کد خبر: 3838593
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
گزارش ایکنا از افتتاحیه دومین دوره طرح ملی دانشجومتدبر قرآن در شازند؛
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مراسم افتتاحیه دومین دوره طرح ملی دانشجومتدبر قرآن روز گذشته با حضور معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در شازند برگزار شد.

ارسال شود///افتتاحیه دومین دوره طرح ملی دانشجو متدبر قرآن در شازند برگزار شد

به گزارش ایکنا؛ مراسم افتتاحیه دومین دوره طرح ملی دانشجومتدبر قرآن روز هفتم شهریورماه، با حضور عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، سید محمدجواد شوشتری رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل خبرگزاری ایکنا، مصطفی عرف فرماندار شازند، مسعود شهرجردی رئیس جهاددانشگاهی استان مرکزی و ابوالقاسم رئیسی مدیر کل روابط عمومی جهاددانشگاهی به میزبانی استان مرکزی و در اردوگاه فرهنگی ـ تربیتی شهرستان شازند برگزار شد.

در ابتدای این مراسم و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد‌دانشگاهی طی سخنانی ضمن قدردانی از جهاد‌دانشگاهی استان برای اجرای طرح و همچنین فرماندار شازند و نماینده مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برای من مایه افتخار است که ورود بنده به جهاددانشگاهی با فعالیت‌های قرآنی و شکل‌گیری سازمان قرآنی دانشگاهیان آغاز شده است.

وی در تشریح اهمیت اجرای طرح، حضور دانشجویان فعال در حوزه قرآن را در طرح مغتنم شمرد و گفت: دانشجویان قرآنی سرمایه‌های دینی کشور محسوب می‌شوند و قطعاً سفیران ما در حوزه دین هستند.

علیزاده ادامه داد: اساتید خوبی برای اجرای طرح در نظر گرفته شده است و اگر بخواهیم هدف قرآن را براساس مبانی خود این مصحف شریف تبیین کنیم عمل به مضامین الهی و ورود مفاهیم قرآن به زندگی است. بسیار علاقه‌مند بودم خیلی از پژوهش‌ها و تحقیقات با محور تغییر دین‌داری، میزان دین‌داری و نحوه سبک زندگی اسلامی بین دانشجویان در نشست‌ها تبادل نظر می‌شد که شاید اگر این اطلاعات در دسترس بود ارزش کار و تلاشی که در حال انجام است، خیلی بیشتر نمود پیدا می‌کرد.

وی افزود: واقعیت این است اگر قرآن را به عنوان متن دانسته و بخواهیم به آن عمل کنیم، می‌توان در قالب دو نگاه به این مصحف شریف توجه کرد؛ نگاه اول اینکه این مصحف شریف در دوره‌ای نازل شده و تفسیری داشته است و منحصر به همان دوره است، دومین نگاه اینکه باید به این کتاب الهی به عنوان کتاب زندگی نگاه کرد که می‌تواند در همه ادوار، دستور‌العمل زندگی باشد.

علیزاده، تأسی به قرآن به عنوان کتاب راهگشا در زندگی را مورد تأکید قرار داد و افزود: فعالیت‌های قرآنی در سازمان قرآنی دانشگاهیان و خبرگزاری ایکنا با هدف ورود مبانی قرآن به زندگی مردم شکل گرفته است. درباره تدبر به دنبال بحث‌های تخصصی نیستیم، هدف این است عموم با معانی قرآن با زبانی ساده و قابل فهم آشنا شوند.

معاون فرهنگی جهاد‌دانشگاهی تصریح کرد: ما و دیگر افرادی که در حوزه قرآن فعالیت دارند، باید تعالیم قرآنی را به دیگران گوشزد کنیم. اگر خودمان به مبانی قرآنی عمل کنیم، می‌توانیم انتظار داشته باشیم با انجام این عمل، شاهد رشد و تعالی و تکامل در جامعه باشیم؛ از این‌رو باید اول خودمان عامل باشیم و‌ پس از آن مبانی را آموزش دهیم.

وی سخنان خود را با ابیاتی از شعر احمد جامی به پایان رساند: غره مشو که مرکب مردان مرد را/ در سنگلاخ بادیه پی‌ها بریده‌اند/ نومید هم مباش که مردان جرعه‌نوش/ گاهی به یک پیاله به منزل رسیده‌اند.

دومین دوره طرح ملی دانشجومتدبر قرآن آغاز شدهمچنین، در ادامه این مراسم، مسعود شهرجردی، رئیس جهاد‌دانشگاهی استان مرکزی نیز در سخنانی ضمن خوشامدگویی به خادمان، حاملان و دانشجویان حاضر در طرح ملی متدبر قرآن، گفت: دانشجویان در این طرح شرکت کردند تا به تدبر در آیات قرآنی پرداخته و مبلغ بهترین‌های جهان باشند.

وی با اشاره به اینکه با استفاده از تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌ها می‌توان آشنای قرآن شد، تصریح کرد: آشنایی ظاهری با این مصحف شریف باعث دانایی و ورود به اعماق آیات شده و زمینه اجرای موفق احکام دین مبین اسلام در زندگی فردی و اجتماعی را فراهم می‌کند.

شهرجردی بیان کرد: ورود به دوره‌های روخوانی و روان‌خوانی مقدمه‌ای برای تدبر در آیات الهی است. امروز، میزبان دانشجویان فعال در حوزه قرآنی هستیم، چه بسا تعدادی از این دانشجویان در زمینه علوم قرآنی نیز تحصیل نمی‌کنند‌، اما بر خود واجب دانستند تا در حوزه تدبر ورود پیدا کرده و در این بخش حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی اجرای طرح‌های مختلف قرآنی را بهانه‌ای برای جریان‌سازی قرآن و ورود مضامین قرآنی به بطن زندگی مردم به ویژه ایجاد انگیزه برای نوجوانان و جوانان دانست و اضافه کرد: برای جریان‌سازی مبانی قرآن باید همه دست به کار شویم جریان‌سازی تنها بر عهده دستگاه‌های خاص نیست و همه برای ترویج فرهنگ قرآنی باید گام برداریم.

دومین دوره طرح ملی دانشجومتدبر قرآن آغاز شددر ادامه، مصطفی عرب، فرماندار شازند نیز ضمن تشریح وضعیت شهری این شهرستان در بخش‌های گردشگری، صنعتی، کشاورزی، از جهاد‌دانشگاهی جهت اجرای طرح یاد‌شده قدردانی کرد و گفت: متاسفانه برنامه‌ها و رویکردهای اجرایی کمتر با محوریت فرهنگی و اجتماعی در کشور اجرا شده است.

وی حوزه قرآنی را یکی از مهمترین بخش‌های فرهنگی عنوان کرد و افزود: فعالیت و ترویج فرهنگ قرآن یکی از موارد مورد توجه همه بوده است و باید برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش وافری صورت گیرد.

عرب ادامه داد: علی‌رغم اینکه حوزه قرآن متولی بسیار دارد اما هم‌چنان ما از تولی‌گری بسیار رنج می‌بریم امید است آنچه در شورای فرهنگ عمومی سال‌های مبنی بر تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی بوده است، تحقق یابد و تولی‌گری در چارچوب شورا تعریف شود.

وی با بیان اینکه اداراتی همچون تبلیغات اسلامی، اوقاف، آموزش و پرورش، سپاه، آموزش عالی و دیگر دستگاه‌های دولتی و خصوصی متولی امور قرآنی هستند، اظهار کرد: متاسفانه هنوز نتوانستیم دستگاه‌های قرآنی را ساماندهی کنیم، امید است این مجموعه‌ها با محوریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آنچه قانون‌گذار برای آن پیش‌بینی کرده است اتفاق افتد.

عرب در خصوص محتوا‌سازی هم گفت: برای ورود به این حوزه باید مربیانی حاذق تربیت شوند تا بتوانند محتوای دینی قرآنی را به بطن جامعه القا کنند، امید است آموزش‌های قرآنی که توسط جهاد‌دانشگاهی ارائه می‌شود برای همه دانشجویان و پس از آن خانواده‌ها مثمرثمر باشد.

دومین دوره طرح ملی دانشجومتدبر قرآن آغاز شدهمچنین، علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی ضمن خیر‌مقدم به دانشجویان ممتاز قرآنی سراسر کشور، بیان کرد: شازند یکی از شهرستان‌های موفق در حوزه‌های مختلف است، وجود امامزادگان سهل بن علی(ع) و طالب بن علی(ع) باعث شده تا گردشگری دینی در این شهرستان از رونق خوبی برخوردار باشد.

وی اظهار کرد: اجرای طرح دانشجومتدبر قرآن یکی از برنامه‌های خوبی است که توسط جهاد‌دانشگاهی احساس نیاز و هدف‌گذاری شده است، برای موفقیت در رسیدن به اهداف بلند باید برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد، ناگفته نماند که نبی مکرم اسلام(ص) هدف از بعثت را توسعه مکارم اخلاق عنوان فرمودند.

ابراهیمی اضافه کرد: تمام آموزه‌های قرآن دارای اشارات اخلاقی است، اخلاق به عنوان پایه ‌و اساس زندگی بشر تعریف شده است، متاسفانه این امر مهم چندسالی است که به دست فراموشی سپرده شده و حالت تنزلی به خود گرفته است، امید است اجرای این طرح‌ها و در مجموع فعالیت‌های قرآنی به ترویج اخلاق قرآنی کمک کرده و آنچه از بین رفته دوباره احیاء شود.

وی با ابراز تأسف جهت از بین رفتن فاکتورهای اخلاقی در کشور ادامه ‌داد: شاخصه‌های اخلاقی در کشور فروپاشیده است، مسیر تخریب‌ها، اتهامات، اختلاس‌ها و سوءاستفاده‌ها و آسیب زدن به نظام به مرز غیرقابل تحمل رسیده است. این امر نشان‌دهنده‌ آن است که آنچه ما به عنوان مضامین دینی و قرآنی از آن حرف زدیم به آن عمل نکرده‌ایم و‌ این مهم کار همه را سنگین‌تر می‌کند.

ابراهیمی تعدد متولیان، مراکز و مؤسسات قرآنی را یادآور شد و بیان کرد: با وجود متولیان بسیار عدم کسب نتیجه لازم یکی از اشکالات است که در سطح کلان کشور باید به آن بیشتر پرداخته شود. هر یک از شما به اندازه توان خودتان در حوزه توسعه فرهنگ قرآنی گام بردارید.

برای مشاهده گزارش تصویری این مراسم اینجا کلیک شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: