کد خبر: 3617184
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹

شرایط برپایی مراسم عقد در آستان حضرت معصومه(س)

کانون خبرنگاران نبأ: رئیس اداره پاسخگویی و خدمات فرهنگی حرم کریمه اهل بیت(ع) گفت: جهت رزرو اتاق عقد، زوجین می‌بایست مقدمات ثبت و آزمایشات مربوطه را انجام داده و سپس فرم مربوطه رزرو اتاق عقد را دانلود کرده و پس از تکمیل آن به تأیید محضردار برسانند.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ حجت‌الاسلام والمسلمین علی فتح‌الله‌زاده، رئیس اداره پاسخگویی و خدمات فرهنگی حرم کریمه اهل بیت(ع) با اشاره به ارائه خدمات فرهنگی به کسانی که برای عقد ازدواج به آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) مراجعه می‌کنند، گفت:‌ در سه ماهه اول سال ۹۶ اتاق‌های عقد با توجه به انتقال به مکان دیگر برای زوج‌های جوان در سریع‌ترین زمان ممکن آماده شد و ۵۱۶ زوج توانستند پیوند آسمانی خود را در جوار بانوی کرامت آغاز کنند.
وی افزود: مراسم‌های اجرا شده متناسب با ظرفیت موجود و فضای اتاق عقدها بوده و این در حالی‌ است که درخواست‌های زوجین جوان برای اجرای مراسم چندین برابر بوده که به‌علت محدود بودن اتاق‌های عقد توانسته‌ایم در حد امکان پاسخگوی مراجعین محترم باشیم.
رئیس اداره پاسخگویی و خدمات فرهنگی حرم کریمه اهل بیت(ع) در ادامه بیان کرد: از ۵۱۶ عقدی که صورت گرفته، ۴۳۷ عقد مختص به مجاورین آستان مقدس حضرت معصومه(س) و ۸۸ عقد نیز از استان‌ها و شهرهای تهران، کاشان، اصفهان، اراک، شهرکرد، گلپایگان و کرج بوده است.
فتح‌الله‌زاده با اشاره به اجرای مراسم عقد در روزهای خاص اظهار کرد:‌ در روزهای خاص مثل میلاد حضرت زهرا(س)، میلاد حضرت علی(ع) در ‌۱۳ رجب، میلاد امام حسن(ع) در نمیه ماه مبارک رمضان، عید فطر، دهه کرامت و... تمامی اداره برای اجرای مراسم عقد بسیج می‌شوند و حتی اتاق‌های اداری و سالن‌ها نیز در اختیار مراجعین محترم قرار می‌گیرد و امسال نیز در روز عید فطر ۳۸ عقد در این اداره برگزار شد.

متقاضیان عقد در آستان حضرت معصومه(س)
وی با اشاره به فرایند ثبت نام اتاق عقد و تأکید بر اینکه حتما متقاضیان به سایت آستان مقدس حضرت معصومه(س) مراجعه کنند، گفت: جهت رزرو اتاق عقد، زوجین می‌بایست مقدمات ثبت و آزمایشات مربوطه را انجام داده و سپس فرم مربوطه رزرو اتاق عقد را دانلود کرده و پس از تکمیل آن به تأیید محضردار برسانند. زائران نیز پس از تکمیل فرم، آن را به ایمیل قرار گرفته در صفحه اتاق عقد ارسال کنند، سپس منتظر تماس جهت هماهنگی باشند. مجاوران نیز می‌توانند علاوه بر روش بالا، پس از تأیید محضردار فرم را حضورا به مسئول اتاق عقد تحویل داده و زمان عقد را هماهنگ کنند.
رئیس اداره پاسخگویی و خدمات فرهنگی حرم کریمه اهل بیت(ع) با اشاره به شرایط اتباع ایرانی و خارجی متقاضی اجرای عقد، گفت: برای اتباع غیر ایرانی شرایط خاص خودش را دارد و بستگی به غیر ایرانی بودن طرفین و یا یک طرف دارد. ضمن اینکه کل عقدها در این اداره ثبت نمی‌شود و مسئولیت ثبت با دفترخانه‌های ازدواج است.
حجت‌الاسلام فتح‌الله‌زاده با اشاره به ضوابط و شرایط اتاق عقد مبنی بر اینکه فقط در این اداره مراسم اجرای عقد دائم برگزار می‌شود در پایان بیان کرد: مراجعه‌کنندگان باید مراقب باشند که استفاده مواردی از قبیل کراوات، آرایش، دوربین فیلم‌برداری، میوه و شربت و کیک، لوازم سفره عقد و … که بر خلاف شئونات حرم مطهر است جداً خودداری کنند و زمان برگزاری عقد نیز به مدت ۳۰ دقیقه است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha