کد خبر: 3758426
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
کانون خبرنگاران نبأ ــ اداره‌کل آموزش همگانی معاونت اجتماعی ناجا در اطلاعیه‌ای پیام‌ها و هشدارهای ویژه سفر اربعین را عنوان کرد.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ اداره‌کل آموزش همگانی معاونت اجتماعی ناجا در اطلاعیه‌ای پیام‌ها و هشدارهای ویژه سفر اربعین را بیان کرد.
قبل از سفر
- استفاده از گذرنامه دیگران تخلف و تخطی از قانون محسوب شده و علاوه بر فرد خاطی برای صاحب اصلی گذرنامه نيز تبعات قانونی به همراه خواهد داشت.
- حرکت به‌ سوی مرز به امید و با قصد خروج بدون گذرنامه و روادید از کشور تنها منجر به اتلاف وقت و مشکلات قانونی برای شما خواهد شد.
- سلامتی و امنیت مسافران در هر سفری مرهون نظم و انضباط و رعایت مقررات گروهی است.
- خروج از كشور صرفاً با گذرنامه معتبر صورت می‌پذيرد. لذا در صورت نداشتن گذرنامه معتبر به هيچ عنوان به مبادی مرزی مربوطه مراجعه نکنید. (گذرنامه می‌بايست حداقل از شش ماه اعتبار برخوردار باشد)
- صرفاً دارا بودن گذرنامه معتبر دليل بر امكان اجازه خروج از كشور را فراهم نمی‌کند؛ به اين معنا كه فرد متقاضی می‌بايست طبق شرايط و ضوابط مصرحه در قانون گذرنامه، از اجازه خروج معتبر در سيستم پليس مهاجرت و گذرنامه ناجا برخوردار باشد.
- رعايت بند 2 منوط به دارا بودن شرايط و مراجعه به مراجع ذی‌ربط از قبيل سازمان وظيفه عمومی ناجا (برای متقاضيان مشمول خدمت وظيفه) و پليس مهاجرت و گذرنامه ناجاست.
- زائران در صورت نداشتن گذرنامه معتبر می‌بايست در اولين فرصت و در زمان مناسب جهت اخذ گذرنامه به دفاتر پليس + 10 در سراسر استان‌ها مراجعه کنند. در اين خصوص تأكيد می‌شود متقاضيان از درخواست صدور گذرنامه در روزهای نزدیک به اربعین حسینی(ع) خودداری کنند چون با توجه به حجم بالای درخواست‌ها احتمال نرسیدن گذرنامه تا زمان اربعین وجود دارد.
- يكی از شرايط اخذ اجازه خروج يا درخواست صدور گذرنامه دارا بودن كارت هوشمند خدمت وظيفه است. لذا اقدام به هوشمند کردن كارت معافيت يا خدمت برای دارندگان كارت‌های قديمی اجباری است.
- چنانچه احتمال ممنوعيت خروج شخص متقاضی از سوی اشخاص حقيقی و حقوقی محتمل باشد قبل از اقدام به سفر از طريق مراجعه به اداره بررسی صلاحيت پليس مهاجرت و گذرنامه ناجا و در استان‌ها به مديريت گذرنامه از وضعيت ممنوعیت خروج از كشور خود اطمينان حاصل کنند.
- نسبت به اخذ روادید معتبر از سفارت و نمایندگی‌های عراق در داخل کشور اقدام کنند و درخواست خود را به روزهای نزدیک به اربعین حسینی موکول نکنند.
- از اعتماد به افراد ناشناس که با گرفتن مبالغی پیشنهاد اخذ روادید عراق را در اسرع وقت به آن‌ها می‌دهند، خودداری کنند زیرا اکثر ویزاهایی که توسط این افراد تهیه و تحویل متقاضی می‌شود، جعلی هستند.
- اتباع خارجی مقیم ایران علاوه بر اخذ روادید کشور عراق، بایستی با مراجعه به مدیریت‌های اداره‌های مهاجرت و گذرنامه استان‌های سراسر کشور روادید خروج و مراجعت دریافت کنند.
- اتباع خارجی مقیم ایران که دارای کارت آمایش و یا به‌ صورت غیرمجاز در کشور هستند؛ حق خروج از کشور به مقصد عراق را ندارند.
- نسبت به ثبت‌نام در سامانه سماح سازمان حج و زیارت برای ساماندهی اعزام به عراق اقدام کنند.
حین سفر
- به همراه داشتن گذرنامه و روادید معتبر در هنگام خروج از مبادی مرزی برای اتباع ایرانی و خارجی الزامی است.
- تأكيد می‌شود زائران در هنگام خروج از گيت گذرنامه در مبادی خروجی مرزی كشور، نسبت به ممهور کردن مهر خروج در گذرنامه خود توسط افسر پليس گيت مرزی اقدام کنند. عدم اقدام به اين امر سهواً و يا تعمداً تبعات و پيگرد قانونی برای مسافر دربرخواهد داشت.
- گاهی اوقات مشاهده می‌شود زائران ایرانی و خارجی اقدام به استفاده از گذرنامه افراد غير، جهت خروج از مرز می‌کنند. اين امر علاوه بر اينكه برای فرد استفاده‌كننده از گذرنامه غير، به‌ عنوان تخلف و تخطی از قانون محسوب می‌شود؛ برای صاحب اصلی گذرنامه نيز تبعات قانونی به همراه خواهد داشت.
- گذرنامه در طول سفر به‌ عنوان سند هويتی برای مسافر تلقی می‌شود. لذا حفظ و نگهداری از آن از اهميت بسزايی برخوردار است و چنانچه در هنگام سفر به هر نحو، گذرنامه مفقود شود امكان ورود به كشور پس از طی مراحل قانونی برای فرد مذكور امكان‌پذير خواهد بود.
- در صورت گم شدن و جدا شدن از بستگان در حین سفر، به كنسولگری ایران در عراق مراجعه کنند.
- در صورت فقدان گذرنامه به كنسولگری ایران در عراق مراجعه کنند.
- به منظور حفظ امنیت جانی و تأمین سلامت فردی و گروهی از مرزهای مجاز اعلامی و در مسیرهای مشخص شده تردد کنند.
- همکاری نزدیک با مأموران و کارکنان مرزی برای تسهیل در تردد در مناطق مرزی داشته باشند.
- به افرادی که در پوشش‌های مذهبی قصد تهییج مردم به عدم رعایت قانون را دارند توجه نکنند و در صورت برخورد با این‌گونه افراد آنان را به مأموران انتظامی و امنیتی معرفی کنند.
- زائران خارجی که دارای روادید دسته جمعی هستند، می‌بایست همگی به‌ صورت همزمان و با حضور راهنمای گروه که روادید گروهی به نام وی صادر شده به گیت‌های کنترل گذرنامه مراجعه کنند.
- از مراجعه به نقاط صفر مرزی بدون مدرک مسافرتی و یا روادید معتبر عراق خودداری شود زیرا علاوه بر جلوگیری از خروج آنان موجب تداخل و کندی کار برای ارائه خدمات به دیگر زائران خواهد شد.
- تا حد امکان زنان با محارم خود از مرز خارج شوند.
- از ایجاد بی‌نظمی و ترافیک توسط هیئت‌ها و دسته‌جات عزاداری مستقر در کنار جاده‌های اصلی، خیابان‌ها و ورودی شهرهای منتهی به مرزها خودداری کنند.
- مسائل شرعی و عرفی مراسم اربعین را رعایت کرده و از اجرای مراسمی چون قمه‌زنی و یا استفاده از زنجیرهای خاردار خودداری کنند.
- همکاری و هماهنگی با مدیر و روحانی کاروان به معنای ایجاد محدودیت برای زائران نیست.
- در طول سفر سعه صدر داشته، سختی‌ها، کمبودها و رنج‌های سفر را با بردباری تحمل کنید.
- روشن است که سفر به کشور عراق و دوری از وطن و حضور گسترده زائران در ایام اربعین مشکلات و سختی‌هایی را به همراه دارد، بنابراین زائر با آمادگی روحی و روانی که از قبل در خود ایجاد می کند و شناخت کافی و درک درستی که از شرایط و موقعیت ویژه ایام اربعین پیدا می‌کند در طول سفر، سعه صدر و بردباری را پیشه خود می‌کند و از بی‌تابی و گلایه از دیگران می‌پرهیزد.
- عزاداری برای امام حسين(ع) به ما اجازه نمی‌دهد که حقوق هموطنان و هم‌کیشان خود را نادیده بگیریم.
- حوصله و شکیبایی زائران گرانقدر در هنگام انجام امور مرزی و گمرکی، راهگشای پلیس و سایر عوامل اجرایی برای ارائه خدمات مطلوب‌تر خواهد بود.
- سفر اربعین سفری فشرده و جمعی است و زائر با دیگران در ارتباط است؛ محدودیت‌های مکانی برای استراحت، عدم وجود وقت مشخص برای خواب و بیداری، ازدحام زیاد جمعیت، محدودیت در فضاهای زیارتی و سایر شرایط، همه زمینه‌هایی را فراهم می‌کند که اگر زائر اربعین توجه و دقت لازم را نداشته باشد چه‌بسا موجب آزار و اذیت و ایجاد مزاحمت برای دیگران شود و به‌جای تقرب به پروردگار و جلب توجه اهل بیت(ع)، مرتکب گناه نیز شود.
- سفر اربعین، سفری معنوی با هدف زیارت عتبات عالیات و بهره‌مندی از مراسم اربعین سید‌الشهدا(ع) است، زائر راستین کربلا در طول سفر تمام توجهش بر بهره‌برداری حداکثری معنوی است و از هرگونه فعالیت غیر ضرور و منافی معنویت از قبیل دورهم‌نشینی و گعده‌هایی که در آن غیبت وجود دارد، گشتن در بازار و خریدهای غیر ضروری و مانند اینها پرهیز می‌کند.
- کربلا سرزمین فداکاری و ایثار است و زائر اربعین حسینی به تأسی از امام حسین(ع) و یاران با وفایش سفر اربعین را به فرصتی برای نشان دادن میزان سنخیت و الگوگیری از آن حضرت و یاران فداکارش تبدیل می‌کند و جلوه‌های ایثار، گذشت و مقدم داشتن دیگران را در موقعیت‌هایی که شایسته و بایسته است از قبیل صف‌های توزیع غذا، سوار شدن بر وسایل نقلیه، مکان‌های عبادت و زیارت و صف‌های جماعت و مانند اینها، را به نمایش می‌گذارد.
- سفر اربعین فرصت استثنایی معنوی را برای زائر فراهم می‌کند که ممکن است دیگر برای او تا آخر عمر تکرار نشود. بنابراین زائر اربعین تمام توجه و تمرکزش را بر استفاده کامل از این فرصت قرار داده و از انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های غیر ضروری پرهیز می‌کند.
- در طول سفر به فلسفه و عظمت قیام امام حسین(ع) توجه کنید.
- زائر اربعین با هدف بهره‌برداری معنوی و تقویت باورهای دینی و انس و ارتباط معنوی با اهل بیت(ع)، به‌ ویژه امام حسین(ع) به کشور عراق سفر می‌کند. بنابراین در طول سفر از یاد سیدالشهدا(ع) و فلسفه و عظمت قیام آن حضرت و یاران باوفایش غافل نمی‌شود.
- از میزبانان به‌ ویژه مردم عراق، مسئولان و دست‌اندرکاران کاروان‌ها و همه کسانی که به نحوی به وی خدمت‌رسانی دارند، سپاسگزاری کنید.
- در ایام سفر اربعین افراد زیادی به عشق سالار شهیدان و به قصد تقرب الهی با طیب نفس به شکل‌های گوناگون از قبیل تهیه مکان استراحت، دادن غذا و پذیرایی و انجام هماهنگی‌های سفر، اخذ ویزا و هماهنگ کردن وسایل نقلیه و … به زائران اربعین خدمت می‌کنند. شایسته است زائر اربعین ضمن نادیده گرفتن کمبودها و نقایص، صمیمانه از همه کسانی که به‌ نحوی به زائران اربعین حسینی خدمت می‌کنند سپاسگزاری کند.
- به بهداشت محیط و نظافت فردی اهتمام ویژه داشته باشید.
- وجود جمعیت زیاد و محدودیت خدمات بهداشتی و کثرت پذیرایی، به‌ طور طبیعی زمینه بروز برخی مشکلات و نارسایی‌های بهداشتی را فراهم می‌کند. ضمن حفظ بهداشت فردی به بهداشت محیط پیرامون خود توجه ویژه داشته و از هر گونه اقدامی که موجب آلودگی محیط پیرامون شود پرهیز کنید.
- از اسراف و زیاده‌روی در خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها پرهیز کنید.
- یکی از جلوه‌های زیبای سفر اربعین تجلی ایثار و مهمان‌نوازی و سخاوت‌مندی مردم عراق است که با انواع خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها با اشتیاق و گاهی با اصرار و التماس از زائران اربعین پذیرایی می‌کنند. ضمن رعایت آداب میهمانی و احترام به پذیرایی‌کنندگان، از هر نوع اسراف و پرخوری پرهیز کنید.
- زائر اربعین از جمهوری اسلامی، شأن و جایگاه خود را مطابق با انتظاراتی که از جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان ام‌القرای جهان اسلام می‌رود حفظ و از هر نوع رفتار خلاف شأن دوری می‌کند.
- در ایام اربعین حسینی زائران کشورهای مختلف به‌ ویژه از مناطق مختلف کشور عراق با جمعیت چند میلیونی شرکت می‌کنند. بی‌تردید زائران جمهوری اسلامی به خاطر موقعیت خاصی که ایران اسلامی دارد، شأن و جایگاه ویژه‌ای نزد سایر زائران دارند و آنان انتظارات ویژه‌ای از زائران دارند. از این رو زائر ایرانی می‌بایست در طول سفر مراقب رفتارها و نوع تعامل خود با دیگران به‌ویژه زائران غیرایرانی و مردم شریف عراق باشد و از خود الگوی کاملی از یک زائر راستین اربعین آن‌گونه که در شأن زائر جمهوری اسلامی ایران است ارائه کند.
بعد از سفر
- ارائه گذرنامه توسط زائران در هنگام ورود به گيت گذرنامه در مبادی مرزی ورودی به كشور جهت ممهور کردن مهر ورود در گذرنامه توسط افسر پليس مستقر در گيت مرزی الزامی است. عدم اقدام به اين امر سهواً و يا تعمداً تبعات و پيگرد قانونی برای مسافر در بر خواهد داشت.
- از تجمع و ازدحام در مبادی ورودی خودداری کرده و ضمن حفظ آرامش خود، دیگران را نیز به این امر دعوت کنند.
- تعامل و همکاری لازم با مأموران کنترل مرزی و نهادهای امنیتی و انتظامی را در مبادی ورودی داشته و از بحث و جدل با آنان پرهیز کنند.
- زمان بازگشت خود را به کشور مدیریت کرده و به ساعات پایانی مراسم اربعین موکول نکنند.
- با توجه به انبوه بازگشت‌ها در برگشت به کشور، نسبت به افراد کهنسال و کودکان اهتمام داشته و به آنان در طول مسیر کمک کنند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: