کد خبر: 3843478
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲
کانون خبرنگاران نبأ ــ در راستای اجرای نیت واقف خیراندیش ملایری سیف‌الدوله 3 هزار بسته لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند این شهرستان توزیع شد.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا؛ نبأ، هرگاه اسم ملایر به زبان می‌آید، در کنار انگور جهانی شده و فرآورده‌های آن همچون شیره و کشمش و مبل منبت آن که صنایع دستی بی‌نظیر این شهرستان است، آوازه ملایر با نام واقفان آن عجین شده است.
واقفین ملایری از دیرباز با وقف‌هایی که انجام داده‌اند، نام خود را در تاریخ این شهر و ایران ماندگار کردند، واقفانی همچون محمد میرزا سیف‌الدوله، فخرالحاجیه، حاج محمد ملایری و بسیاری دیگر که باعث شده‌اند وقف در ملایر همچون نگینی درخشان بدرخشد چراکه ملایر به نام واقفان خیراندیش شناخته شده‌ است.

مهر ماندگار واقف ملایری برای تحصیل نیازمندان
خدمات این واقفان در بخش‌های مختلف رسیدگی به نیازمندان، خدمات درمانی، احداث مدرسه و کمک به زائران کربلا و برپایی مجالس حسینی است و این وقف‌ها باعث شده که ملایر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای وقفی ایران باشد.
بیش از 63 درصد مساحت کل شهرستان ملایر وقفی است و عبدالمحمد میرزا قاجار، ملقب به سیف‌الدوله یکی از بزرگترین واقفان ملایر است که آثار وقف او همه ساله به چشم دیده می‌شود.
احداث بیمارستان، ساخت مدرسه عالی، کمک به فقرا و اطعام زائران کربلا از جمله موارد وصیت‌های سیف‌الدوله، واقف بزرگ ملایر است که در همین راستا ساخت بخشی از بیمارستان امام حسین(ع) و اورژانس در حال احداث، ساخت مدرسه سیفیه و استخر سیفیه، اطعام زائران کربلا و کمک به نیازمندان شهر تنها گوشه‌ای از ثمرات وقف این واقف بزرگ است.
همه ساله در ابتدای مهر یکی از اساسی‌ترین معضلات خانواده‌های نیازمند تهیه نوشت‌افزار برای فرزندان است که به برکت ثمره وقف سیف‌الدوله همه سال کمک‌های زیادی به نیازمندان شهر ملایر می‌شود و این کمک‌ها در حال افزایش بوده و امروز نه تنها نیازمندان شهرستان بلکه نیازمندان استان نیز از این کمک‌ها برخوردار می‌شوند.
امسال نیز همچون سال‌های گذشته از محل اجرای نیات وقف‌های سیف‌الدوله سه هزار بسته لوازم‌التحریر در بین دانش‌آموزان نیازمند توزیع می‌شود.

مهر ماندگار واقف ملایری برای تحصیل نیازمندان
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ملایر اجرای نیت واقف را مهمترین هدف در اداره اوقاف و امور خیریه دانست و گفت: مرحوم سیف‌الدوله یکی از بزرگترین واقفان ملایری است که یکی از بندهای وقف آن کمک به دانش‌آموزان بی بضاعت و نیازمند است.
پژمان جعفری گفت: در همین راستا اداره اوقاف ملایر در راستای اجرای نیت این واقف خیراندیش به اعطای کمک هزینه تحصیلی دانش‌آموزان و تهیه و توزیع لوازم‌التحریر اقدام می‌کند.
وی گفت: طرح مهر تحصیلی در راستای اجرای امیانه نیت واقفان اجرا شده و امسال بیش از 3 هزار بسته در بین دانش‌آموزان توزیع می‌شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ملایر گفت: این لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و دبیرستان اهدا شده که شامل کیف، دفتر، مداد رنگی، خودکار، مداد و جامدادی است.
وی با اشاره به نحوه شناسایی دانش‌آموزان بی بضاعت گفت: چون نیت واقف کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت و کم‌بضاعت بوده، دانش‌آموز بودن و کم‌بضاعت و یا بی‌بضاعت بودن دو شرط اصلی برای اعطای این کمک هزینه‌ها است.
جعفری گفت: دانش‌آموز بودن این افراد را آموزش و پرورش تأیید کرده و بی‌بضاعت بودن و یا کم‌بضاعت بودن را کمیته امداد، بهزیستی و افراد مورد اعتماد مشخص کرده‌اند و لیست‌هایی از این افراد برای ما ارسال می‌شود.
وی افزود: بر اساس همین لیست‌های ارسالی، اداره اوقاف و امور خیریه اقدام به توزیع بسته‌های لوازم‌التحریر می‌کند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ملایر گفت: از این 3 هزار بسته ۴۵۰ بسته در جوکار، 350 بسته در سامن و 2 هزار و ۲۰۰ بسته در ملایر توزیع شد.

امیر فرمایی 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: