کد خبر: 3828837
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
طبق نتایج نظرسنجی ایسپا؛
گروه فناوری اطلاعات ــ نظرسنجی تیرماه 98 ایسپا نشان می‌دهد؛ ۴۲.۸ درصد ایرانی‌ها از واتس‌اپ، ۴۲.۴ درصد از تلگرام و ۳۹.۵ درصد از اینستاگرام استفاده می‌کنند، این در حالی است که در اسفندماه 97، نظرسنجی‌ها نشان داد؛ درصد عضویت ایرانی‌ها در تلگرام و واتس‌اپ ۵۵.۹ و ۲۵.۱ درصد بوده است.

به گزارش ایکنا؛ براساس آخرین نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) که در روز‌های ۱۷ و ۱۸ تیرماه، به صورت تلفنی با جامعه آماری شهروندان کل کشور(اعم از شهر و روستا) انجام شده است، از پاسخگویان پرسیده شده که؛ شما در حال حاضر از کدام یک از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید؟، مشخص شد که ۴۲.۸ درصد مردم پاسخ داده‌اند از واتس‌اپ، ۴۲.۴ درصد از تلگرام، ۳۹.۵ درصد از اینستاگرام، ۲.۸ درصد از سروش و ۲.۳ درصد از فیسبوک استفاده می‌کنند.

همچنین در این نظرسنجی مشخص شد؛ ۱.۹ درصد مردم از توئیتر، ۰.۸ درصد از لاین، ۰.۷ درصد از بله، ۰.۶ درصد از آی‌گپ، ۰.۵ درصد از گپ، ۰.۲ درصد از بیسفون، ۰.۱ درصد از ساینا استفاده می‌کنند و ۳۰.۴ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده‌اند که از هیچ‌یک از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند. شایان ذکر است پاسخگو می‌توانسته چند گزینه برای پاسخ انتخاب کند.

درصد عضویت افراد در تلگرام و واتس‌اپ طبق نظرسنجی اسفند‌ماه ۱۳۹۷ ایسپا، با جامعه آماری شهروندان کل کشور به ترتیب ۵۵.۹ و ۲۵.۱ درصد بوده است.

در رابطه با همین موضوع، یکی دیگر از نظرسنجی‌های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شد، نشان داد که ۷۱ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله از تلگرام و ۴۹ درصد این جوانان از اینستاگرام استفاده می‌کنند. یکی دیگر از نظرسنجی‌های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شده بیانگر این است که در سال ۹۷، ۵۴ درصد مردان از تلگرام، ۲۸ درصد از اینستاگرام، ۲۴ درصد از واتس‌اپ و سه درصد نیز از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کردند. همچنین، دیگر نظرسنجی ایسپا که در اسفند سال ۹۷ انجام شده بیانگر این است که ۵۸ درصد زنان از تلگرام، ۳۱ درصد آن‌ها از اینستاگرام، ۲۷ درصد از واتس‌اپ و هم‌چنین دو درصد از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کردند. علاوه بر آن، یکی از نظرسنجی‌های ایسپا که مهرماه ۹۷ انجام شده نشان می‌دهد که با وجود فیلترینگ، هم‌چنان بیش از ۴۷ درصد کاربران از تلگرام استفاده می‌کنند. همچنین نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد استفاده از واتس‌آپ بعد از فیلتر تلگرام افزایش یافته است.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: