اطلاعیه دفتر آیت‌الله سیستانی درخصوص عید فطر
کد خبر: 3722686
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶

اطلاعیه دفتر آیت‌الله سیستانی درخصوص عید فطر

گروه بین‌الملل ـ دفتر آیت‌الله سیستانی، مرجع دینی شیعیان در عراق، از مؤمنان روزه‌دار در عراق و کشورهای مجاور خواست که عصر فردا برای رصد هلال ماه شوال اقدام کنند.

 اطلاعیه دفتر آیت‌الله سیستانی در خصوص عید فطر

به گزارش ایکنا  به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز؛ دفتر آیت‌الله سید علی حسینی سیستانی در نجف اشرف با صدور بیانیه‌ای، از مؤمنان روزه‌دار در عراق و کشورهای مجاور خواست که عصر پنج‌شنبه (24 خردادماه) و پس از غروب آفتاب به رصد هلال ماه شوال سال 1439 هجری قمری بپردازند.

در این بیانیه آمده: طبق اطلاعات موجود در خصوص اندازه و حجم هلال ماه و ارتفاع آن از افق، رؤیت آن با چشم غیرمسلح تا حدودی در عراق و مناطق مجاور آن مشکل به نظر می‌آید.

دفتر آیت‌الله سیستانی در این بیانیه از کسانی که از رؤیت هلال اطمینان پیدا کردند خواست که رؤیت خود را مستقیما به دفتر یا به نمایندگان و معتمدان این مرجع  اعلام کنند.

براساس این بیانیه، اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که اندازه و میزان ارتفاع هلال در غروب روز پنجشنبه حاکی از سختی امکان رؤیت هلال با چشم غیرمسلح (بدون تلسکوپ و... ) است. در حالی که دیدن هلال در غروب روز جمعه، در ارتفاع بسیار بالا قابل رؤیت است و مدت زمان باقی ماندن هلال در افق بسیارزیاد خواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده؛ بر مؤمنین عزیز لازم است که نسبت به رصد هلال ماه، در غروب روز پنجشنبه اهتمام لازم را به عمل بیاورند به خصوص در مناطقی که آسمان صاف در اختیار دارند.

لازم به ذکر است که دادگاه عالی کشور عربستان نیز دیروز از شهروندان و مقیمان مسلمان این کشور خواست که روز پنجشنبه به استهلال بپردازند.

سیده حنان علویان

انتهای پیام

captcha