کد خبر: 3827431
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
جهانگیری خبر داد:
گروه اقتصاد ــ معاون اول رئیس جمهور با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده در طرح‌های اشتغال روستایی و عشایری گفت: هدف ایشان از موافقت با این برداشت، اشتغال‌زایی در روستاها و ماندگاری مردم در مناطق روستایی و نیز كاهش حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی بود.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، شصت و ششمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز دوشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده درباره عملکرد اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، اقدامات انجام شده را مثبت ارزیابی و بر ضرورت تلاش هر چه بیشتر در جهت تداوم و استمرار اجرای این قانون تأکید کرد.

جهانگیری با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده در طرح‌های اشتغال روستایی و عشایری گفت: هدف ایشان از موافقت با این برداشت اشتغال‌زایی در روستاها و ماندگاری مردم در مناطق روستایی بود تا به دنبال آن شاهد كاهش مهاجرت روستائیان به شهرها، كاهش حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها و بازگشت روستاییان از حاشیه شهرها به روستاها و نیز کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که از زمان آغاز اجرای این طرح این دغدغه وجود داشت که ممكن است این منابع با ایجاد رانتی بزرگ، زمینه ای برای سوءاستفاده فراهم کند، افزود: خوشبختانه با سیستم نظارتی و سامانه‌های نظارتی و کنترلی كه برای این برنامه طراحی شد، زمینه ایجاد رانت و سوء استفاده از این تسهیلات به حداقل ممکن کاهش یافت و این منابع به شکل صحیح در طرح‌های اشتغال‌زا در مناطق روستایی و عشایری مورد استفاده قرار گرفته است.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از سازمان برنامه و بودجه و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم خواست گزارشی جامع از اقدامات انجام شده و عملکرد دستگاه‌ها در قالب برنامه ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری تدوین كنند تا بر اساس آن بتوان بازپرداخت این تسهیلات را نیز مجدداً به چرخه اشتغال‌زایی در مناطق روستایی و عشایری اختصاص داد.
جهانگیری همچنین با اشاره به وجود برخی موانع و مشکلات پیش روی اجرای طرح‌های اشتغال‌زا نظیر زمان طولانی صدور مجوزها و استعلام‌های مختلف، بر لزوم ایجاد پنجره واحد و تفویض اختیارات به کارگروهی مشخص در هر استان تأکید کرد و گفت: باید مدت زمان انتظار برای دریافت مجوزها و استعلام‌های مختلف برای کارآفرینان و مجریان طرح‌های اشتغال‌زا کاهش پیدا کند.
معاون اول رییس جمهور تصریح كرد: با توجه به اینكه به همت جوانان تحصیلکرده روستایی فعالیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به روستاها نیز تسری پیدا کرده، لازم است تدابیری اندیشیده شود تا اینگونه فعالیت‌ها كه با اشتغال‌زایی فراوانی نیز در روستاها همراه است بتوانند از منابع و تسهیلات اشتغال‌زای پایدار در مناطق روستاهایی و عشایری برخوردار شوند.
دکتر جهانگیری همچنین بر ضرورت حضور مستمر اعضای دولت که بعنوان معین استان‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی تعیین شدند در استان‌های ذی ربط تأکید کرد.
در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، نیرو، تعاون کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس کل بانک مرکزی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و رئیس اتاق بازرگانی نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از عملکرد اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ارائه کرد.
وی در این گزارش با اشاره به روند تحول جمعیت کشور و مناطق روستایی، گزارشی از نرخ بیکاری جمعیت روستایی کشور به تفکیک استان‌های مختلف ارائه کرد و به تشریح اقدامات صورت گرفته برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری پرداخت.
بر اساس این گزارش ۴۵ درصد از تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به بخش کشاورزی و منابع طبیعی، ۲۰ درصد به بخش صنعت، ۲۵ درصد به بخش خدمات و ۱۰ درصد به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر اختصاص یافته است.
نماینده دبیرخانه ستاد همچنین با اشاره به توزیع استانی تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری، گفت: استان سیستان و بلوچستان با ۵.۴۶ درصد بیشترین سهم و استان قم با ۱.۶۹ درصد کمترین سهم را داشته اند.
وی در ادامه گزارشی از عملكرد نهادهای اصلی مسئول در روند اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری شامل صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی، موسسات عامل، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستگاه‌های اجرایی، نهادهای حمایتی و کارگروه‌های اشتغال ملی و استانی تا تاریخ ۲۲ تیرماه ارائه كرد و گفت: از ۱۳۳۸۰ میلیارد تومان تسهیلات مصوب تا كنون ۸۰۲۱ هزار میلیارد تومان به متقاضیان و مجریان طرح‌های اشتغال‌زا پرداخت شده كه منجر به ایجاد ۱۴۴ هزار شغل گردیده است.
در ادامه این جلسه گزارشی نیز از بازنگری در کارگروههای برنامههای ملی اقتصاد مقاومتی مصوب پنجمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارائه شد و نماینده دبیرخانه ستاد در این خصوص گفت: پس از بازنگری در چارچوب و فعالسازی کارگروههای برنامههای ملی، از ۱۲ كارگروه موجود ۸ کارگروه با تغییر در عنوان، چیدمان اعضا و یا چارچوب فعالیت متناسب با مقتضیات کنونی اقتصاد کشور مواجه شد و کارگروه جدید سازگاری با تحولات زیستمحیطی نیز به كارگروه‌های ۱۲ گانه اضافه شد.
بر اساس این گزارش ۸ كارگروه ملی كه متناسب با شرایط اقتصادی كشور با تغییراتی همراه بودند عبارتند از: پیشبرد برونگرایی اقتصاد، تقویت درونزایی و رونق تولید، بهبود معیشت و رفاه اجتماعی، اصلاحات ساختاری بودجه و برقراری انضباط مالی در بخش عمومی، توسعه فناوری و اقتصاد دانشبنیان، گفتمانسازی و فرهنگسازی اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد و تقویت نظام تامین مالی.
تغییر چیدمان و بازنگری در جانشینان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود كه پس از بحث و تبادل نظر، جانشینان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان‌های مختلف تعیین شدند.

در این جلسه همچنین مسئولیت کارگروه گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول گردید.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: