کد خبر: 4221514
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۸

ورود یک میلیون و 500 هزار زائر خانه خدا به عرفات + فیلم

امروز نهم ذی الحجه ۱۴۴۵ در عربستان، بیش از یک میلیون و پانصد هزار زائر خانه خدا برای ادای مناسک حج راهی عرفات شدند.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، بیش از یک و نیم میلیون زائر خانه خدا امروز (شنبه) نهم ذی الحجه ۱۴۴۵ هجری قمری در عربستان برای ادای مناسک حج راهی صحرای عرفات شدند.

زائران خانه خدا پس از آنکه شب را در مشعر منا سپری کردند، راهی عرفات شده‌اند.

این در حالی است که هشدارهای رسمی در عربستان درباره آب و هوای این کشور افزایش یافته و وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده است که افزایش درجه حرارات بزرگترین چالش حج امسال به شمار می‌رود. این وزارتخانه از زائران خواست برای حفظ آب بدن از چتر استفاده کنند و آب بیشتری بنوشند.

وزارت کشور عربستان پیش‌تر در بیانیه‌ای از تکمیل انتقال زائران از مکه مکرمه و مسجدالحرام به منا برای اقامت شبانه در آن و رفتن به عرفات به منظور وقوف بر عرفات خبر داده بود. سخنگوی امنیتی این وزارتخانه گفت: تا پایان مراسم حج امسال یک حلقه امنیتی در اطراف مشاعر مقدس اعمال خواهد شد.

وی همچنین گفت: بیش از 250 هزار نفر ویزای حج نداشتند که از کشور اخراج شدند.

کوه عرفات در جاده بین دو شهر مکه و طائف و در 10 کیلومتری مشعر منا واقع است. زائران پس از اقامه نماز ظهر و عصر در عرفات به خطبه عرفه از مسجد نمره گوش می‌دهند و قبل از رفتن به مزدلفه که پس از غروب خورشید امروز خواهد بود، به دعا و نیایش می‌پردازند. آنها شب را در مزدلفه سپری می‌کنند و برای رمی جمره آماده می‌شوند.

صبح فردا دهم ذی‌الحجه در عربستان، زائران برای انجام رمی جمره عقبه کبری به منا برمی‌گردند سپس موهای خود را می‌تراشند و قربانی می‌کنند.

حضرت محمد(ص) آخرین سخنرانی خود را که به خطبه وداع معروف است، 1435 سال پیش در کوه عرفات ایراد کرد. 
 
ورود زائران خانه خدا به عرفات
 
پس از انجام مناسک در عرفات، زائران به مزدلفه می‌روند تا سنگریزه‌هایی را جمع‌آوری کنند که از آنها در سنگسار نمادین ستون‌هایی که نماد شیطان در منا هستند استفاده می‌کنند. زائران پس از آن به مدت سه روز به منا باز می‌گردند که مصادف با عید قربان است؛ حاجیانی که از نظر مالی توانمند هستند، قربانی کرده و گوشت آن را بین فقرا تقسیم می‌کنند. سپس برای طواف آخر به مکه باز می‌گردند که به طواف وداع معروف است.
 
سپس اکثر زائران مکه را به مقصد شهر مدینه در فاصله 340 کیلومتری (210 مایلی) ترک می‌کنند تا در مزار حضرت محمد(ص) نماز بخوانند. این مقبره بخشی از مسجد النبی است که یکی از سه مکان مقدس در اسلام به همراه مسجد الحرام در مکه و مسجد الاقصی در بیت‌المقدس است.
 
مقامات سعودی انتظار دارند تعداد زائران امسال از 2 میلیون نفر فراتر رود و به سطح قبل از همه‌گیری کرونا نزدیک شود.
 
انتهای پیام
captcha