کد خبر: 3829553
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
توصیه وزارت بهداشت به حجاج:
گروه سلامت ــ رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های وزارت بهداشت توصیه کرد: افراد سالم هم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها ضمن رعایت حفظ فاصله، باید به شست‌وشوی مرتب دست‌ها اقدام و هنگام اقامه نماز در مسجدالحرام و مسجد‌النبی از سجاده شخصی خود استفاده کنند. همچنین با توجه به گرمای هوا خود را در مقابل باد مستقیم پنکه و کولر قرار ندهند.
چهارشنبه///هنوز بیماری واگیری در میان حجاج ایرانی گزارش نشده است/ اقدامات پیشگیری کننده ایرانحسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با اشاره به اهمیت مراقبت از زائران حج در برابر بیماری‌های واگیر و اقدامات ایران در این رابطه اظهار کرد: بیماری‌های واگیر از جمله بیماری‌هایی هستند که در هر زمان و مکان می‌توانند سلامت افراد را تهدید کنند و بر جمعیت‌های انسانی تأثیر بگذارند.

وی افزود: سه دسته عوامل وجود دارند که ممکن است زائران را دچار بیماری‌های واگیر کند. نخست، حضور در جمعیت‌های زیاد است؛ در تجمعات انسانی مانند کنگره جهانی حج، میلیون‌ها انسان از سراسر جهان با فرهنگ‌ها، آداب و رسوم، سبک زندگی و شیوه‌های رفتاری متفاوت در آن حضور پیدا می‌کنند و ممکن است تک‌تک حجاج مورد تهدید این بیماری‌‎ها قرار گیرند.

رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: عامل دوم، بیماری‌های واگیر مرتبط با فصل‌های سال است که در این راستا گرما و حرارت هوا در عربستان بیماری‌های خاص خود را دارد. همچنین شرایط کشور عربستان و وجود بیماری‌های آندومیک و بومی این کشور نیز از جمله عوامل به وجود آمدن بیماری‌های واگیر در این زمان و در میان حجاج است.
 
لزوم اقدامات پیشگیرانه 
عرفانی با بیان اینکه با در نظر گرفتن این عوامل می‌توان به یک‌سری‌ آمادگی‌ها و هماهنگی‌ها برای پیشگیری از بروز این بیماری‌ها در میان زائران ایرانی رسید، گفت: ما از قبل برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و در مرحله بعد تشخیص دقیق و به موقع بیماری در زمان ابتلا و کنترل درست پس از آن، همکاری و هماهنگی مناسبی را با سازمان حج و زیارت و مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ایجاد کرده‌ایم و در پی آن اقدامات مناسبی را اجرا می‌کنیم.

وی افزود: آموزش تیم‌های پزشکی، پزشکان و مدیران کاروان‌ها و زوار در پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر و اقدامات لازم در زمان بروز احتمالی بیماری‌ها از جمله اقدامات مشترکی است که پیش از اعزام و در زمان اعزام انجام می‌‎شود.

رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین با هماهنگی سازمان حج و زیارت، امسال سه نفر از متخصصان بیماری‌های عفونی و دو نفر از کارشناسان ارشد مبارزه با بیماری‌ها به کشور عربستان اعزام شده‌اند تا بتوانند مستقیماً در مورد پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیردار در زمان اجرای مناسک حج و همین طور در زمان بازگشت حجاج بیت‌الله الحرام اقدامات لازم را انجام دهند.

وی تأکید کرد: اولویت اصلی کنترل بیماری‌های واگیر در بین زوار ایرانی با توجه به فصل گرم سال، بیماری‌های انتقالی از آب و غذا است. خوشبختانه غذا و آب تهیه‌شده برای تمامی حجاج ایرانی زیر نظر کارشناسان بهداشتی است و به عوامل و زائران خانه خدا تأکید می‌شود که جز مواد غذایی تهیه‌شده از سوی کاروان‌های ایرانی از مواد غذایی دیگر اجتناب کنند. هچنین زوار برای پیشگیری از سایر بیماری‌ها نیز باید ضمن شست‌وشوی مرتب دست‌ها و استفاده از سجاده شخصی، از تردد در نقاطی از مسجدالنبی و مسجدالحرام، که پر ازدحام‌تر هستند، خود‌داری کنند.

وی یادآور شد: بیماری‌های واگیری که از طریق تنفس شیوع پیدا می‌کنند نیز از جمله بیماری‌هایی هستند که در زمان‌هایی مانند حج ظهور و بروز پیدا می‌کنند. شایعترین این بیماری‌ها، سرماخورگی و بیماری‌های مهمتری مانند آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌های حاد تنفسی است. توصیه ما به زائران این است که همزمان با احساس سرماخوردگی، اقدام به جداسازی نسبی از سایر همراهان کرده و یا از ماسک استفاد کنند.
 
ضرورت توجه حجاج به توصیه‌های پزشکی
عرفانی افزود: افراد سالم هم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها ضمن رعایت حفظ فاصله، باید به شست‌وشوی مرتب دست‌ها اقدام و هنگام اقامه نماز در مسجدالحرام و مسجد‌النبی از سجاده شخصی خود استفاده کنند. همچنین با توجه به گرمای هوا خود را در مقابل باد مستقیم پنکه و کولر قرار ندهند.

وی با بیان اینکه ممکن است بیماری‌های دیگری نیز در این مناسک بروز یابد که در قالب بیماری‌های سندرمیک دسته‌بندی می‌شوند گفت: به همکاران ارائه‌دهنده خدمات سلامت و پزشکان مرکز پزشکی حج نحوه تشخیص، گزارش و برخورد کنترلی با بیماری‌‍‌ها در مناسک آموزش داده شده و آن را پیگیری می‌کنند.
 
رئیس اداره پیشگیری از بیماری‌های وزارت بهداشت تأکید کرد: عمده توصیه وزارت بهداشت به حجاج بیت‌الله الحرام پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی در ساعات گرم روز است، به طوری که زائران در مکان‌های گرم قرار نگیرند و از حضور در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب به ویژه در ساعات 10 تا 15بپرهیزند و ضمن نوشیدن مایعات، املاح مورد نیاز خود را به توصیه عوامل پزشکی تأمین کنند. همچنین آموزش‌های لازم را ببینند که اگر در میان همسفر‌انشان فردی مبتلا شد، چگونگی برخورد با این شرایط را آموخته باشند.

وی یادآور شد: همه حجاج قبل از اعزام معاینه شدند و پرونده‌های پزشکی آن‌ها تکمیل شده است و خوشبختانه تا امروز از نظر بروز بیماری‌های واگیر یا طغیان آن‌ها هنوز گزارشی دریافت نشده و همه حجاج در سلامت کامل به سر می‌برند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: