کد خبر: 3767335
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور؛
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد ــ اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با انتشار بیانیه‌ای، برپایی هرگونه مجمع عمومی با موضوع ادغام دو اتحادیه را که بدون حضور نمایندگان این اتحادیه برنامه‌ریزی شده است غیرقانونی دانست.

به گزارش ایکنا؛ اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با انتشار بیانیه‌ای برپایی هرگونه مجمع عمومی با عنوان مجمع عمومی ادغام دو اتحادیه را که بدون حضور نمایندگان این اتحادیه برنامه‌ریزی شده است غیرقانونی و فاقد وجاهت حقوقی دانست.
در متن این بیانیه آمده است:
«بسم الله الرّحمن الرّحیم»
«فَبَشِّرْ عِبَادِ*الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ»(زمر/17 و 18)
کاری که قرآنی‌ها امروز در کشور ما می‌کنند به نظر من یک کار راهبردی و مهم است. (رهبر معظم انقلاب)
با تبریک ایام موفورالسرور میلاد مسعود حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و امام صادق(ع) به استحضار مدیران و مسئولان فرهنگی قرآنی کشور می‌رساند که اینک پس از گذشت چهار دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بر همگان به خوبی روشن است که بدنه مردمی نظام اسلامی همواره پیشتاز و خودجوش در میدان دفاع از ارزش‌های اسلام و انقلاب اسلامی و در پیگیری فرامین رهبری انقلاب حتی جلوتر از برخی مسئولان قرار دارند.
شکر نعمت چنین ملت آگاه و رشید و چنین نیروهای توانمند و هوشمند مردمی در این مقطع حساس کنونی همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، حمایت و پشتیبان و ایجاد فضا میدان عمل برای ایشان توسط دستگاه‌ها و متولیان امور فرهنگی در کشور است.
در همین راستا، اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به عنوان نخستین اتحادیه قرآنی و فرهنگی کشور که تمامی مراحل تأسیس و ثبت را براساس قوانین و مصوبات قانونی مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی پیموده است، بر استقلال این نهاد مردمی تأکید نموده و از تمامی مسئولانی که می‌توانند در این مسیر این تشکیلات را یاری نمایند انتظار حمایت و پشتیبانی دارد.
بی‌شک بالاترین رکن تصمیم‌گیرنده در این اتحادیه مجمع عمومی آن است که متشکل از مدیران مخلص، باسابقه و باتجربه، بسیجی و انقلابی است که نمایندگان ایشان در دو مجمع عمومی اخیر این تشکیلات بر حفظ استقلال آن تأکید و هیئت مدیره را مأمور به حفظ این استقلال برای امکان ایفای نقش سازنده و اثرگذار در عرصه مدیریت قرآنی کشور نموده‌اند و بدیهی است که دستگاه‌های مسئول در این عرصه وظیفه‌ای جز حمایت و نظارت بر گردش کار قانونی چنین تشکیلاتی نداشته و قطعاً نباید مانع انجام این وظیفه قانونی و گردش کار قانونی هیچ تشکیلات قانونی به بهانه‌های واهی شوند. در همین راستا، نامه‌نگاری‌ها و مصاحبه‌های اخیر اعضای محترم دبیرخانه هیئت رسیدگی به امور مؤسسات که براساس مصالح موهومی سعی در ممانعت از کارکرد قانونی ارکان اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت داشته‌اند، فاقد وجاهت قانونی دانسته و از این عزیزان صبر و شکیبایی و برخورد سازنده با نظرات و احیاناً انتقادات یک تشکیلات فعال، قانونی و پویا را داریم.
بر این اساس، به دبیرخانه محترم هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی که البته در چند ماه اخیر با خروج رئیس این هیئت یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تداوم فعالیت قانونی ایشان نیز مورد سؤال و اشکال حقوقی است، به طور جدی هشدار می‌دهیم که از دخالت و اعمال نظر در مسئله ادغام دو اتحادیه قرآنی موجود خودداری نمایند. این دوستان گرامی اگر مدعی قانون‌مداری هستند، باید بدانند براساس فرایند پیشنهادی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، متولی انجام مراحل مختلف ادغام دو اتحادیه فقط هیئت مؤسس متشکل از دو هیئت مدیره این دو اتحادیه هستند و دخالت‌های یکی از دستگاه‌های عضو هیئت رسیدگی به امور مؤسسات به بهانه‌های واهی مصداق اعمال نفوذ و جهت‌دهی غیرقانونی در روند شکل‌گیری این ادغام تلقی شده و متأسفانه اعتماد عمومی را به سلامت این روند مخدوش نموده است.
از طرفی با توجه به انصراف اعضای اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور و اعلام لزوم بررسی دلایل این انصراف در جلسه چهل و یکم شورای توسعه فرهنگ قرآنی و توقف روند ادغام تا انجام این بررسی حداقل برای این دوستان که مصوبات شورای توسعه را در مسئله ادغام الزام‌آور می‌دانند الزامی است.
از این رو، اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور برپایی هرگونه مجمع عمومی تحت عنوان مجمع عمومی ادغام دو اتحادیه را که بدون حضور نمایندگان این اتحادیه و با تولیت و پیگیری افراد غیر مسئول در این امر برنامه‌ریزی شده غیرقانونی و فاقد وجاهت حقوقی دانسته و از متولیان امر مخصوصاً رئیس محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس محترم سازمان تبلیغات اسلامی درخواست می‌نماید که به منظور صیانت از استقلال و انگیزه نهادهای واقعی مردمی جلوی این گونه اعمال نفوذها و تشکیلات‌سازی‌های غیرواقعی را مسدود نمایند.
البته ما همان گونه که برای اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور حق برپایی مجمع عمومی و کارکرد قانونی ارکان تشکیلاتی خود را قائل هستیم، تشکیل مجمع عمومی و فعالیت ارکان تشکیلاتی اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی را نیز حق مؤسسات و مدیران آن اتحادیه دانسته و هیچ گونه منعی در برگزاری مجامع عمومی تحت عنوان اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی نمی‌بینیم.
والسّلام علی من اتبع الهدی
تهران، 5 آذرماه 1397
اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت (ع) کشور»

یادآوری می‌شود هیئت رسیدگی به امور مؤسسات طی نامه‌ای با ابتناء به مصوبه جلسات 24 و 25 شورای توسعه فرهنگ قرآنی مبنی بر تصویب اساسنامه اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی قرآن و عترت کشور و فرایند تشکیل اتحادیه واحد استانی و کشوری و تأیید مجدد آن در جلسه 41 آن شورا و در مسیر هم‌افزایی ظرفیت مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و جلوگیری از تشتت و تفرق بین آنها برگزاری هر نوع مجمع عمومی اتحادیه‌های کشوری بدون مجوز این هیئت و نیز هر اقدام دیگر که موجب افتراق و دودستگی بین مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت گردد، ممنوع و غیرقانونی اعلام کرد. البته اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت در 24 و 25 آبان‌ماه با وجود این ابلاغیه مجمع عمومی خود را در مشهد برگزار کرد.

مجمعی نیز برای ادغام دو اتحادیه طی 8 و 9 آذرماه با حضور نمایندگانی از اتحادیه‌های استان‌های کشور در شهر قم برگزار می‌شود که هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی برپایی آن را قانونی اعلام کرده بود و بیانیه فوق برگزاری این مجمع را غیرقانونی می‌داند.
انتهای پیام

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۹/۰۶ - ۱۶:۲۶
0
0
وقتی که یک اتحادیه در جلسه ادغام شرکت نمیکند دیگر بکار بردن لفظ ادغام بی معنا است
یحیی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۹/۰۶ - ۲۰:۳۵
0
0
سلام ، دیگه هیچ ادغامی وجود نخواهد داشت .
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: