کد خبر: 3835881
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
رئیس‌جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیرجدید بنگلادش:
گروه سیاسی ــ حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی از دولت و مردم بنگلادش به‌خاطر میزبانی از مسلمانان روهینگیایی، که به ناحق از کشور خود آواره شده‌اند، قدردانی و آمادگی ایران را برای ادامه کمک‌ها به این آوارگان مسلمان اعلام کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز یکشنبه، 27 مرداد، هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید بنگلادش در تهران، با بیان اینکه ما خواهان توسعه روابط اقتصادی دو کشورهستیم، بیان کرد: تهران و داکا از نظر فرهنگی اشتراکات بسیاری دارند و ما آمادگی داریم روابط خود را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بیش از پیش توسعه دهیم.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه روابط کشورمان با بنگلادش به عنوان یک کشور بزرگ اسلامی همواره دوستانه بوده است، ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در همه زمینه های دوجانبه و بین المللی همچنان نزدیک و صمیمانه ادامه یابد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران از روابط سیاسی سطح بالای دو کشور استقبال می‌کند، رفت و آمد مقام‌های دو کشور را در جهت توسعه روابط مفید و تأثیرگذار دانست.

روحانی همچنین از دولت و مردم بنگلادش بخاطر میزبانی از مسلمانان روهینگیایی که به ناحق از کشور خود آواره شده‌اند، قدردانی کرده و آمادگی ایران را برای ادامه کمک‌ها به این آوارگان مسلمان اعلام کرد.

«ا.ف.م گوسال اعظم سارکار»، سفیر جدید جمهوری خلق بنگلادش در تهران، نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌جمهور کشورمان و ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر کشورش به روحانی، تأکید کرد: مأموریت من تعمیق روابط دو کشور در ابعاد مختلف است.

سفیر جدید بنگلادش در تهران با بیان اینکه تهران و داکا روابط دوستانه‌ای در سطح عالی دارند، به اشتراکات فرهنگی دو کشور اشاره کرد و اظهار کرد: همکاری دو کشور بر پایه روابط دیرینه و ریشه‌های فرهنگی و مواضع نزدیک بین‌المللی بوده که برای توسعه و تعمیق آن همه تلاش خود را انجام خواهم داد.

وی با بیان اینکه توسعه ارتباطات دو کشور را در اولویت کارهای خود قرار داده است، بر اهمیت نقش بخش خصوصی در توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران و داکا تاکید کرد.

سفیر جدید بنگلادش در تهران به میزبانی این کشور در نشست آتی سران گروه «دی ۸» اشاره و از سوی مقامات ارشد کشورش، از حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی برای شرکت در این نشست دعوت کرد.

همچنین رئیس‌جمهور پس از دریافت استوارنامه «عبدالغفور لیوال»، سفیر جدید جمهوری اسلامی افغانستان، گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران حضور نیروهای بیگانه در هر یک از کشورهای منطقه، مشکل‌آفرین است و مطمئن هستیم حضور نظامی آمریکا در افغانستان نیز هیچ سودی برای امنیت این کشور و مردم افغانستان نداشته و ندارد، بلکه آنها به دنبال اهداف خود به منظور ایجاد ناامنی در منطقه هستند.

روحانی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در روزهای سخت در کنار مردم افغانستان بوده است، گفت: به مردم مظلوم و عزیز افغانستان در ایران مانند مردم خودمان، خدمات ارایه کرده‌ایم و تعداد زیادی از فززندان این کشور در مدارس و دانشگاه‌های ایران مشغول تحصیل هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به آمادگی تهران برای استحکام صلح وامنیت پایدار در افغانستان گفت: وجود امنیت پایدار علاوه بر تشویق مهاجرین افغانستانی به بازگشت به وطن خودشان باعث افزایش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری دو کشور است و امیدواریم روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران و کابل بیش از پیش توسعه یافته و مرزهای دو کشور از امنیت‌ بیشتری برخوردار باشد.

روحانی اتحاد و همدلی بین اقوام و مذاهب مختلف در افغانستان را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: شیعه و سنی و اقوام و مذاهب مختلف باید بدانند که اعضای یک خانواده بزرگ به نام افغانستان هستند و همه باید برای اتحاد و یکپارچگی کشورشان تلاش کنند.

رئیس‌جمهور گفت: هیچ‌گونه صلحی بدون نظر مردم و نمایندگان آنها، معنا و مفهومی ندارد و بی‌تردید پایداری نیز نخواهد داشت و ایران از حاکمیت ملی و رای مردم افغان و نمایندگان آنها حمایت می‌کند.

روحانی همچنین اقدامات تروریستی در افغانستان را تأسف‌بار و غم‌انگیز توصیف کرد و با محکوم کردن اعمال تروریستی اخیر در این کشور، گفت: اقدامات تروریستی از طرف هر گروهی باشد، از نظر ایران محکوم است و اراده جمهوری اسلامی ایران تقویت هر چه بیشتر روابط دوستانه با دولت و ملت افغانستان است.

«عبدالغفور لیوال»، سفیر جدید جمهوری اسلامی افغانستان، نیز در این دیدار پس از تقدیم استوارنامه خود، با تبریک فرارسیدن عید غدیر و نیز با قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های ایران از دولت و ملت افغانستان، گفت: مهاجرین افغانستانی در ایران بیشتر از جمعیت برخی از کشورها است و همواره ملت و دولت افغانستان قدردانی میزبانی خوب ملت بزرگ ایران هستند.

سفیر جدید جمهوری اسلامی افغانستان با تأکید بر اینکه کشورش برای توسعه همکاری‌ها و هماهنگی‌های روزافزون با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای قایل است، تصریح کرد: افغانستان به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد از خاک این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: