کد خبر: 3843420
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
مدرس حوزه و دانشگاه:
کانون خبرنگاران نبأ ــ حجت‌الاسلام والمسلمین جعفری‌ دولابی گفت: تنها گریه کردن بر عزای حسین(ع) و سوگواری در محرم نمی‌تواند ما را به سر منزل مقصود برساند، بلکه دوری از مسیر‌های انحرافی و عادت‌های خرافی که بین مردم وجود دارد، از بارزترین مصادیق ظلم‌ستیزی در عصر کنونی است.

دوری از انحراف و ترک خرافات از مصادیق ظلم‌ستیزی است

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا؛ نبأ، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی جعفری‌ دولابی، استاد حوزه و دانشگاه جمعه، ۲۹ شهریورماه در جمع نمازگزاران مسجد الحسین(ع) تهران درباره یکی از مهم‌ترین درس‌های عاشورا که ظلم‌ستیزی است، گفت: یکی از درس‌های کربلا و روز عاشورا ایستادگی‌ در مقابل رسم‌های جاهلانه‌ای است که دیگران ایجاد کرده‌اند چراکه تبعیت از چنین کار‌های ناعلاقانه انسان را از مقام عبودیت و بندگی فاصله می‌دهد و گرفتار زشتی‌ها می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از همین رسم‌ها قریب به نیم قرن گذشته وجود داشت که وقتی ارامنه می‌خواستند به قبرستان بروند مقدار زیادی گل می‌خریدند و آن را بر روی قبر اقوام خود قرار‌ می‌دادند تا جایی که اگر شخصی بدون گل وارد قبرستان می‌شد با نگاه‌های عجیبی مواجه می‌شد، متأسفانه چنین کاری در بین مردم ما نیز به مرور رسم شده به‌گونه‌ای که اصلاً برای ما اهمیتی ندارد که چنین کاری آیا سبب رضایت خداوند خواهد بود یا اینکه عملی بیهوده برای شادی روح اموات به حساب خواهد آمد.
جعفری‌ دولابی افزود: انسان باید بیندیشد تا از هر چه که او را از مسیر خداوندی فاصله می‌دهد، دوری‌ کند و این همان درسی است که امام حسین(ع) سرلوحه خود قرار دادند و به تبعیت از ایشان همه شهدای کربلا از جمله حضرت عباس بن علی(ع) که ۳۴ ساله بودند و دارای همسر و فرزندان بود هیچ توجهی به صحبت‌های دشمنان نکرد که ممکن بود چون برای شهید شدن در راه برادرش جهاد می‌کند، ننگی به حساب آید، تا جایی که در شب عاشورا به حضرت اباعبدالله(ع) فرمود «شما به ما می‌گویید برویم! بعد از تو زندگی را نمی‌خواهیم».
استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: تنها گریه کردن بر عزای امام حسین(ع) و سوگواری در این راستا نمی‌تواند ما را به سر منزل مقصود برساند، بلکه دوری از مسیرهای انحرافی و عادت‌های خرافی که بین مردم وجود دارد از بارزترین مصادیق ظلم‌ستیزی در عصر کنونی است.
محمد ایمانی‌مهر

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: