کد خبر: 3828449
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
از سوی سیدسعیدرضا عاملی انجام شد؛
گروه جامعه ــ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه‌ای خطاب به اساتید، پژوهشگران و دانشجویان از آن‌ها خواست تا نظرات و پیشنهاد‌های خود را پیرامون روزآمدسازی و پیاده‌سازی سند نقشه مهندسی فرهنگی ارائه کنند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی،‌ سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه‌ای خطاب به اساتید، پژوهشگران، دانشجویان و... از آن‌ها خواست تا با ارائه نظرات و پیشنهادات خود دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در امر پیاده‌سازی و اجرایی‌سازی سند نقشه مهندسی کشور یاری کنند.
 
در همین راستا در تارنمای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نشانی sccr.ir بخشی به نام فصل همفکری برای دریافت این نظرات و ارتباط مستقیم با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی راه‌اندازی شده است.

متن نامه سیدسعیدرضا عاملی به شرح زیر است:
 
بسمه تعالی
استادان ارجمند و پژوهشگران گرامی
فرزندان عزیز دانشجویم
با سلام و احترام
نیک می‌دانید که در دورانی به سر می‌بریم که گستره وسایل ارتباطی جمعی خصوصا صنعت همزمان ارتباطات که دنیایی جدیدی موسوم به فضای مجازی که مراتب از فضای واقعی در اجتماعی شدن و فرهنگی شدن جامعه نقش‌آفرینی می‌کند و مسیر زندگی و ارتباطات انسانی را در لایه‌های مختلف تحت تأثیر و تغییرات سریع و فوری قرار داده است. انسان‌ها بیش از پیش سلایق، علایق، تعلقات و ادراکات متفاوت از یکدیگر را پیدا کرده و می‌کنند و در مسابقه استقلال گرایی فردی و جمعی و تمایزیابی از اطرافیان و جامعه‌شان شرکت می‌کنند و همزمان با تنفس در وضعیت تأثیرپذیری هویتی فراملی، از اقلیم فرهنگی خویش دفاع می‌کنند و در برابر نفوذ و گسترش دگرفرهنگ‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهند و یا تحت تأثیر اقلیم‌های فرهنگی جوامع دیگر و بعضاً شرکت بزرگ تجارت فرهنگی که در بسیاری از موارد بدنبال خیر و صلاح ملت نیستند قرار می‌گیرد.

وضعیت فرهنگی ایران عزیز که قلب پر دغدغه شما فرهیختگان برای آن می‌تپد در همین راستا قابل دقت و تبیین است. بر ماست که در زمانه‌ای که دستخوش ناملایمات فرهنگی در سطح جامعه هستیم از ساحت آن دفاع کنیم و با خردورزی و عقل‌مداری و براساس مبانی، مبادی و ریشه‌های اسلامی - ایرانی و براساس نیاز‌ها و درخواست‌های خودمان بتوانیم پیشرفت‌های مهم فرهنگی را در حوزه‌های گوناگون رقم بزنیم. اگر مهیای این امور نباشیم در تعارضاتی که در دنیای امروز وجود دارد، نقاط قوت ما به نقاط ضعف تبدیل شده و از بالندگی و شکوفایی فرهنگی محروم می‌شویم و فرهنگ اسلامی به مخاطرات جدی می‌افتد.
 
به لطف الهی و همت جمعی، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال پیاده‌سازی و اجرای سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور است. در زمینه این سند، سخنان فراوان گفته و یا نوشته شده است، اما احتیاج داریم که با تأمل بیشتر و نیز نقد آگاهانه و دلسوزانه، راهبردی و کاربردی، هم به روزآمد شدن سند و هم به کارآمد شدن جنبه‌های نظری و گام‌های عملیاتی آن کمک جدی شود. به طور حتم سند مهندسی فرهنگی به دنبال برنامه‌ریزی و مدیریت یکپارچه فرهنگی با هدف استقرار جامعه اسلامی است و در این مسیر نیک می‌دانیم که خودانگیختگی، معرفت فرد و توانمندی دانشی آحاد مردم بسیار اهمیت دارد و به تعبیر حکیم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، کنترل فرهنگ به طور کامل نه ممکن است و نه جایز، اصلاً رشد فرهنگی با ابتکار وآزادگی و آزادی و میدان دادن به اراده‌هاست. پس ما در مهندسی فرهنگی به دنبال کنترل فرهنگی یا حرکت از مسیر ناخودآگاه جامعه نیستم و نباید باشیم و اساساً ارزشی بر آن مترتب نمی‌شود. اما سؤال اینجاست که در مواجهه با تهاجم‌های عظیمی که به تار و پود فرهنگ اسلامی می‌شود، چگونه باید زیرساخت‌های فرهنگی جامعه و تعلیم و تربیت اسلامی را تدبیر کرد که شاهد جامعه سالم، الهی، بانشاط و برخوردار از حس «بودن متعالی» باشیم.

عمیقاً بر این باور هستیم که اجتماعی شدن فرهنگ اسلامی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی با لطف و عنایت پروردگار قابل تحقق است و در این مسیر همدلی و همراهی همه آحاد مردم، خصوصاً کسانی که از توانائی بیشتری برای راهبری فرهنگ اسلامی برخوردار هستند، ضرورتی انکارناپذیر است.

بر این اساس، همزمان با برگزاری نخستین جلسه ستاد راهبری سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور، به سوی تمامی استادان، علما و اندیشمندان و صاحب‌نظران، پژوهشگران و محققان، دانشجویان و جوانان، مؤسسه‌های علمی و پژوهشی، انجمن‌ها و کانون‌های علمی، تشکل‌های دانشجویی و آحاد فرهیختگان و نویسندگان و روشنفکران ایران عزیز، دست نیاز دراز کرده و از آنان می‌خواهم با گفتار‌ها و نوشتار‌های خویش ما را در اجرای این مهم یاری کنند. برای ارتباط بهینه و بهتر، تارنمای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند واسطه انتقال پیام شما عزیزان باشد. فراموش نکنیم که این امر، هم اقدامی در برابر دسیسه‌های بیگانگان سودجو و هم در برابر خلأهای موجود داخلی در حوزه فرهنگ و هم در برابر کم کاری‌ها و ناکارآمدی‌ها است. امید است این پویش فرهنگی، اقدام جمعی، امیدآفرین و انسجام بخش، شروع دوباره‌ای برای هم‌دلی و هم‌فکری جمعی باشد.

در پایان به آستان خدای سبحان‌ التجاء می‌کنم که با لطف بی‌پایان خود ما را در این وظیفه و مسئولیت مهم اجتماعی یاری کند که تردیدی نیست؛ من آن نیم که دهم نقد دل به هرشوخی/ در خزانه به مهر تو و نشانۀ توست؛ و انشاالله مشمول دعا و عنایات خاصه امام مهدی(عج) قرار گیریم. همچنین از پروردگار مهربان توفیقات روزافزون همه شما عزیزان را خواهان هستم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: