کد خبر: 3827994
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
اسکندری تبیین کرد؛
گروه جامعه ــ مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با هم‌افزایی صنایع خلاق و همچنین استفاده از حوزه‌های فرهنگ و هنر می‌توان بهترین جایگزین نفت برای درآمدزایی و ارزآوری در صادرات کشور را رقم زد.

جشنواره فرهنگی هنری تصویر صادرات، گامی در توسعه تجارت صنایع خلاقبه گزارش ایکنا؛ محمود اسکندری، مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات محصولات دانش‌بنیان سازمان توسعه تجارت ایران درنشست تخصصی گروه کسب و کارهای نوین آی تی و گروه آفرینش‌های کارکردی از سلسله نشست‌های تخصصی نخستین جشنواره تصویر صادرات، گفت: سازمان توسعه تجارت درراستای وظایف خود به دنبال گسترش تجارت صنایع خلاق است.

وی افزود: شرایط حاضر بهترین زمان برای توسعه صادرات صنایع خلاق و خدمات به شمار می‌رود که باید به نحو احسن و بهترین وجه ممکن استفاده شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت ایران در عین حال، تصریح کرد: در نخستین جشنواره تصویر صادرات به دنبال آن هستیم تا زوایای پنهان ارزآوری خدمات حوزه های فرهنگ، هنرو حوزه های وابسته، صنایع خلاق کشور را روشنگری و کشف کرده و معرفی کنیم.

اسکندری یادآوری کرد: بر این باوریم که باید جامعه به اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف برای ارزآوری کشور پی‌ببرد.

به گفته وی همچنین درصدد هستیم تا اتاق فکر صادرات صنایع خلاق با حضور کارشناسان و متخصصان هر حوزه اعم از فرهنگی، هنری و دیگر صنایع خلاق شکل بگیرد.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت ایران درادامه از تدوین دستورالعملی برای تائید صدور خدمات به خارج از کشور خبر داد و گفت: با نهایی شدن این دستورالعمل که مراحل پایانی خودش را می گذراند بزودی هر فردی هر خدمتی در گذشته و حال داشته باشد و مدارک و اسناد آن را ارائه کند با تائید کارگروه ویژه این کاربلافاصله گواهی صادرات خدمات دریافت کرده و می تواند به جاهایی که نیاز است ارائه کند.

اسکندری در عین حال، گفت: براین باوریم که صادرات فقط کالا نیست و بلکه خدمات و محصولات خلاق و فرهنگی و هنری نیز تعلق می گیرد.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت ایران تأکید کرد: در حوزه خدمات و صادرات کالاهای خلاق پتانسیل‌های فراوانی وجود دارد که باید با جدیت به آنها پرداخته شود زیرا آینده را باید خودمان بسازیم و نه دیگران. از این رو باید همگان دست در دست هم دهیم تا راه‌های توسعه صادرات صنایع خلاق را بازگشایی کنیم.

جشنواره تصویر صادرات با حلقه صنایع خلاق

در ادامه این نشست محمد ولی،‌ رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات صنایع خلاق با اشاره به جزئیات و ابعاد مختلف برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری و دیگر صنایع خلاق در کشور گفت: هدف اصلی ما این است که با کشف ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در عرصه‌های مختلف به ویژه فرهنگی و هنری، صنایع دستی، گردشگری، رسانه‌های دیجیتال و غیره ضمن برطرف کردن مسائل و مشکلات پشت پرده این محصولات در امر صادرات محصولات خلاق، به نوعی میان «هنر» و «صنعت» به معنای واقعی پیوند برقرار کنیم.

صنایع خلاق؛ حلقه مفقوده زنجیره تأمین سایر صنعت‌ها

ولی تأکید کرد: با پیوند میان صنعت وهنر بدون شک این دو و دیگر حوزه‌ها و عرصه‌ها و مجموعه‌های وابسته و مرتبط می‌توانند بهترین منابع و محل برای ارزآوری کشور برای جایگزنی نفت محسوب شوند چراکه صنایع خلاق به‌عنوان حلقه مفقوده زنجیره تأمین سایر صنایع محسوب می شود.

رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات صنایع خلاق همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره تصویر صادرات در اسفند سال جاری، گفت: به دنبال آن هستیم که صنایع خلاق بعنوان حلقه مفقوده زنجیره تأمین سایر صنایع در این زمینه گام‌های اساسی برای بهبود آن برداریم.

ولی با تشریح جزئیات و روند شکل این جشنواره، اظهار کرد: این جشنواره در هشت گروه برگزارمی‌شود که بخش رسانه‌های دیجیتال با پویانمایی، شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا با کارکردهای ویژه آن در این جشنواره حضور خواهد داشت.

رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات تصریح کرد: باید به مالکیت فکری و معنوی ارج بنهیم تا جشنواره صنایع خلاق به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

وی اظهار کرد: معرفی توانمندی‌های صادراتی صنایع کشور در حوزه خلاقیت‌ها هدف اصلی برگزاری این جشنواره است، در این جشنواره در بخش استانی ۳۱ محصول از تمامی استان‌های کشور به نمایش درمی‌آید که قراراست هر استان مزیت‌های خود را به دیگران معرفی و برترین استان در صنایع خلاق اعلام شود.

رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات، افزود: برپایی کارگاه‌های تخصصی استفاده از ابزارهای تبلیغاتی مؤثر برای صادرکنندگان یکی از موارد برنامه‌ریزی شده برای هم‌اندیشی و همفکری برای تبادل تجارب است.

دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات صنایع خلاق، گفت: قرار است دیپلمات‌های خارجی حاضر در تهران در یک از روزهای برگزاری این جشنواره بازدید کنند ضمن اینکه با تمرکز بر فعالیت‌ها رایزن‌های اقتصادی و بازرگانی ایران در خارج از کشور صنایع برتر به خارج از جمهوری اسلامی معرفی شوند.

در ادامه این نشست اعضای حاضر به بیان نقطه نظرات، ارائه پیشنهادات و راهکارهای رسیدن به توسعه تجارت و صادرات برای ارزآوری برای کشور و جایگزینی دیگر صنایع به جای نفت پرداختند.

یادآوری می‌شود، نخستین جشنواره تصویر صادرات صنایع خلاق با حضور حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، تجسمی، رسانه‌های دیجیتال، صنایع دستی و گردشگری، سینما، تئاتر و دیگر فعالیت‌ها در این راستاو مرتبط، اسفندماه ۹۸ برگزار می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: