کد خبر: 3842580
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
پاسخ رئیس دانشگاه هنر به خبر جشنواره در حال احتضار؛
گروه هنر ــ رئیس دانشگاه هنر درباره حواشی برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی بعد از شش سال وقفه، گفت: اگر مشکلات خاصی از جمله عدم رعایت مصوبات برگزاری جشنواره و دستورالعمل‌های مربوطه، از سوی مسئولان برگزاری جشنواره وجود نداشته باشد، با حداقل‌های بودجه‌ای که در اختیار داریم از این جشنواره حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایکنا؛ چندی پیش با دبیر کانون نمایش دانشگاه هنر و دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر عروسکی که آذرماه امسال برگزار می‌شود گفت‌وگو کردیم و این دو که از دانشجویان گروه تئاتر و نمایش دانشگاه هنر هستند، از سنگ‌اندازی‌ها سخن گفتند و به عدم همکاری دانشگاه برای برگزاری این جشنواره پس از شش سال وقفه اشاره کردند. این دانشجویان چنین بیان کردند که مسئولان دانشگاه ادعا می‌کنند که با کمبود بودجه مواجه‌اند، اما وقتی دانشجویان می‌خواهند با هزینه شخصی خودشان هم کار را پیش ببرند، تنها سلاحی که برای مسئولان می‌ماند، تخطئه دانشجویان هنر از نظر پوشش و ظاهر است. این دو دانشجو گفتند: مسئولان فقط می‌خواهند دانشجویان در حیاط دانشگاه بنشینند، چای و نسکافه بخورند، سیگار بکشند و هیچ کار دیگری نکنند.
 

اما سیدحسن سلطانی، رئیس دانشگاه هنر، قضاوت درباره موافقت یا مخالفت مسئولان دانشگاه را مبنی بر برگزاری جشنواره امری نادرست می‌داند و می‌گوید: دانشگاه از ظرفیت‌های موجود خود برای برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی پس از شش سال وقفه استفاده خواهد کرد.

وی درباره برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر عروسکی و حواشی پیش‌آمده در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: جشنواره تئاتر عروسکی سابقه دیرینه‌ای در دانشگاه هنر دارد. جشنواره ظرفیت بسیار بالایی دارد، اما در روند انتخاب دبیر جشنواره، چندین ماه زمان صرف شده و این تأخیر قطعاً جشنواره را با مشکلاتی همراه خواهد کرد. بررسی همه این اتفاقات و دلایل دیر حکم گرفتن و چرایی دیر تعیین شدن دبیر جشنواره، نشان می‌دهد ناهماهنگی‌هایی وجود داشته که اگر همه این موارد بررسی شود، این‌گونه قضاوت‌ها را که دانشگاه موافق برگزاری این جشنواره است یا مخالف آن شاهد نخواهیم بود.

در برنامه دانشگاه به این جشنواره بودجه‌ای اختصاص داده نشده و در شورای فرهنگی دانشگاه برای برگزاری جشنواره عروسکی بودجه مصوبی نداریم، اما به دانشجویان قول داده‌ایم که به آن‌ها کمک کنیم تا همه موازین قانونی کار طبق روال پیش رود و این جشنواره مجدداً برگزار شود
سلطانی درباره بودجه تعیین شده برای این جشنواره هم گفت: بیش از ۱۰ سال گذشته (سال ۸۷)، بودجه کلانی برای انجام برنامه‌ها از سوی وزارت علوم (نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان) به دانشگاه هنر اختصاص داده شد و این جشنواره با همکاری وزارت علوم و در ابعاد بین‌المللی برگزار شد. چندین سال این جشنواره به وقفه خورد، اما امسال تلاش داریم با همکاری دانشجویان و معاونت فرهنگی دانشگاه و برگزاری جلسات متعدد و رایزنی‌هایی که انجام خواهد شد، این جشنواره دوباره فعال شود. این جشنواره سبقه تعطیلی چندین ساله را داشته و تا بخواهد به روال عادی خود بازگردد، قطعاً مشکلاتی پیش رو خواهد داشت.

رئیس دانشگاه هنر با تأکید بر این موضوع که سال گذشته برای این جشنواره در بودجه دانشگاه به این علت که برگزار نمی‌شد، سهمی لحاظ نشده، بیان کرد: تاکنون از سوی وزارت علوم خبری مبنی بر کمک آن‌ها در برگزاری این جشنواره دریافت نکرده‌ایم. بی‌تردید برای برگزاری دوره از جشنواره تئاتر عروسکی پس از شش سال وقفه، چاره دیگری غیر از استفاده از ظرفیت اسپانسر‌هایی نداریم که خود دانشجویان معرفی می‌کنند. در برنامه دانشگاه به این جشنواره بودجه‌ای اختصاص داده نشده و در شورای فرهنگی دانشگاه برای برگزاری جشنواره عروسکی بودجه مصوبی نداریم، اما به دانشجویان قول داده‌ایم به آن‌ها کمک کنیم تا همه موازین قانونی کار طبق روال پیش رود و این جشنواره مجدداً برگزار شود.

وی افزود: با توجه به مشکلات خاص بودجه‌ای، مجبوریم به حداقل‌هایی اکتفا کنیم تا فقط جشنواره برگزار شود. بی‌تردید خواسته دانشجویان بحق است و شاید بهتر باشد بررسی‌هایی جدی درباره دلایل برگزار نشدن و توقف جشنواره انجام شود تا بتوانیم امیدوار باشیم که در سال‌های آینده با بودجه خاصی که در برنامه‌ریزی کلان دانشگاه برای این جشنواره در نظر می‌گیریم، در ابعاد گسترده‌تری، همچون سال‌های نه‌چندان دور، این جشنواره راه‌اندازی شود.

سلطانی درباره در اختیار قرار دادن امکانات و فضای دانشگاه به عوامل برگزاری این جشنواره چنین گفت: اگر مسیر‌های قانونی برگزاری جشنواره با هماهنگی مجموعه دانشکده سینما و تئاتر و گروه مربوطه پیگیری شده باشد، همه فضا‌های موجود برای کار در اختیار عوامل برگزاری جشنواره قرار خواهد گرفت. اگر در این میان مشکلات خاصی از جهت عدم رعایت مصوبات برگزاری جشنواره و دستورالعمل‌های مربوطه، از سوی دبیر و مسئولان برگزاری جشنواره وجود نداشته باشد، با حداقل‌های بودجه‌ای که در اختیار داریم تلاش خواهیم کرد که این جشنواره برگزار شود.

رئیس دانشگاه هنر همچنین درباره علت اینکه گفته می‌شود دانشگاه مخالف برگزاری اختتامیه این جشنواره همزمان با جشن شب یلدا در دانشگاه بوده است، بیان کرد: من مخالفتی نکرده‌ام؛ اما فکر می‌کنیم که روز‌ها و مناسبت‌های مختلف در دانشگاه شرایط خاص خود را می‌طلبد و همزمان کردن بعضی از رویداد‌ها ممکن است تأثیرات مثبت و منفی زیادی در رویداد‌های دیگر داشته باشد. بهتر است هویت هر یک از مراسم‌ در قواره خود حفظ شود تا بتوانیم با رعایت اصالت هر کدام و بدون وجود حواشی کار را دنبال کنیم. دبیر و مسئولان برگزاری جشنواره هم اگر به اصالت برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی فکر کنند، قطعاً به مسیر‌های خوبی دست خواهند یافت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: