کد خبر: 3524134
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۸
گروه بین‌الملل: هفته‌نامه «نیوزویک» آمریکا به بهانه حضور بانوان مسلمان در رقابت‌های ورزشی المپیک با انتشار مقاله‌ای در این رابطه نوشت: پنج واقعیت در مورد حجاب وجود دارد که باید مورد توجه جامعه قرار بگیرد.
5 واقعیت در مورد حجاب از نگاه نشریه آمریکایی «نیوزویک» 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از «Newsweek»، در این گزارش می‌خوانیم: جامعه تمایل دارد زنانی را که حجاب دارند، مورد قضاوت قرار دهد.

المپیک ریو 2016 ثابت کرد که این رقابت‌ها نه فقط عرصه‌ای برای دلاوری‌های ورزشی بلکه محلی برای تلنگر زدن به تصورات غلط سنتی در مورد فرهنگ‌هاست.
در غرب، بسیاری پوشش سنتی اسلامی به‌ویژه حجاب را نماد سرکوب می‌دانند و اینکه زنان به اجبار مردان مجبور به پوشیدن آن‌ها هستند.

اما ماجرا به این سادگی نیست؛ بسیاری از زنان به عنوان نماد دینی، قدرت و یا به‌سادگی به خاطر علاقه شخصی حجاب دارند.

اخیراً بازی والیبالیست محجبه 19 ساله مصری، دعاء الغباشی، در مسابقات المپیک مقابل تیم والیبال ساحلی آلمان توجه زیادی را به خود جلب کرد.

عزم و رشادتی که الغباشی نشان داد، در تضاد با این فرضیه است که زنان مسلمان منفعل و سرکوب شده هستند.

امروز زنان مسلمان با پوشیدن حجاب تصورات موجود را به چالش کشیده‌اند. در حقیقت واقعیت‌هایی در مورد پوشش اسلامی وجود دارد که جامعه باید آن را بداند:

1. حجاب نشان‌دهنده قدرت است

بعضی از زنان حجاب دارند زیرا سنت ملی کشورشان است و در منطقه، شهر یا کشور آنان یک هنجار است. برخی دیگر حجاب دارند زیرا نشان‌دهنده تعهد آنان به پوشش محجوبانه است و دلایل مذهبی دارند.
اقلیت کوچکی ممکن است، بگویند که مجبور به پوشیدن حجاب هستند. با این وجود مطالعات نشان می‌دهد که زنان مسلمان به‌عنوان راهی برای نشان دادن خویشتن‌داری و قدرت حجاب می‌پوشند.

2. زنان مسلمان سرکوب‌شده نیستند

برای بسیاری از بانوان، پوشیدن حجاب در دست گرفتن کنترل فیزیکی و فاصله گرفتن از چالش‌هایی است که سبب به حاشیه رانده شدن زنان می‌شود. در حقیقت برخی بانوان جوان حجاب می‌پوشند تا فضای بیشتری برای مشارکت در فعالیت‌ها پیدا کنند.

3. حجاب با تروریسم ارتباطی ندارد

از زمان حادثه 11 سپتامبر، تصاویر منفی رسانه‌ها از مسلمانان، در کنار سیاست‌های ضد تروریسم کشورهای غربی، تصویر مسلمانان را مخدوش کرده است. تحقیقات انگلیسی‌ها نشان می‌دهد که سیاست‌های دولت منجر به ایجاد تمرکز ناعادلانه نظارت‌ها بر مسلمانان در اماکن عمومی به‌ویژه فرودگاه‌ها شده است.
برخی از زنان مسلمان به دلیل فشارهای اجتماعی، حجاب را کنار گذاشته اما برعکس برخی دیگر شروع به استفاده از حجاب کرده تا تعهد خود به دینشان را نشان دهند؛ به هر حال حجاب نماد یک عقیده ثابت نیست اما به‌طور قطع نماد تروریسم هم نیست.

4. حجاب به معنای عمیق کردن شکاف میان غرب و مسلمانان نیست

حجاب شیوه‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های مختلف و نیز روش‌های مختلفی برای پوشیدن دارد. همچنین صنعت مد و پوشاک اسلامی نیز با تمرکز بر زنان جوان در حال گسترش است.
از بسیاری ابعاد، حجاب شبیه دیگر آیتم‌های پوشاک است که به شیوه‌های مختلف برای افزایش خرید بازاریابی می‌شوند و این تجارت جهانی مد اسلامی فراتر از مرزهای ملی و منطقه‌ای است و برای به حداکثر رساندن بازار فروش است نه تقویت شکاف میان غرب و مسلمانان.

5. حجاب چیز ترسناکی نیست

اخیراً گزارشی با موضوع تعصبات ضداسلامی در انگلیس نشان داد که بیش از 60 درصد قربانیان این تعصبات زنان هستند و اکثر آن‌ها هم به خاطر داشتن حجاب، قابل شناسایی بوده‌اند. اکثر مهاجمان نیز مردان هستند که انگیزه آن‌ها تصورات کلیشه‌ای در مورد مسلمانان بوده است. بنابراین به جای اینکه شما از حجاب بترسید، زنان باحجاب باید از دیگران بترسند.
زنان مسلمان به دلایل مختلفی حجاب دارند و یک زن محجبه ممکن است یک قهرمان المپیک، یک دانشجوی دکترا، یک مادر و یا همه این‌ها با هم باشد. هر تصوری که جامعه به حجاب ربط می‌دهد درست نیست و به همین دلیل است که ما باید شروع به تغییر دیدگاه خود کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: