کد خبر: 3837464
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
گروه ادب ــ آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تجلیل از 80 برگزیده برگزار شد. امام جمعه موقت تهران در این مراسم اظهار کرد: اسلام به ما می‌آموزد که با تلاوت قرآن، با کتاب انس برقرار کنیم، لذا شایسته جامعه اسلامی ما این است که مطالعه کتاب در رأس همه امور باشد.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، از مجموعه برنامه‌های جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)، امروز سوم شهریورماه در کتابخانه محقق حلی برگزار شد. در این مراسم، برگزیدگان بخش‌های نقاشی، پویش کتابخوانی، چهارگزینه‌ای و معرفی کتاب مشخص شدند.

در ابتدای این مراسم، با ورود پرچم بارگاه امام رضا(ع) به سالن مراسم، فضا عطرآگین شد، سپس گروه موسیقی ابریشم به اجرای برنامه پرداخت. پس از اجرای دو قطعه موسیقی، پیام تصویری سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به جشنواره رضوی پخش شد.

بخش دیگری از مراسم، به پخش تصاویری اختصاص داشت که در آن عملکرد جشنواره به زبان تصویر روایت می‌شد و در ادامه، علی نیکنام، مدیر کل کتابخانه‌های استان تهران ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران اظهار کرد: در ابتدا باید یاد شهید رجایی و شهید باهنر را گرامی بداریم. امسال تصمیم گرفتیم تمام اختتامیه‌ها به صورت مجزا در تهران برگزار شود که بخش تهران آن امروز برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این جشنواره ترویج کتابخوانی و آشنایی با فرهنگ رضوی است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب تأکید کردند که فرهنگ کتابخوانی باید در کشور رواج داده شود. بر همین مبنا این جشنواره سعی دارد با تجلیل از برگزیدگان، فرهنگ ناب اسلامی را ترویج دهد.

نیکنام تأکید کرد: باید از فرمانداران و امام جمعه‌های مختلف شهرهای استان تهران تشکر کنم که ما را در برگزاری جشنواره یاری رساندند. در انتها امیدوارم در جشنواره دهم حضور حداکثری مردم را شاهد باشیم.

انس با کتاب؛ افتخار مسلمانان

در ادامه، حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوتر‌ابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران به پشت تریبون رفت و در سخنانی اظهار کرد: از کسانی که در مسیر ترویج کتابخوانی قدم بر می‌دارند، تشکر می کنم. امیدوارم تمام محافل ما به نور مطالعه نورانی باشد.

وی افزود: کتاب نقش محوری را در رشد جامعه انسانی ایفا کرده است. در ضمن بنا بر نظر بسیاری از قرآن‌پژوهان از خواندن حرف زده می‌شود. این دین پیامش را با علم و خواندن آورده است. به همین دلیل، جایگاه مطالعه هم در آن رفیع است. چه افتخاری بالاتر از اینکه معجزه پیامبر خاتم، کتاب است. به همین جهت افتخار مسلمانان این است که با کتاب مأنوس هستند.

برگزاری اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تجلیل از 80 برگزیده

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اسلام به ما می‌آموزد که با تلاوت قرآن، با کتاب انس برقرار کنیم، لذا شایسته جامعه اسلامی ما این است که مطالعه کتاب در رأس همه امور باشد. در اسلام تأکید شده در همه امور با علم رفتار کنند، زیرا اگر این اتفاق رخ دهد، همه آسیب‌ها از بین می‌رود، به ویژه در حوزه خانواده تأثیرات مطالعه بسیار واضح است و به قوام این حوزه کمک می‌کند.

وی تأکید کرد: برادرم در ۱۰ سال اسارت خود هیچ تصمیم اشتباهی نگرفت، چون به مشورت و همفکری اهمیت می‌داد. این ویژگی در قالب کتابخوانی هم می‌تواند رخ دهد. چون کتاب بهترین مشاور است.

کاهش سرانه کتابخوانی با اشاعه فضای مجازی

سیده فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به عنوان دیگر سخنران این مراسم تصریح کرد: دغدغه اصلی ما در کمیسیون فرهنگی مجلس، کتابخوانی است، ولی متأسفانه در کشور ما با اشاعه فضای مجازی، سرانه کتابخوانی پایین آمده است.

وی ادامه داد: مبلغ بیست میلیارد برای بازسازی کتابخانه‌های سراسر کشور در نظر گرفته‌ایم، اما این رقم بسیار کم است. نکته تأسف‌آور این است که همیشه صرفه‌جویی را از حوزه کتاب آغاز می‌کنیم، در صورتی که کتابخوانی جزء اولویت‌هاست.

اجازه گسست ارتباط کتاب و مردم را ندهیم

عیسی فرهادی، فرماندار تهران هم در این مراسم ضمن گرامی‌داشت در هفته دولت با یاد شهید رجایی و شهید باهنر، اظهار کرد: وقتی انقلاب پیروز شد، دشمن راه‌های بسیاری را برای سرنگونی انقلاب آزمایش کرد که جنگ هشت‌ساله نمونه‌ای از آن است.

وی افزود: مطالعه و کتاب را اگر از هر جامعه‌ای حذف کنیم، آن جامعه نابود خواهد شد. پس هیچ‌گاه نباید اجازه دهیم ارتباط کتاب با مردم گسسته شود. در این راستا باید از ظرفیت فضای مجازی برای اشاعه فرهنگ کتابخوانی بهره بریم.

برگزاری اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تجلیل از 80 برگزیده

در پایان این مراسم از ۸۰ نفر از برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره تجلیل شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: