کد خبر: 3472112
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۶

آیت‌الله العظمی صادقی؛ بزرگ انقلابی قرآنی

کانون خبرنگاران نبأ: نویسنده زندگی‌نامه آیت‌الله العظمی محمد صادقی تهرانی، این مرجع تقلید را تنها شخصیتی معرفی کرد که تنها بر اساس مستندات قرآنی، موافقت‌ها و مخالفت‌های سیاسی خودش را اعلام کرده است.

حسین روحانی‌صدر از نویسندگان برجسته تاریخ شفاهی کشورمان در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران نبأ وابسته به ایکنا، در مورد دلیل ورودش به عرصه نویسندگی گفت: من فکر نمی‌کردم روزی خودم مطلب بنویسم اما در تحقیقات دانشگاهی سال 1377 که به دنبال دلیل عدم طرفداری شهید آیت‌الله مدرس از جمهوریت بودم متوجه شدم برخی افراد، یافته‌های دارند که مکتوب نشده است لذا من به تدریج به این حوزه کشیده شدم.
نویسنده زندگی‌نامه آیت‌الله العظمی محمد صادقی تهرانی جالب‌ترین نکته در مورد زندگی این مفسر قرآن را این‌گونه بیان کرد: در بین افرادی که در جریان مبارزات انقلاب اسلامی گرایش دینی داشته‌اند تنها آیت‌الله العظمی صادقی است که بر اساس مستندات قرآنی، موافقت‌ها و مخالفت‌های سیاسی خودش را اعلام کرده است.
وی افزود: شاید متفقه‌ترین فقیه در جریان انقلاب اسلامی، مرحوم آیت‌الله العظمی منتظری باشد که اجازه اجتهادش را مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی صادر کرده بود اما او نیز استنادات قرآنیاش اقل از مرحوم آیت‌الله العظمی صادقی است تا جایی که او از عموم فقها نیز ایراداتی بر مبنای قرآن می‌گرفت.
روحانی‌صدر تصریح کرد: مدعیان امروزی برقراری اسلام، چه داعش و چه غیر داعشیان، هیچکدام از این‌ها دیدگاه‌هایشان قرآنی نیست و اگر قرآنی نباشد لابد اسلامی نیز نیست.
وی در پایان تأکید کرد: در زندگی‌نامه آیت‌الله العظمی صادقی به بیش از 200 آیه قرآن استناد شده است که در زندگی‌نامه هیچ‌یک از علماء این حجم از آیات مورد استناد قرار نگرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha