کد خبر: 3829095
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱
در نامه‌‌ ظفرقندی مطرح شد:
گروه سلامت ــ رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به گزارشگر ویژه تأثیرات منفی اقدامات قهری یک جانبه بر بهر‌ه‌مندی از حقوق بشر،‌ توجه وی را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب کرد.
آثار زیان‌آور تحریم‌های آمریکا بر سلامت مردم ایرانبه گزارش ایکنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، محمدرضا ظفرقندی، رئیس‌کل این سازمان در نامه‌ای خطاب به ادریس جزایزی «گزارشگر ویژه تأثیرات منفی اقدامات قهری یک جانبه بر بهر‌ه‌مندی از حقوق بشر» سازمان ملل متحد توجه وی را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب کرد.
در متن نامه ظفرقندی آمده است؛ به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که یکی از نهاد‌های اصلی قانون‌گذار حوزه سلامت و مدافع حقوق بیماران است، می‌خواهم توجه شما را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب کنم، تحریم‌هایی که در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مِه ۲۰۱۸ اعمال شده است.

طبق ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر:
۱) هر شخصی حق دارد که از سطح زندگی مناسب برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده‌اش، به ویژه از حیث خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت‌های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری برخوردار شود.
همچنین حق دارد که در مواقع بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به عللی مستقل از اراده خویش، وسایل امر معاشش را از دست داده باشد، از تأمین اجتماعی بهره‌مند شود.
۲) مادران و کودکان حق دارند که از کمک و مراقبت ویژه برخوردار شوند. همه کودکان، اعم از آن که در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند شوند.
محدودیت‌های فعلی در امور بانکی و حمل و نقل، به طور قابل توجهی واردات دارو‌ها و کالا‌های ضروری را متأثر ساخته و منجر به بحران جدی در حوزه سلامت مردم ایران شده است.
دسترسی به فرآورده‌های دارویی و پزشکی ضروری، حق اساسی مردم است و هر گونه تحریمی که این حقرا هدف قرار دهد، در تضاد با مفاد اعلامیه رسمی حقوق بشر و اصول اخلاقی پذیرفته شده است؛ لذا خواهشمند است برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل کلیه تدابیر لازم را اتخاذ کند.
اینجانب منتظر دریافت پاسخ [آن مقام محترم]در اولین فرصت ممکن هستم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: