کد خبر: 3842755
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
گروه ادب ــ پرویز خائفی، شاعر و حافظ‌پژوه پیشکسوت، شب گذشته در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

به گزارش ایکنا؛‌ مراسم تشییع پیکر این شاعر و پژوهشگر احتمالاً روز پنج‌شنبه،‌ ۲۸ شهریورماه، برگزار می‌شود.

پرویز خائفی متولد ۱۶ آذرماه ۱۳۱۵ در شیراز بود. آن‌گونه که در معرفی‌اش بیان شده، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان رساند و برای ادامه تحصیل وارد دانشکده ادبیات شیراز شد. او در رشته زبان و ادبیات فارسی لیسانس گرفت و سپس به تدریس در دبیرستان‌های شیراز مشغول شد. بعد از چندی عازم تهران شد و دوره فوق لیسانس را در علوم اجتماعی گذراند و به سمت مسئول تبلیغات و انتشارات کمیته پیکار با بی‌سوادی منصوب شد. خائفی از آن پس در وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و مدتی ریاست کتابخانه ملی فارس را برعهده داشت. او همچنین در کنار تدریس در دانشگاه‌، مدتی سرپرست مرکز حافظ‌شناسی در آرامگاه حافظ نیز بود.

اولین مجموعه شعر پرویز خائفی با عنوان «حصار» در سال ۱۳۴۲ منتشر شد. «باز آسمان آبی است»، «از لحظه تا یقین»، «این خاک تابناک»، «کی شعر تر انگیزد»، «پنج کتاب در یک کتاب»، «پیرار و پار»، «یاد و باد»، «آخرین آغاز» و «کنار لحظه‌های عمر» دیگر کتاب‌های منتشرشده این شاعرند.

خائفی همچنین پژوهش‌هایی در زمینه شعر کلاسیک و به‌خصوص حافظ منتشر کرده و از جمله کتاب‌هایش درباره حافظ «حافظ در اوج»، «مقالات و مقابله‌ها» و «نگاهی به غزل حافظ» است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: