کد خبر: 4220403
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۱
وزیر میراث، گردشگری و صنایع دستی:

رئیس جمهور شهید حامی و راهگشای مشکلات صنایع دستی بود + فیلم

عزت الله ضرغامی گفت: شهید آیت‌الله رئیسی همیشه از هنر صنایع دستی حمایت می‌کرد و چندین بار با دستوراتش راهگشای ما در عرضه هنر صنایع دستی بود.

رئیس جمهور شهید حامی و راهگشای مشکلات صنایع دستی بودبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ آیین بزرگداشت شصتمین سالگرد تاسیس شورای جهانی صنایع دستی با شعار «صنایع دستی؛ مردمی‌ترین مشارکت در جهش تولید» امروز 19 خرداد با حضور عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی و جمعی از هنرمندان در سالن آمفی‌تئاتر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد. 

در ابتدای مراسم مژده لواسانی مجری برنامه ضمن خوش‌آمد به حاضران بیان کرد: هم‌زمان با سالگرد تاسیس شورای جهانی صنایع دستی از بیش از 405 رویداد در هفته جاری رونمایی خواهد شد. همچنین در 5 استان پروژه‌های مهم صنایع دستی افتتاح خواهد شد. در دولت سیزدهم توجه ویژه روی بیمه هنرمندان شد و رئیس جمهور شهید روی این مطلب تاکید و توجه فراوان داشتند.

در ابتدای این مراسم عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث با ادای احترام به بزرگان و هنرمندان صنایع دستی گفت: با تمام وجودم روز صنایع دستی را به همه عزیزانی که در این حوزه فعال هستند تبریک می‌گویم. جا دارد از خانم دکتر مریم جلالی کمال تشکر را داشته باشم که در مدت تصدی ایشان اتفاقات خوبی در حوزه صنایع دستی رخ داد. صفت مادری به واقع شایسته خانم جلالی است البته اگر بزرگان ما نیز پدری را یاد بگیرند بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی افزود: بیش از 300 رشته در صنایع دستی وجود دارد این امر نشان‌دهنده تنوع بسیار است که حق انتخاب را بالا می‌برد. به جرات می‌گویم ایران شاید به لحاظ تنوع در صنایع دستی رتبه اول را دارا باشد. فردا عازم شانگهای چین هستم که تا در نمایشگاهی صنایع دستی ایران حضور پیدا کنم. برای اینکه هدیه‌ای برای وزیر گردشگری چین ببرم از نزدیکان ایشان راهنمایی خواستم تا محصولی که مورد پسند آنها هست هدیه دهم. جواب چینی‌ها بسیار جالب بود آنها گفتند هر آنچه در ایران به عنوان هنر صنایع دستی وجود دارد زیبا و عزیز است و این نشان از اهمیت و زیبایی صنایع دستی دارد. 

ضرغامی تاکید کرد: از آقای مهدی فرجی تهیه‌کننده سریال «نون خ» کمال تشکر را دارم ایشان در کارشان صنایع دستی را به خوبی معرفی کرده و در معرض دید قرار دادند.

وی با تقدیر از تلاش‌های رئیس جمهور شهید گفت: شهید آیت‌الله رئیسی بدون تعارف حامی جدی ما در حوزه صنایع دستی و گردشگری بود او بارها با سخن و کردار خود از ما حمایت کرد. دو مثال در این رابطه بیان می‌کنم. ابتدا در حوزه صنایع دستی ایشان با پیشنهاد ما مبنی بر آزاد کردن صنایع دستی موافقت کرد تا به واسطه این امر تولید رونق گیرد. رئیس جمهور شهید همچنین در امر گردشگری راهکارهایی جدیدی را مورد تایید قرار داد. منظور اینکه با حذف یک طرفه روادید باعث شد تبلیغات ایران‌هراسانه غربی‌ها خنثی شود و مردم دنیا با زیبایی‌های ایران آشنا شوند این کار «حذف روادید» ابتدا با یک کشور روسیه آغاز شد و امروز به 32 کشور رسیده است. حذف یک طرفه روادید به‌هیچ‌وجه به معنای پایین آوردن عزت ملی نیست زیرا کشورهایی دیگری نظیر ترکیه نیز این مسیر را پیمودند. امروز ترکیه به بیش از 80 کشور روادید یک طرفه عطا می‌کند و همین عامل روی گردشگری آنها تاثیر مثبت دارد.

رئیس جمهور شهید حامی و راهگشای مشکلات صنایع دستی بود

وی ادامه داد: اگر گردشگری رونق یابد علاوه بر اینکه درآمد بالایی اقتصادی به کشور تزریق خواهد شد برخی هجمه‌ها از بین خواهد رفت. کافی است هر خارجی تنها چند روز در ایران زیست کند تا متوجه پوشالی بودن تبلیغات ایران هراسانه غرب شود. پس چرا نیاییم شرایطی را فراهم آوریم تا مردم جهان زیبایی‌های ایران اسلامی را بیشتر درک کنند.

وزیر میراث با بیان اینکه ما در ابتدای راه صنایع دستی هستیم گفت: با تحولی که در حوزه صنایع دستی به وجود آمده شاهد اقدامات خوبی در عرصه صنایع دستی هستیم. پس باید به‌اندازه‌ای رونق را در صنایع دستی بالا بریم که سرمایه‌گذار و صاحب‌کار هنرمندان صنایع دستی را بیمه کند. البته در مسیر رونق صنایع دستی آسیب‌هایی نیز وجود دارد. برای مثال به بحث بسته‌بندی اشاره می‌کنم متاسفانه ما در این رابطه خوب عمل نکردیم و کالاهای مرغوب خود را به شکل زیبا عرضه نمی‌کنیم و این مسئله را در رنگ و شکل می‌توان مشاهده کرد. همچنین ما باید بفهمیم بچه‌های دهه هشتاد چه می‌خواهند و چه سلیقه‌ای دارند یکی از مسیرها برای شناسایی این موضوع توجه به صنایع دستی است. در ضمن صنایع دستی را باید کاربردی کنیم تا گران بودن آن باعث نشود مردم از صنایع دستی دور شوند.

وی در انتهای سخنانش تاکید کرد: رئیس جمهور شهید روی عرضه محصولات هنری و صنایع دستی تاکید داشت و تاکید کرد در ورودی شهرها بازارچه صنایع دستی ساخته شود. برخی از شهرها این اقدام را انجام دادند اما بسیاری از شهرها هنوز دست به این اقدام نزده‌اند. مردم ایران کاملا فرهنگی هستند و به میراث تاریخ خود علاقه دارند برای مثال به حضور مردم در آرامگاه حافظ و تخت جمشید در زمان تحویل سال اشاره می‌کنم.

بعد از سخنان ضرغامی پرهام جانفشان مدیرکل صنایع دستی تهران بیان کرد: شاید در ظاهر این‌گونه به نظر برسد که تهران صرفا یک شهر صنعتی است درحالی‌که در این استان 170 رشته صنایع دستی وجود دارد و یک‌سوم صنایع دستی کشور از طریق این استان رقم می‌خورد.  حدود 15 هزار صنعتگر صنایع دستی در تهران مشغول کار هستند.

وی افزود: در هزار روزی که عمر دولت سیزدهم می‌گذرد سعی کردیم کارهای جدیدی برای تهران انجام دهیم. در این راستا 50 هزار میلیارد ریال به کارگاه‌های تعطیل شده برای بازگشایی اختصاص داده شد. همچنین مراکز تجاری را ترغیب کردیم بازارچه صنایع دستی راه‌اندازی کنند. امروز از کتاب «هنر دست ایران» نوشته احسان میراب زاده رونمایی می‌شود که در آن 150 هنرمندی برجسته‌ای که در عرصه صنایع دستی مشغول کار هستند همراه با آثارشان معرفی شده‌اند. اما قبل از این کتاب دو کتاب دیگر نیز از طریق وزارت میراث چاپ شده بود که با استقبال مواجه شد. در کتاب اول برای اولین بار مسیرهایی گردشگری استان تهران معرفی شد. در کتاب دوم طبیعت‌گردی استان تهران مورد توجه قرار گرفت. 


بخش دیگر این مراسم به پخش ویدئویی از« سعد قدومی»  رئیس شورای جهانی صنایع دستی اختصاص داشت. وی در این ویدئو از زیبایی‌های هنر دست ایران به نیکی یاد کرد. 

رئیس جمهور شهید حامی و راهگشای مشکلات صنایع دستی بود
مریم جلالی معاون وزیر میراث نیز در این جلسه در سخنانی تصریح کرد: هزار روز از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد. دولتی که تلاش فراوان داشت از اقتصاد هویت بنیان حمایت کند. صنایع دستی یک نهاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... است که تاثیراتش به یک حوزه خلاصه نمی‌شود برای همین سرمایه‌گذاری روی این امر می‌تواند اقتصاد هویت بنیان به همراه داشته باشد از همه کسانی که در این رابطه یاری‌رسان ما بودند کمال تشکر را داریم.
وی ادامه داد: صنایع دستی در وزارت میراث جای خود را به خوبی باز کرده است. صنایع دستی هنر دیروز نیست بلکه هنر زمان حال است چون علاوه بر گذشتگان بسیاری از هنرمندان امروز خالق آثار زیبا هنر دست ایران هستند.

جلالی با تشکر از عزت‌الله ضرغامی بیان کرد: با حمایت‌هایی که آقای ضرغامی از صنایع دستی به عمل آوردند مجددا شاهد رونق این عرصه بودیم در این رابطه تفاهم‌نامه‌های بسیار خوبی هم به امضا رسید. در حقیقت باید گفت در دولت سیزدهم صنایع دستی حیاتی دوباره پیدا کرد.
معاون صنایع دستی در خاتمه سخنانش تاکید کرد: در این دوره صنایع دستی نظامند شد و از بخش خصوصی حمایت به عمل آمد. 32 نمایشگاه ملی و منطقه‌ای، 2 جشنواره فجر سیمین دیگر اقدام دولت سیزدهم در حوزه صنایع دستی است. همچنین در دوره وزارت آقای ضرغامی 10 هزار هنرمند صنایع دستی از طرف دولت بیمه شدند. 

رئیس جمهور شهید حامی و راهگشای مشکلات صنایع دستی بود

بخش بعدی مراسم ارتباط با 5 استان؛ آذربایجان شرقی، تهران، قزوین، سمنان و یزد بود. در این ارتباط ویدئوی کارگاه‌های جدید با توصیه وزیر میراث افتتاح شد. 

در بخش دیگر مراسم از کتاب« هنر دست ایران» رونمایی به عمل آمد. همچنین از؛ فاطمه سیدی، بهروز سیف‌اللهی، دادش مهرآوری، سعید پوزش، سارو مقرشیان و محمد بینوا هنرمندان صنایع دستی تجلیل به عمل آمد.

بخش پایانی این مراسم به تجلیل از عوامل سریال «نون خ» اختصاص داشت. در این بخش مهدی فرجی در سخنانی تاکید کرد که این سریال تقدیم به هنرمندان گمنام صنایع دستی در سراسر کشور است. این کار توانست به امر گردشگری کمک کند زیرا طبق آماری که گرفته شد بیش از 70 درصد از مردم اظهار تمایل کردند تا از چابهار دیدن کنند.

در خاتمه جلسه از جمشید اقبال‌پور فعال صنایع دستی تجلیل شد.

انتهای پیام
captcha