کد خبر: 3843871
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
مشاور وزیر نفت در مراسم رونمایی کتاب «مسافران وطن»:
گروه ادب ــ مشاور وزیر نفت گفت: در غرب تا توانسته‌اند درباره جنگ و تبعاتش نوشته و ساخته‌اند‏، اما جای این‌ها در حوزه فرهنگ و هنر خالی است و حق آزادگان ماست که باید ادا شود.

انتشار خاطرات آزادگان حقی که باید ادا شودبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سوره مهر؛ کتاب «مسافران وطن» نوشته سعید علامیان شامل خاطرات دفاع مقدسی آزادگان شرکت خطوط لوله و مخابرت نفت ایران، با حضور محسن مؤمنی شریف، رئیس حوزه هنری، محمدی، مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات شرکت نفت، عبدالحمید قره‌داغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر و جمعی از اهالی ادب و فرهنگ و نیز آزادگان دوران دفاع مقدس رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم محمدی، مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات شرکت نفت که در تالار غدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برگزار شد‏، ضمن خوشامدگویی به حاضران در سخنانی کوتاه گفت: ما در دوران جنگ تحمیلی ۳۲ بار با بمباران مؤثر دشمن مواجه بوده‌ایم که در این بین نیز ۲۸ شهید، ‏ ۵۱ اسیر و بالغ بر ۲۰۰ اسیر و نیز به همین تعداد جانباز تحویل داده‌ایم. به واقع بودن در کنار این مجموعه برای من نیز مایه افتخاری است.

خالقی‏، مشاور وزیر نفت در ادامه بیان کرد: واژه «آزاده» که بر اسیران ما نام نهاده شده‏ هم به جاست و هم مناسب. اسرای ما در زندان‌های عراق اوضاع عجیبی داشتند؛ زیرا رژیم بعث عراق اینقدر مستبد بودند که فکر می‌کردند نظام تازه پاگرفته ما را سریع ازبین خواهند برد.

وی افزود: برای همین نیازی هم نمی‌دیدند که قوانین بین‌المللی را در مورد اسرای ما رعایت کنند. پس ابایی از شهید کردن اسرای ما نداشتند. با این حال اسرای ما ضعفی در دوران اسارت نشان نمی‌دادند. دشمن تصور می‌کرد که می‌تواند بچه‌های ما را به اقدام و شعار علیه نظام و انقلاب اسلامی وادا کند، درحالی‌که تلاششان بی‌فایده بود.

خالقی تأکید کرد: آزادگان ما مثل شهدا و جانبازان ما مظلوم بودند. در زندان‌های بعث کسی خبر از سرنوشت و فردای خود نداشت، اما با مقاومت جلوی شرایط بعث می‌ابستادند و به طور عجیبی استفامت می‌کردند. این‌ها همان قشری بودند که با آمدنشان، مردم را با شور مواجه کردند. هرچند امروز همه قهرمانی‌های این اسرا را می‌ستایند، اما کسی به ویژه ازخود ما به طور رضایت‌بخشی به تحلیل فلسفه این مقاومت ننشسته است. در غرب تا توانسته‌اند درباره جنگ و تبعاتش نوشته و ساخته‌اند‏، اما جای این‌ها در حوزه فرهنگ و هنر ما خالی است. حق آزادگان ماست که ادا شود.

خالمی، مدیر منابع انسانی شرکت خطوط لوله شرکت نفت ایران نیز در این مراسم گفت: اولین کار شرکت نفت در حوزه دفاع مقدس، کتاب شهداست که در سال ۹۴ شروع شد و طی آن خاطرات ۲۸ تن از شهدای شرکت نفت جمع آوری و در قالب کتابی به زیر چاپ رفت. کتب دیگری نیز در دست انجام داریم ازجمله جانبازان شرکت نفت که باید هرچه زودتر این خاطران را جمع کرد تا نسل جوان بتواند با سرگذشت این نسل آشنا شود.

وی افزود: حیف است که این خاطرات در سینه رزمندگان ما باقی بماند و کسی از آن بهره‌مند نشود؛ بنابراین تلاش داریم تا حداقل نسبت ثبت خاطرات موجود درباره شهدا، جانبازان و اسرای حوزه نفت همتی مضاعف به خرج بدهیم که مثالش نیز همین کتاب «مسافران وطن» است.

یادآور می‌شود؛ در پایان مراسم نیز ضمن رونمایی از کتاب «مسافران وطن»، از آازدگانی که خاطراتشان در این کتاب ثبت شده و به نگارش در آمده بود، تقدیر و تجلیل شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: