کد خبر: 1443062
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۴
آرت الیور در گفت‌وگو با ایکنا:

گروه بین‌الملل: تحلیلگر آمریکایی، نژادپرستی اعمال شده توسط رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین را از آپارتاید موجود در آفریقای جنوبی در قرن بیستم فجیع‌تر توصیف کرد.

«آرت الیور»، فیلم ساز آمریکایی و تحلیلگر مسائل سیاسی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، تصریح کرد: در آفریقای جنوبی (در دوران آپارتاید)، افراد مورد تبعیض به مراتب از آزادی و استقلال بیشتری نسبت به وضعیت کنونی فلسطینان برخوردار بودند و همچون مردم فلسطین به طور مداوم تحت حملات پی در پی قرار نداشتند.
وی با اشاره به محاصره غزه طی سال‌های اخیر و  فجایع رخ داده در این منطقه، گفت: نوار غزه به زندانی تبدیل شده که اسرائیل مردم فلسطین را در آن به اسارت گرفته و آن‌ها را دائماً مورد حمله و تهاجم قرار می‌دهد.
الیور درباره تجاوزات اخیر اسرائیل به باریکه غزه، اظهار داشت: حملات وحشیانه این رژیم در پوشش یک عملیات پرچم دروغین و بر اساس یک توطئه حساب شده، صورت می‌گیرد.
وی همچنین تاکید کرد: مردم آمریکا باید این موضوع را درک کنند که حمایت از رژیم صهیونیستی به نفع آن‌ها نخواهد بود.
این فیلم‌ساز و کارگردان آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره سکوت غرب درقبال حملات اسرائیل به نوار غزه گفت: مردم جهان (از جمله مردم غرب) در برابر جنایت‌هایی که مشاهده می‌کنند، سکوت نکرده‌اند و در همه کشورها تظاهرات و راهپیمایی‌هایی در محکومیت این جنایات برگزار کرده‌اند، اما دولت‌ها که تحت نفوذ شدید نظام سرمایه‌داری و بانکداری بین‌المللی قرار دارند در برابر این جنایات چشم خود را بسته‌اند.
الیور با اشاره به موضع مغرضانه رسانه‌های غربی اضافه کرد: اکثر رسانه‌ها در غرب تحت کنترل نهادهای وابسته به اسرائیل هستند.
وی در توضیح سکوت دولتمردان آمریکایی و برخی دیگر از کشورها گفت: بسیاری از سیاستمداران آمریکا تابعیت دوگانه امریکایی و اسرائیلی دارند (و به همین دلیل از اسرائیل حمایت می‌کنند). علاوه بر این در بسیاری از کشورهای عربی نیز نظام‌های برخاسته از خواست مردم حکومت نمی‌کنند و صدای آن‌ها بیانگر خواست واقعی مردمشان نیست.
وی در ادامه از نهادهای بین‌المللی خواست تا در برابر این جنایات سکوت نکرده و با انجام درست وظایف خود در برابر ظلم‌ها و جنایات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها ایستادگی کنند.
این کارگردان امریکایی همچنین از هنرمندان دعوت کرد تا با حمایت از جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که در ایران برگزار خواهد شد، به آشکار شدن بیشتر واقعیت‌های جهان امروز کمک کنند و با بیان جنایت‌های صورت گرفته توسط رژیم صهیونیستی و حمایت‌های غرب از این رژیم، به افکار عمومی جهان برای کشف حقیقت، یاری برسانند.
یاد‌آور می شود، آرت اولیور که پیش از این شهردار شهر بلفلور در ایالت کالیفرنیای آمریکا بود، پس از حادثه 11 سپتامبر به منظور بیان چگونگی وقوع این واقعه و همچنین بررسی حواشی آن، اقدام به ساخت فیلم مستند (عملیات ترور) کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: