کد خبر: 3816157
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی:

آرزو دارم نفت به طور کامل تحریم شود!/ تأکید اسلام بر حمایت از کارآفرینان

گروه اقتصاد ــ معصومی‎نیا با اشاره به تأکید اسلام بر حمایت از کارآفرینان بیان کرد: اکنون که بحث تشدید تحریم‌ها مطرح هست باید عرض کنم که آرزو دارم نفت به طور کامل تحریم شود، زیرا تجربه نشان داده که اگر نفت ما را خریداری کنند، هر سال بودجه را براساس نفت می‌بندیم و همین وضعیت اقتصادی ادامه پیدا می‌کند، اما اگر بدانیم که دیگر از ما نفت نمی‌خرند و از ایده‌ها حمایت کنیم، به رشد و توسعه اقتصادی هم خواهیم رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامعلی معصومی‌نیا، مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره اهمیت حمایت از استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان اسلامی و قرآنی پرداخت و اظهار کرد: باید به جوانان و دانشگاه‌های خود خط بدهیم و نیازهای تولیدی و صنعت کشور را تبدیل به مسئله کنیم و در اختیار افرادی قرار دهیم که ایده‌پردازند. همچنین لازم است از کارآفرینان حمایت مالی انجام شود تا خلق فکر هم رخ دهد.

لزوم پذیرش ریسک حمایت از ایده‌های خلاقانه

وی با اشاره به حمایت سایر کشورها از استارت‎آپ‌ها و ایده‌های کارآفرینان گفت: در کشورهای دیگر مراکز پژوهشی شکل گرفته‌اند که از ایده‌ها و کارآفرینان حمایت می‌کنند؛ بنابراین باید در زمینه ایجاد فکر خلاقانه فعالیت کنیم و در مرحله اجرای عملی ایده‌ها و تبدیل آن‌ها به ثروت هم حمایت لازم را انجام دهیم. البته برخی از ایده‌های ریسک‌پذیر ممکن است ثروت‌آفرینی نداشته باشند. بنابراین باید منافع اجتماعی و اثر این ایده‌ها را در اجتماع هم در نظر بگیریم.

معصومی‌نیا یادآور شد: تجربه نشان داده است که مبنای پیشرفت بسیاری از کشورها همین حمایت از ایده‌هاست و اگر دل و جرئت نداشته باشیم و از ایده‌های کارآفرینان حمایت نکنیم، همواره در همین وضعیت اقتصادی باقی خواهیم ماند اما همان‌گونه که گفتم حتماً باید منافع اجتماعی را در حمایت از ایده‌ها در نظر بگیریم تا در راستای رشد اقتصاد و عموم جامعه باشد.

حمایت از ایده‎های کارآفرینان؛ اقدامی در راستای اقتصاد مقاومتی

مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی افزود: لازم است از شرکت‌ها و افراد صاحب ایده تعهد بگیریم که اگر ایده‌ای به تولید درست منجر شد، براساس ضوابطی، بازدهی آن در راستای منافع عموم جامعه باشد. در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم مسئله مردمی شدن اقتصاد، دانش‌بنیان بودن، عدالت‌محور بودن و پیشرو بودن اقتصاد مورد توجه قرار گرفته است. اگر به این روش از کارآفرینان حمایت شود، در راستای منافع عموم است و عدالت‌محوری اقتصاد مقاومتی را هم تأمین خواهد کرد.

وی با اشاره به مزایای حمایت از کارآفرینان افزود: وقتی از این کارآفرینان و افراد مستعد حمایت کنیم و این حمایت شامل افراد دارای رانت نباشد، باعث خواهد شد که قشر زیادی از جامعه منتفع شوند تا هم تولید کنند و هم از حمایت و انگیزه برخوردار شوند و این به نفع اقتصاد کشور است.

تأکید اسلام بر حمایت از کارآفرینان

این پژوهشگر اقتصاد اسلامی با اشاره به جایگاه حمایت از کارآفرینان در دین مبین اسلام تأکید کرد: اگر بخواهیم براساس آموزه‌های اسلامی هم به این قضیه نگاه کنیم، اسلام می‌گوید مملکت شما باید آباد باشد، براساس عدالت رفتار کنید و طبق علم و آگاهی حرکت کنید. وقتی این معیارهای اسلامی را در نظر می‌گیریم به این نتیجه می‌رسیم که حمایت از کارآفرینان و استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های خطرپذیر به نفع جامعه است و باید این کار را انجام دهیم.

معصومی‌نیا اظهار کرد: امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر فرمودند: ای مالک سعی کن که در درجه اول مملکت را آباد کنی و در مرحله بعد مالیات بگیری؛ چراکه اگر مملکت را آباد نکنی و مالیات بگیری، هم مملکت را خراب می‌کنی و هم مردم را نابود خواهی کرد. بنابراین باید برای بالفعل کردن امکانات اقتصاد، لوازم مورد نیاز را فراهم کنیم.

جذب نخبگان کشور از سوی خارجی‌ها

وی ادامه داد: بسیاری از فرزندان ما برای مدت‌ها در المپیادهای علمی در کشورهای مختلف افتخارآفرینی می‌کردند، اما وقتی صداوسیما رقابت فکری این جوانان را با خارجی‌ها نشان می‌داد، برخی به جای اینکه خوشحال شوند، نگران می‌شدند؛ چراکه از این توانایی‌های فکری حمایت نمی‎کردیم. لذا این المپیادها باعث می‌شد که نیروهای فکری ما شناسایی شوند و دیگران آنان را جذب کنند و همین اتفاق هم افتاد و اکنون خارجی‌ها از آنان استفاده می‌کنند.

این پژوهشگر اقتصاد اسلامی تأکید کرد: جوانان تحصیل‌کرده ما قدرت خلاقیت بالایی دارند. در این راستا باید آنان را سازماندهی کنیم و از توان آن‌ها در قالب شرکت‌ها و کارگاه‌های کوچک متناسب با ظرفیت‌های مناطق مختلف کشور استفاده کنیم تا به ایده‌های جدید میدان دهیم و زمینه لازم برای آنان فراهم شود که این ایده‌ها تبدیل به تولید شوند. البته این حمایت باید حساب‌شده باشد تا راه را اشتباهی نرویم.

حمایت از ایده‌ها؛ راهکاری برای مقابله با تحریم

معصومی‎نیا اظهار کرد: برخی جوانان هم که خواستند خارج از سیستم دولتی ایده‌پردازی کنند، گاه وارد مسیرهایی شدند و اقداماتی کردند که مورد نیاز جامعه نبود و تولیدات آن‌ها روی دستشان مانده است. بنابراین حمایت از ایده‌ها نیازمند ساماندهی است.

وی تأکید کرد: اکنون که بحث تشدید تحریم‌ها مطرح هست باید بگویم آرزو دارم نفت به طور کامل تحریم شود، چراکه تجربه نشان داده که اگر آنان نفت را خریداری کنند، هر سال بودجه را براساس نفت می‌بندیم و همین وضعیت اقتصادی ادامه پیدا می‌کند، اما اگر بدانیم که دیگر از ما نفت نمی‌خرند و از ایده‌ها حمایت کنیم، به رشد و توسعه اقتصادی هم خواهیم رسید؛ چراکه حمایت از کارآفرینان داخلی راه نجات ماست.

مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی در پایان یادآور شد: با این اوصاف لازم است از ایده‌هایی که در ذهن جوانان ماست، حمایت کنیم تا تبدیل به ثروت و رشد اقتصادی شود. دین مبین اسلام هم بر این موضوع تأکید می‌کند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha