کد خبر: 3689251
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس

گروه بین الملل- تاتارهای مسلمان در شبه جزیره کریمه تحت تبعیض و خشونت از سوی دولت روسیه قرار دارند و دادگاه عالی سازمان ملل متحد اخیرا از روسیه خواسته است به تبعیض علیه اقلیت تاتار پایان دهد.

گزارش*** آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس/ آمادهبه گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه خبری الجزیره؛ پس از جدایی کریمه از اوکراین و بازگشت آن به روسیه در مارس ۲۰۱۴ که از پشتیبانی اکثریت روس ساکن آن منطقه برخوردار است، تاتارهای کریمه بار دیگر تحت فشار و تبعیض دولت روسیه قرار گرفته‌اند.


گرچه پوتین، رییس‌جمهور روسیه اعلام کرد که مسلمانان تاتار جزئی از تاریخ و اجتماع کریمه هستند و حقوق شهروندی آنان مورد احترام مسکو است اما اقدامات شبه نظامیان در خیابان‌های کریمه چیز دیگری را نشان می دهد.


مجمع عمومي سازمان ملل متحد نیز اخیرا در قطعنامه اي مقامات روسيه را به نقض حقوق بشر ساکنان شبه جزيره کريمه و به ويژه تاتارهاي کريمه متهم و تدابير و رفتارهاي تبعيض‌آميز عليه آن‌ها را محکوم کرد.


تاتارها در کریمه

آرمان محمودیان، عضو شورای نویسندگان ایراس درمقاله‌ای  تاریخچه حضور تاتارهار در کریمه را اینگونه توصیف کرده است: تاتارها از اقلیت‌های قومی کریمه هستند که چندان زمان طولانی نیست که دوباره در موطن خود اسکان یافتند. در حقیقت بازگشت و مهاجرت دسته جمعی تاتارها به کریمه پس از اخراج از سرزمین مادریشان در سال ۱۹۴۴ توسط جوزف استالین، رهبر وقت شوروی سابق در سال ۱۹۸۹ در دوران اصلاحات معروف به پروسترویکا که رهبری آن را میخائیل گورباچف رهبر وقت حزب کمونیست و رئیس جمهور وقت اتحاد شوروی برعهده داشت، صورت گرفت.


گورباچف قوانین بازگشت تاتارها به اوکراین را تغییر داد و از سال۱۹۸۹ بازگشت تاتارها به اوکراین و به ویژه کریمه و شهرهای ساحل دریای سیاه آغاز شد.

گزارش*** آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس/ آماده


هر چند که بازگشت آن‌ها پس از پایان جنگ دوم جهانی نیز با محدودیت‌هایی همراه بود، ولی تاتارها همچنان مایل بودند به اوکراین باز گردند.


آنها در رفراندوم سال ١٩٩١ نیز به دولت متحد رای دادند که معنای آن جدا نشدن از اوکراین بود. نمایندگان تاتارها در پارلمان اوکراین در ۲۰ سال گذشته پیوسته در کنار احزاب ملی‌گرا قرار داشته‌اند.


تاتارهای مسلمان مقیم کریمه هم اکنون با 250 هزار نفر، ۱۲ درصد از جمعیت این شبه جزیره را تشکیل می دهند.

گزارش*** آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس/ آماده


نسل‌کشی تدریجی


در سال 1783 امپراطوری روسیه بر خانات کریمه پیروز شد و ده‌ها هزار از تاتارها مجبور شدند به ترکیه کوچ کنند.


در سال 1994 تمام تاتارها به بهانه همکاری با آلمان نازی به دستور استالین مجبور به کوچ شدند که در طی آن بیش از نیمی از آن‌ها به خاطر گرسنگی و بیماری جان خود را از دست دادند.


هنوز بسیاری از تاتارها یادشان نرفته که به جای غذا به کودکان خود نوعی ویسکی مي‌دانند تا گرم شوند و زنده بمانند، اگرچه این کار از نظر مذهبشان ممنوع بود اما چاره‌ای نداشتند.


پس از چند دهه اعتراض، دستگیری‌ها و فعالان سیاسی که کریمه را توانستند متحد سازند، میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد شوروی اجازه بازگشت تاتارها را صادر کرد.


تاتارهای مسلمان هرگز نتوانستند اموال خود را باز پس بگیرند و پس از فروپاشی شوروی از سوی دولت اوکراین مورد تبعیض قرار گرفته و از مشاغل دولتی و پلیس محروم شدند.


در سال 2014 مسلمانان تاتار با برگزاری تجمعات اعتراضی و مسدود کردن جاده‌های اصلی برای ممانعت از ورود نظامیان روسیه به روستاهای خود با همه‌پرسی الحاق کریمه به روسیه به مخالفت پرداختند که نتیجه آن تبعیض و خشونت دولت روسیه علیه آنان شد.

گزارش*** آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس/ آماده


آزار، شکنجه و حبس، سهم تاتارها از الحاق کریمه به روسیه

به دنبال نا آرامی‌های سال 2014 در اوکراین، شبه جزیره کریمه با برگزاری یک همه‌پرسی در ۱۶ مارس ۲۰۱۴ به خاک فدراسیون روسیه ملحق شد. در واقع الحاق کریمه به روسیه پس از آن صورت گرفت که روسها پس از عملیاتی نظامی، با همراهی مقامات محلی هوادار روسیه و طی یک همه‌پرسی، الحاق آن را به سرزمین خود اعلام نمودند. فرایندی که از سوی بسیاری از رهبران و نهادها، غیرقانونی شناخته شد و تحریم‌هایی را نیز علیه روسیه به همراه داشت.


گرچه تاتارها تنها گروهی نیستند که مخالف الحاق کریمه به روسیه بودند اما بیشترین آزار و شکنجه، سهم آنان از این رویداد تاریخی شده است.


دیده‌بان حقوق بشر آمریکا در ماه نوامبر اعلام کرد بیش از دوازده نفر از تاتارها چند روز قبل از برگزاری رفراندوم الحاق کریمه به روسیه در سال 2014، بدون هیچ ردپایی مفقود شده‌ که جسد دو نفر از آن‌‌ها پیدا شده است.


در همان روزها صدها نفر از مسلمانان معتقد دستگیر و مورد بازجویی قرار گرفته و پس از تفتیش منزل آن‌ها کتب مذهبی‌شان مصادره شد.
26 نفر از دستگیر شدگان با برچسب‌های جدایی‌طلب، تروریست و شورشی متهم شناخته شده و به بیش از 15 سال حبس محکوم شدند.

گزارش*** آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس/ آماده


یکی از ریش‌سفیدان تاتار در این باره گفت: دولت روسیه خشم تاتارهای مسلمان را با بازجویی از زنان و تیراندازی‌های هوایی برانگیخت.
صدها نفر از تاتارهای مسلمان با اعتصاب شخصی در سراسر کریمه و در دست گرفتن بنرهایی حاوی شعار «تاتارها تروریست نیستند» و «پدران مسلمان را به فرزندان خود بازگردانید» به وضعیت موجود اعتراض کردند اما از سوی نظامیان روسیه دستگیر و جریمه شدند، گرچه دولت روسیه قانون حق آزادی چنین اعتصاباتی را داده است.


تاتارها پول جریمه دستگیرشدگان اعتصاب‌کننده را جمع‌آوری و پرداخت کردند؛ آن‌ها با گرفتن وکیل، بسته‌های غذا برای زندانیان فرستاده و شروع به کمک و حمایت از خانواده زندانیان کردند.


دیلیارا ابراهیموف، مادر 30 ساله مسلمان که همسرش دستگیر شده است، اظهار کرد: یک بار برنامه‌ آموزش نقاشی و سوارکاری و بازدید از اماکن تاریخی برای کودکان زندانیان برگزار شد و در آن برنامه کودکان با به اشتراک گذاشتن دردهای خود، پدران خود را با دستبند نقاشی کردند تا به همدیگر دلداری داده و بگویند پدرت به زودی باز خواهد گشت.


پس از گذشت دو سال از الحاق کریمه به روسیه، تاتارهای مسلمان هنوز شاهد تبعیض و آزار از سوی دولت روسیه هستند.


بسیاری از تاتارها روزانه دستگیر و به دفاتر بازجویی و مراجع قضایی فرستاده می‌شوند و تنها از طریق انتشار فیلم‌ها و گذاشتن کامنت‌ها، فریاد خود را به گوش رسانه‌ها می‌رسانند.

گزارش*** آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس/ آماده

 

گزارش*** آزار و شکنجه، سهم تاتارهای مسلمان از الحاق کریمه به روسیه؛ از کوچ اجباری تا حبس/ آماده

 

captcha