سومین دوره مسابقات دارالحافظین کلام وحی برگزار می‌شود
کد خبر: 4220902
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۹

سومین دوره مسابقات دارالحافظین کلام وحی برگزار می‌شود

فرایند اجرایی سومین دوره مسابقات فصلی دارالحافظین کلام وحی با انتشار فراخوان ثبت‌نام آغاز شد. این رقابت ویژه حافظان قرآن رده سنی کمتر از 16 سال برگزار می‌شود.

آغاز فرایند اجرایی سومین دوره مسابقات حفظ قرآن دارالحافظین کلام وحی

به گزارش ایکنا، فرایند اجرایی سومین دوره مسابقات فصلی دارالحافظین کلام وحی آغاز شد. این مسابقات با رویکردی متفاوت از مسابقات معمول در استان البرز به همت خانه قرآن مسجد چهارده معصوم(ع) و موسسه قرآن و عترت صاحب‌الزمان(ع) حصارک البرز طراحی شده و با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌شود. 

مسابقات قرآن دارالحافظین کلام وحی در رده سنی زیر 16 سال و تنها در رشته حفظ قرآن کریم شامل رشته‌های حفظ یک جزء، سه جزء، شش جزء و حفظ 10 جزء قرآن برپا می‌شود. 

در این دوره از مسابقات در مجموع مبلغ 300 میلیون ریال جایزه نقدی به برگزیدگان همه رشته‌ها اهدا خواهد شد. متقاضیان برای حضور در این رویداد تا نهم تیرماه فرصت دارند تا با مراجعه به نشانی ROMOhammadi@ در پیام‌رسان ایتا، فرایند ثبت‌نام خود را انجام دهند.

علی یحیایی، دبیر سومین دوره مسابقات دارالحافظین کلام وحی به خبرنگار ایکنا گفت: شرکت‌کنندگان باید در هر دوره محفوظات خود را نسبت به ادوار گذشته ارتقا دهند به عنوان مثال نفرات برگزیده (۲۵ نفر اول) رشته حفظ چهار جزء در دومین دوره این مسابقات، اجازه شرکت در رشته سه جزء را ندارند و تنها می‌توانند در رشته‌های ۶ یا ۱۰ جزء شرکت کنند.

وی بیان کرد: رشته‌های این رویداد با توجه به پایگاه اطلاعاتی که از حافظان استان البرز به دست آمده، به گونه‌ای تنظیم شده است که در هر رشته حداقل ۳۰ شرکت‌کننده حضور داشته باشد تا دیگر مانند بعضی از مسابقات شاهد این نباشیم که یک رشته نصف روز به طول بیانجامد و از طرفی تعداد شرکت‌کنندگان رشته دیگری از اعداد انگشت یک دست هم تجاوز نکند. 

یحیایی افزود: در این مسابقات به تمامی شرکت‌کنندگان جهت بررسی وضعیت، کارنامه داده می‌شود، همچنین استفاده از استادراهنما برای ایجاد بار آموزشی فراهم شده است. 

دبیر سومین دوره مسابقات فصلی دارالحافظین کلام وحی با اشاره به اینکه یکی از نکات قابل توجه این رقابت تجلیل از نفرات شایسته تقدیری است که موفق به دریافت رتبه نشده‌اند، تصریح کرد: در این دوره در هر رشته از حدود ۱۰ نفر قدردانی خواهد شد. در اغلب مسابقات شاهدیم که فقط از نفرات اول تا سوم تجلیل می‌شود و عملاً به نفرات بعدی با وجود شایستگی، این القا ایجاد می‌شود که عملکردشان شایسته تقدیر نبوده است. 

یحیایی بیان کرد: برای ایجاد انگیزه در شرکت‌کنندگان جوایز به گونه‌ای تنظیم شده است که جایزه نفر دهمِ رشته بالاتر برابر با جایزه نفر اولِ رشته پایین‌تر باشد. در رشته حفظ یک جزء قرآن کریم رتبه‌بندی نفرات را نخواهیم داشت و هدیه یکسان به همه شرکت‌کنندگان این رشته که شایسته تقدیر هستند، اهدا می‌شود.

وی در مورد زمانبندی اجرایی بیان کرد: مسابقات دو مرحله مقدماتی و نهایی دارد. در دهه دوم و سوم تیرماه دو بار آزمون صحت حفظ از متسابقا اخذ خواهد شد. بیشترین نمره اکتسابی از سوی شرکت‌کنندگان به عنوان امتیاز مرحله مقدماتی منظور خواهد شد. 

دبیر سومین دوره مسابقات حفظ قرآن دارالحافظین کلام وحی با اشاره به اینکه در هر رشته با توجه به نمرات دریافت شده در مرحله مقدماتی حداکثر 20 نفر به فینال راه پیدا خواهند کرد، گفت: نمره صحت حفظ در مرحله مقدماتی ۲۰ درصد و نمره صحت حفظ در فینال 80 درصد نمره نهایی صحت حفظ را تشکیل خواهد داد. ارزیابی در مرحله مقدماتی فقط در بخش صحت حفظ خواهد بود و رقابت‌های مرحله فینال نیز از سوی پنج داور ممتاز و بین‌المللی داوری خواهد شد. 

وی در پایان با تأکید بر اینکه در هر دو مرحله مقدماتی و نهایی استادراهنما برای متسابقین در نظر گرفته شده است، گفت: زمان برگزاری مرحله نهایی هشتم مردادماه و در محل کانون فرهنگی صاحب‌الزمان(عج) خواهد بود. 

انتهای پیام
captcha