کد خبر: 3828521
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۸
گروه ادب ــ اولین کتاب داستانی با محوریت شهدای مسیحی به قلم حسن شیردل به همت انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

«تاتیک» درباره شهدای مسیحی منتشر شدبه گزارش ایکنا؛ کتاب «تاتیک» جدیدترین رمان حسن شیردل، درباره اقلیت مذهبی مسیحی در هشت سال دفاع مقدس است که به ویترین کتابفروشی‌ها رسید. ایثارگری‌های رزمندگان مسیحی در طول جنگ تحمیلی، جلوه باشکوهی از همگرایی ادیان در نظام جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشته است.

دفاع مقدس هشت ساله ایران و ایرانی، مسلمان و کلیمی، مسیحی و زرتشتی نمی‌شناخت. همه آمدند، پیر، جوان، زن و مرد به میدان آمدند تا صدام و یاران غربی وی نتوانند یک هفته‌ای به تهران برسند و این یک هفته ۸ سال طول بکشد و سرانجام نیز شکستی مفتضحانه را قبول کند. ایرانی بار‌ها نشان داده که بیعتش ایمانی است و تا پای جان پای قول و قرار خود می‌ایستد.

با نگاهی به تعالیم حضرت مسیح(ع) درمی‌یابیم که در این دین نیز همچون سایر ادیان الهی مقام والایی برای کسانی که در راه دفاع از آرمان‌های الهی جان خود را فدا می‌کنند، ذکر شده و به شهادت در راه دین و ایمان بسیار تأکید شده است؛ ماریتر (ماتیروس) یاناهاتاک را می‌توان معادل واژه شهادت در زبان ارمنی دانست که به معنای سرباز خط مقدم، قهرمان، دلیر و بی‌باک است.

بی‌شک در کنار غیرت مسیحیان ایرانی برای دفاع از خاکشان، این تعالیم نیز در حضور فعال آنان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اثر بسزایی داشته است، تا جایی که پس از فراخوان شورای خلیفه‌گری ارامنه ایران در مراکزی، چون تهران و تبریز و اصفهان خیل عظیمی از جوانان و اقشار مختلف مسیحی برای این وظیفه ملی اعلام آمادگی کردند.

اینبار قلم نویسنده کتاب «سقف سفید» برای رزمندگان اقلیت‌های مذهبی و به ویژه مسیحی که در هشت سال دفاع مقدس در کنار دیگر هموطنان ایرانی حضور داشتند، به رشته تحریر درآمده و رشادت‌های شهدای مسیحی را به تصویر می‌کشد. بی‌شک حضور این کتاب در بین رمان فارسی و در بین کتاب‌های شهدای دفاع مقدس، یک اثر منحصر به فرد است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «تاتیک! یک لحظه چیزی به ذهنم رسید و گفتم: بچه‌ها ببینید تاتیک‌تان منتظر است. بروید. جان تاتیک‌تان بروید. باورت نمی‌شود، تاتیک باورکن به همان لحظاتی که ما گرسنه بودیم و تو مقابل شمایل مریم عذرا می‌ایستادی و صلیب می‌کشیدی و قطره قطره اشک می‌ریختی تا معجزه‌ای برسد و کسی از راه بیاید و نذری بیاورد و ما را سیر کنی، به همه آن لحظاتی که تو مروارید مروارید اشک می‌ریختی، دویدند طرف مادرشان، بی‌آنکه حتی ذره‌ای از سم‌های کوچک‌شان خاک بلند شود.

رفتنند پیش مادرشان، مادرشان آن‌ها را با پوزه‌اش برگرداند و رفتند... من که شک دارم آن آهو مادرشان بوده باشد، به حتم تاتیک‌شان بوده، چون انگار مثل من کلمه مادر را نمی‌فهمیدند، آخ تاتیک! نمی‌دانی که یک حصار دو چشم آهو نگاهت کند، چه کیفی دارد...».

کتاب «تاتیک» در قطع رقعی در ۹۶ صفحه به قلم حسن شیردل و به همت انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب از طریق سایت manvaketab.ir با ۲۰ درصد تخفیف تهیه کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: