کد خبر: 3829028
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
گروه سلامت ــ تفاهم‌نامه همکاری وزارت بهداشت با دو نهاد کمیته امداد و بهزیستی برای ساخت مسکن سیل‌زادگان تحت عنون پویش بهار همدلی منعقد شد.

کمیته امداد و بهزیستی به پویش  ساخت مسکن سیل‌زدگان وزارت بهداشت پیوستندبه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور در رابطه با بازسازی خانه‌های کاملا تخریب شده سیل‌زدگان تحت عنوان «پویش ملی بهار همدلی» منعقد شد.

امیر للـه‌گانی، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، در رابطه با انعقاد این تفاهم‌نامه گفت: براساس آن چه طی ماه‌های گذشته تحت عنوان حرکت خیرانه پویش ملی بهار همدلی در فضای دانشگاهی علوم پزشکی آغاز شده، بنا شده است که دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور اقدام به جمع‌آوری کمک‌های خیرانه جامعه دانشگاهی خود جهت بازسازی منازل کامات تخریب شده در مناطق سیل‌زده کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس هر دانشگاه و دانشکده‌ای در ازای ۲۰ میلیون تومان کمک خیرانه، می‌تواند در ساخت یک منزل مسکونی در مناطق روستایی و در ازای ۲۵ میلیون تومان برای ساخت خانه در مناطق شهری با دو نهاد حمایتی سازمان بهزیستی و کمیته امداد مشارکت کند.

للـه‌گانی تصریح کرد: بر همین مبنا تلاش داریم این حرکت خیرانه را ادامه و در این مسیر کمک‌رسان سیل زدگانی باشیم که در مناطق سیل‌زده به یک باره همه خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند.
 
در ادامه این بخش از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور، وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی کشور، نیز گفت: در سیل‌های مهرماه دو هزار و ۵۰۰ منزل مسکونی از مددجویان و سرپرستان خانوار سازمان بهزیستی دچار تخریب شده است که امید داریم با حرکت خیرانه وزارت بهداشت تحت عنوان پویش ملی بهار همدلی بتوانیم در راستای حذف این محرومیت حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: ظرفیت خیرین در جامعه دانشگاهی بسیار قابل توجه است و باید اعتماد سازی لازم جهت جذب مشارکت خیرین دانشگاهی ایجاد شود تا بتوان از این پتانسیل در مسیر رفع محرومیت‌ها استفاده کرد.

قبادی‌دانا بیان کرد: تا کنون ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در اختیار مددجویان سازمان بهزیستی کشور قرار گرفته است که ۷۵ هزار واحد مسکونی در دولت یازدهم و دوازدهم و ۵۰هزار واحد در حال ساخت است.

در بخش دوم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و دو نهاد حمایتی کشور جهت مشارکت در ساخت خانه‌های ویران شده در سیل‌های اخیر کشور، علیرضا عسگریان، معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره)، گفت: از این اتفاق بسیار خرسندم و از وزارت بهداشت برای حضور در این مشارکت خیرانه بسیار تشکر می‌کنم. کمیته امداد در حادثه سیل ۱۷۰ هزار مسکن آسیب‌دیده دارد که به حضور خیرین در مسیر رفع این خسارت نیاز است.

وی افزود: در حادثه سیل، خانه افراد تحت پوشش کمیته امداد بیشتر در مناطق محروم قرار داشته و در مسیر سیل بوده است که این اتفاق موجب تخریب منازل عزیزان تحت پوشش کمیته امداد شده است. برگرداندن زندگی این افراد به نقطه اول نیاز به همت مردمی دارد. البته باید گفت حرکت مردم در مسیر رفع نیاز مردم سیل زده منحصر به فرد بوده است؛ اما نمی‌شود این کمک را به دو قسمت مردم سیل زده و مردم خیر تقسیم کرد و انتظار داشت مردم سیل زده هم برای زندگی خود کاری کنند، زیرا سیل هیچ چیزی برای این عزیزان باقی نگذاشته است.

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد در پایان اظهار کرد: در مسیر حرکت خیرانه مردمی جهت رفع نیاز‌های اساسی مردم سیل‌زده، وزارت بهداشت و مدیران این وزارتخانه از جمله فراهانی به سرعت وارد عمل شدند که جای تقدیر دارد. کمک شما باقیات و صالحاتی است که این خیر و احسان در صورت تداوم موجب می‌شود ما نرسیده به انتهای سال ۹۸ بتوانیم برای سیل زدگان تحت پوشش مساکن لازم را بسازیم.

یادآوری می‌شود، پویش ملی بهار همدلی از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال جاری، جهت بازسازی خانه‌های تخریب شده هم‌وطنان سیل‌زده کشور، در قالب یک جنبش خودجوش دانشجویی آغاز به کار و اعلام فراخوان کرد که با اعلام این فراخوان ۳۰ نهاد دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عزم خود را برای کمک به سیل‌زدگان کشور جزم کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: