شده بیشتر در بخش تلاوت است؛ اما در کنار تلاوت، گا‌هی دعای کمیل و سایر ادعیه را نیز در میان حجاج اجرا می‌کنند.

موسوی بیان کرد: یکی از بخش‌های مهمی که به صورت ویژه توسط کاروان قرآنی در حال انجام است محافل انس و معرفت است. این محافل با تلاوت مجلسی توسط قاریان کاروان قرآنی نور آغاز می‌شود و روزانه در ۵ نوبت، با حضور حجاج برپا می‌شود؛ همچنین بسیاری از سخنرانی‌هایی که در این محافل ارائه می‌شود بر اساس آیاتی است که قاریان تلاوت می‌کنند.

وی اظهار کرد: برنامه دیگری که در طول این چند روز اجرا شده است روایت‌گری است که قاریان ما در تمامی این برنامه حضور دارند و به اجرای برنامه می‌پردازند. از برنامه‌های دیگری که به صورت ویژه و دقیق اجرا می‌شود و شکل کاملا قرآنی دارد، محافل قرآنی ویژه اهل تسنن در سرزمین وحی است. این برنامه با حضور قاریان کاروان قرآنی برگزار می‌شود و محوریت آن قرآن کریم است. در این برنامه، قاری آیاتی را تلاوت می‌کند که در ادامه با محوریت همان آیات سخنرانی‌ها انجام می‌شود و در نهایت سوالاتی مطرح و هدایایی اعطا می‌شود.

مسئول کاروان قرآنی نور مستقر در مکه مکرمه با بیان اینکه برنامه‌هایی که تا امروز در مکه برگزار شده به صورت جدول منظم از سوی بعثه مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی شده است، گفت: از برنامه‌هایی که توسط بعثه مقام معظم رهبری برای کاروان قرآنی نور تدارک دیده شده، محافلی است که ما برای بعثه‌های دیگر کشور‌ها برگزار می‌کنیم. در این مجالس نیز ضمن تلاوت قرآن، تفسیر آیات قرائت‎‌شده و دعاخوانی در بین شیعیان آن کشور‌ها انجام می‌شود.

موسوی با اشاره به زمان حضور کل کاروان قرآنی نور در مکه گفت: ورود ما ابتدا با ۵ نفر از اعضا آغاز شد و ۲ نفر از عزیزان در اواسط مسیر از مدینه به ما اضافه شدند؛ به احتمال بسیار زیاد تا پایان روز جمعه کل کاروان قرآنی به سرزمین وحی اعزام و در مکه مسقر شوند. با استقرار تمام اعضای کاروان قرآنی نور برنامه‌های قرآنی ویژه منتهی به هفته اعمال حج نیز آغاز می‌شود.

یادآور می‌شود در کاروان امسال حامد شاکرنژاد از خراسان‌رضوی، مهدی عادلی از تهران، سیدکریم موسوی از خوزستان، یوسف قنبری از زنجان، حمید صفدری از خراسان‌رضوی، آرش سوری از کرمانشاه، سیدرضا نجیبی از فارس، مسعود موحدی‌راد از خراسان‌رضوی، وحید براتی از خراسان جنوبی، سیدپارسا انگشتان از مازندران، خلیل سواری از خوزستان، مهدی عبرتی از گیلان، امیرحسین انواری از یزد، محمدرضا اکبری از مرکزی، گروه تواشیح العباد از خوزستان متشکل از مرتضی طرفی، نصرالله بریچی، صادق بیت‌سعید، خلیل سعیدی و محمدامین سبهانی خالص حضور دارند. سرپرستی کاروان نور نیز به عهده علی صالحی‌متین، حافظ کل قرآن کریم از تهران است.

انتهای پیام
captcha