کد خبر: 3844112
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۴
گروه بین‌الملل ــ دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود قرار دارد و عملکرد مسئولان کنونی عربستان که در تضاد با پیشینیان خود بود، شتاب بیشتری به این پایان خواهد داد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از العالم؛ سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگوی ویژه‌ با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از مراودات خود با رهبر معظم انقلاب و توصیه‌ها، تصمیمات و نقش ایشان در برهه‌های مختلف و حساس منطقه درباره درگیری کنونی منطقه و روابط ایران و عربستان و وضعیت سوریه و دیگر موارد مهم، سخن گفته است.

وی در توضیح برخی مسائل سوریه و انتخاب آن از سوی ایران، حزب‌الله و خود سوریه و نیز در پاسخ به این سوال که آیا مسیرهای دیگری پیش از این مسیر انتخاب شده بود، تأکید کرد: اولین گزینه، یافتن راهکار سیاسی بود. سوریه، ایران و حزب‌الله تماس‌هایی با شمار زیادی از گروه‌های مخالف گرفتیم و همگی آنان را به راهکار سیاسی دعوت کردیم، اما همه آنان با ورود به گفت‌وگوی سیاسی مخالفت کرده و گفتند نظام سوریه به زودی نابود خواهد شد که به نظر ما این برآورد آنان نادرست بود و آنان با شتاب دست به اقدام نظامی زدند، هدف واقعی آنان حمله به ارتش سوریه و نابود کردن نظام سوریه بود. زمانی که ما به گزینه درگیری مسلحانه روی آوردیم هیچ گزینه دیگری پیش رو نداشتیم که در واقع خطرناکترین رخداد در سوریه، عراق، بحرین و یمن بود.

نصرالله در ادامه گفت: متذکر می‌شوم چهار سال پیش زمان حمله به یمن، خطیب مسجدالحرام گفت که جنگ یمن جنگ میان اهل تسنن و شیعیان است که در سوریه نیز در صدد ایجاد این جبهه بودند و هزینه‌های گزافی کردند تا بگویند درگیری‌های منطقه، جنگ میان شیعیان و اهل تسنن است، اما در پایان به دلیل ارتباط طولانی میان شیعیان و اهل تسنن و تلاش‌های ایران که به نوعی از مصونیت و استحکام روابط منجر شده بود، برای رویارویی با بزرگترین فتنه در منطقه، ناکام ماندند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: این اقدام باید ادامه یابد. ما هم اکنون از این مرحله عبور می‌کنیم و به نظر من آنان در ایجاد این چنین فتنه‌هایی ناکام مانده‌اند و شاهدیم بیشتر کسانی که در ارتش و کمیته‌های مردمی عراق و سوریه می‌جنگیدند، اهل تسنن و شیعیان و سایر ادیان و مذاهب بودند و این بدان معناست که امت ما دارای مصونیت است و باید با حمایت از مسئله فلسطین و مقابله با آمریکا و دفاع از مردم منطقه، آن را شدت بیشتری بخشیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که گاهی اوقات بدخواهان دولت فلسطین و انقلاب اسلامی و مخالفان، مخالفت تبلیغاتی علیه مردم سنی مذهب می‌کنند که چرا ایران باید از این مردم سنی مذهب فلسطین دفاع کند، تصریح کرد: این همان موضع ما از ابتدای اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی و موضع همه مراجع مذهبی شیعیان و حتی مراجع قدیمی است. آنها نیز از مسئله فلسطین حمایت می‌کردند و با اشغال فلسطین مخالف بودند و بسیاری از آنان حتی به صورت کتبی دستور داده بودند تا بخشی از وجوه شرعی و سهم امام به نیروهای مقاومت فلسطین پرداخت شود.

نصرالله همچنین در توضیح این مسئله که مراجع ما عموما در تعیین مصارف سهم امام احتیاط می‌کنند اما زمانی که می‌گویند سهم امام را برای حمایت از مقاومت اسلامی اختصاص دهید ما شاهد آن هستیم که بسیاری از نیروهای مقاومت فلسطین شیعه و حتی مسلمان نبودند و دیدیم که مراجع ما شرایطی برای آنان تعیین نکردند که بیانگر بصیرت آنان است، افزود: مقام معظم رهبری در مناسبت‌های زیادی اعلام داشتند که در کره زمین هیچ مسئله‌ای به شفافیت و حقانیت مسئله فلسطین وجود ندارد.

وی افزود: برخی درصدد این هستند که با راه‌های مختلف ما را از این مسئله دورسازند. مثلا در گذشته برخی جوانان فلسطینی را برای اقدامات انتحاری به مناطق شیعی اعزام کردند، اما این مسئله نتوانست ما را فریب دهد و هم چنان به حمایت از مسئله فلسطین ادامه دادیم. این مسئله‌ای حقیقی است و جمهوری اسلامی ایران، ما و همه مسلمانان باید به تکلیف الهی و شرعی خود در این مورد عمل کنیم.

سید حسن در توضیح موارد و مصادیق وحدت تشیع و اهل سنت و اقدامات حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین موضوع تقریب اظهار کرد: ما شاهد فعالیت‌های مجمع التقریب بین المذاهب و برگزاری همایش‌ها در ایران و توجه رهبری به این کنفرانس‌ها بودیم که همه آنها بیانگر توجه رهبری به ایجاد این فضا و این فرهنگ میان مسلمانان است. هم چنین گردهمایی‌ها و هم اندیشی‌های علمای وحدت‌گرا که در لبنان نیز وجود دارد و متشکل از شیعیان و اهل تسنن است و همواره به ایران می‌آیند که رهبری از این تجارب قدردانی می‌کند.

وی افزود: برخی دائماً در سال‌های اخیر در صدد اختلاف افکنی میان شیعیان و اهل تسنن هستند در میان اهل تسنن نیز برخی جنبش‌های وهابی و تکفیری و ماهواره‌ها برای تکفیر شیعیان و نسبت دادن دروغ به آنان تلاش می‌کنند در مقابل نیز برخی شخصیت‌های شیعه و ماهواره‌های منسوب به شیعیان کاری ندارند جز اختلاف افکنی و استفاده از زبان ناسزا که رهبر معظم از آن به تشیع انگلیسی یاد کرده‌اند.

نصرالله در ادامه گفت: افرادی که این مسائل را پیگیری می‌کنند به خوبی درمی یابند که مدیریت آن بر عهده یک نفر است که تاثیرات زیادی بر بسیاری از مسلمانان می‌گذارد برخی از علمای بزرگ اهل تسنن لبنان، مصر و سوریه با من گفت وگو کرده‌اند و گفته‌اند این مسئله خطرناک است من نیز چند سال پیش آن را به اطلاع رهبری رساندم وی نیز فرمودند این تشخیص درستی است و شایع شدن زبان ناسزا و فحش و توهین به شخصیت‌ها خطرناک است و باید درخصوص آن جهت گیری کنیم.

وی گفت: به یاد دارم چند سال پیش، پس از سخنرانی رهبری در سفر به منطقه کردستان و در سنندج درباره حرام بودن توهین به شخصیت‌ها و مقدسات اهل تسنن و جماعت، پس از مدت کوتاهی برخی از ماهواره‌ها به شدت به عایشه همسر پیامبر توهین کرده و اتهاماتی به عایشه زدند که شیعه بدان اعتقاد ندارد و نزدیک بود فتنه بزرگی در جهان اسلام به وجود بیاید برخی از علمای منطقه الشرقیه نامه‌ای به رهبری نوشتند که پاسخ ایشان تاثیر بسیار زیادی در جهان عرب و اسلام بر جای گذاشت. به وضوح می‌توانم بگویم سخنرانی مقام معظم رهبری در سنندج و پاسخ به نامه ساکنان منطقه الشرقیه، چشمان فتنه را کور کرد و سدی در برابر فتنه انگیزان میان اهل تسنن و شیعیان ایجاد کرد بسیاری از مراجع ما در قم و نجف اشرف نیز با صدوربیانیه‌ها و جهت گیری ها؛ تاکید کردند که موضع اصلی شیعیان همان چیزی است رهبری و مراجع بزرگ شیعه از ان سخن گفته اند.

وی همچنین تأکید کرد: باید گفت این مطلب که منشا مشکلات منطقه، اختلافات ایران و عربستان سعودی است، تفسیر نادرستی است این درگیری پیش از پیروزی انقلاب میان اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا و میان عرب‌ها و رژیم صهیونیستی در سال 1948 یعنی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران وجود داشت. مشکلات عربستان سعودی با چندین کشور عربی مسئله‌ای قدیمی است و هیچ ارتباطی به ایران ندارد، زمانی که شاه سقوط کرد و انقلاب اسلامی پیروز شد عربستان دشمنی خود را با ایران که از ابتدا دست دوستی به سویش دراز کرده بود، اعلام کرد. اما آنان دریافتند که وجود دولتی اسلامی،خطری برای آمریکا و صهیونیست‌ها و ایادی آنان در منطقه است و به صدام هنگام جنگ با ایران 200 میلیارد دلار کمک کردند برخی شخصیت‌های سعودی نیز در گذشته اعلام داشتند اگر امکان داشت مبالغ بیشتری به صدام می‌دادند.

نصرالله تصریح کرد: در واقع عربستان آغازگر دشمنی با ایران بود و مشکلش با ایران،همان مشکلی بود که با دیگر کشورهای عربی داشت یعنی حمایت از مسئله فلسطین و جنبش‌های مقاومت منطقه این درگیری نیابتی نیست و ما صرف نظر از موضع ایران معتقدیم عربستان با نیروهای مقاومت لبنان دشمنی می‌کند بنابراین مشکل ما با عربستان هیچ ارتباطی با ایران ندارد. زمانی که عربستان با جمال عبدالناصر مشکل داشت جمهوری اسلامی ایران نبود اما عربستان، پس از پیروزی انقلاب و تشکیل جمهوری اسلامی و حمایت از مسائل کشورهای عربی و اسلامی به دشمنی با ایران برخواست.

وی در ارزیابی جمله‌ای که اخیرا مقام معظم رهبری در خصوص تجهیز سعودی به سلاح هسته‌ای و موشک مطرح کردند و فرمودند ما ناراحت نیستیم چون به زودی این تجهیزات در اختیار مجاهدین اسلام قرار می‌گیرد، گفت: رژیم آل سعود پیر شده و به دلایلی طبیعی مانند اقدامات ظالمانه این رژیم در صد سال اخیر و ریشه دواندن فساد در این رژیم، سرکوب مردم و انحصارطلبی خاندان حاکم، شاید در مراحل پایانی عمر خود باشد اما در نهایت عملکرد مسئولان کنونی عربستان که در تضاد با پیشینیان خود بود شتاب بیشتری به این پایان خواهد داد. اعلان جنگ محمد بن سلمان به یمن و جنایت‌های این رژیم و هم چنین دخالت آشکار عربستان در مسائل دیگر کشورها با معرفی خود به عنوان دوست طی بیست سال اخیر بر آینده عربستان تاثیر خواهد گذاشت. ما اکنون برای اولین بار شاهد سر دادن شعار مرگ بر ال سعود در چندین کشور عربی هستیم و برای اولین بار شاهد قدرت‌های سیاسی و مردمی و دولت هایی هستیم که موضع واضحی نسبت به آل سعود و دخالتهایش در منطقه می‌گیرند.

وی افزود: موضع عربستان نسبت به مسئله فلسطین و معامله قرن و ذلت و خواری در برابر ترامپ مسائلی است که ابهت حکام سعودی که در گذشته خود را مستقل و آزاده معرفی می‌کردند، را زیر سوال برده است. در سفر ترامپ به عربستان سعودی و سخنان وی در کنفرانس‌ها و سخن چند روز گذشته وی درباره تماس با شاه عربستان و اطلاع دادن به وی که هزینه زیادی برای عربستان پرداخته و ریاض باید آن را بپردازد و اینکه آنان دریک ساعت 450 میلیارد دلار پرداخت کرده‌اند و سپس سکوت رسانه‌های سعودی در برابر این همه اتفاق، نهایت ذلت در برابر خنده‌های ترامپ است، این در حالی است که اگر یک نفر در دنیای اسلام درباره عربستان سخنی می‌گفت آنها ناراحت شده و وی را تکفیر می‌کردند و روابط سیاسی خود را با آنان قطع می‌کردند. صراحتا باید گفت تاریخ عربستان سعودی هیچ گاه شاهد این حجم از ضعف و ذلت نبوده زیرا بقای آنان براساس سنت‌های الهی و طبیعی به درازا نخواهد کشید.

سید حسن در ادامه گفت: آنچه ما از رهبرمان حفظه الله، چه در ايام و مناسبت‌های عمومی، چه در سخنرانی‌های علنی و چه در جلسات خصوصی شنیدیم ایشان بر اهمیت حضور مردمی و عمومی در همه موضوعات تأکید می‌کند و به همین دلیل وی همیشه مدافع این بوده که اگر شما یک سازمان مشخص داشته باشید، این سازمان همیشه باید در قلب آحاد ملت باشد و هیچ سازمان، تشکل؛ ارگان و یا حزبی نباید به دور از مردم باشد. چراکه قدرت واقعی همان قدرت حضور مردمی است و این چیزی است که ما در تجربه انقلاب اسلامی در ایران شاهد آن بودیم و امروز مهمترین عنصر قدرت حزب‌الله در لبنان تنها در قدرت نظامی نهفته نیست، بلکه توجه ملی و مردمی یکی از مهمترین این عناصر به شمار می‌آید.
وی همچنین تصریح کرد: امروز در فلسطین کسی که با تجاوز اشغالگران اسرائیلی و معامله ترامب مقابله می‌کند مردم فلسطین هستند و جنبش‌های مقاومت فلسطینی با حمایت و پشتیبانی مردم فلسطین توانستند که با استقامت و پایداری با دشمن مقابله کنند و مواضع قدرتمندی اتخاذ کنند. امروز در یمن اگر حضور مردمی و حمایت از انصارالله نبود آیا انصارالله به رهبری برادر عزیز سید عبدالملک حوثی می‌توانست وارد پنجمین سال مقاومت و پایداری خود شود؟ با وجود جنگ، کشتار، گرسنگی، وبا، انواع بیماری و محاصره، ما شاهد تظاهرات گسترده مردمی در صنعا، صعده و بیشتر شهرهای یمن هستیم و این مردم اعم از زن و مرد در همه مناسبت‌ها حضور دارند و این همان حمایت مردمی است. عاملی که موجب شده ارتش یمن و کمیته‌های مردمی و انصارلله قدرتمندانه در برابر تجاوز همه جانبه متجاوزان آمریکایی سعودی علیه یمن بایستند و در عراق کسی که توانست در برابر تروریست‌های داعشی بایستد. همان مردم عراق و نیروهای بسیج مردمی و حمایت رهبرمان و جمهوری اسلامی ایران بود.
نصرالله در ادامه گفت: اگر حمایت مردمی از حشد شعبی و ارتش عراق و مرجعیت نبود امکان نداشت در برابر داعش پیروز شوند و اینچنین در همه زمینه ها، موضوع مردمی همان مسئله اساسی است و همان عامل اصلی که توانست تا امروز پس از ده‌ها سال توطئه و تبانی، مسئله فلسطین را زنده نگه دارد و عامل مردمی در منطقه توانست همه توطئه‌های امریکایی را بارها و بارها ناکام گذاشته و به شکست بکشاند و مواضع دولت‌ها و حکومت ها، مواضع ملی و مردمی نیست زیرا قیام مردمی در منطقه، حضور و جانفشانی آنها و پایداریشان در همه صحنه‌ها گواه این موضوع است و مردم و مقاومت همواره خبر این پیروزی‌ها را می‌شنوند و ما در برخی ادبیات لبنان می‌گوییم که مردم و مقاومت مانند دریا و آب و ماهی‌اند و ماهی نمی‌تواند بیرون از آب زندگی کند به این معنا که هرگونه جنبش مقاومت بدون توجه و حمایت ملی و مردمی قادر نخواهد بود که پایداری کند، ادامه یابد و پیروز شود.
نصرالله در ادامه افزود: در خصوص اشغالگری آمریکا، از ابتدا موضع رهبری و جمهوری اسلامی مشخص بود و به شدت با اشغال عراق از سوی آمریکا مخالف بودند و پیش از تجاوز آمریکا به عراق این موضع کاملا آشکار بود و پس از حمله به آمریکا به عراق نیز فرموند که آمریکایی‌ها باید هر چه سریع تر از عراق خارج شوند و عراق را به دست عراقی‌ها بسپارند و در وهله دوم جمهوری اسلامی ایران در راستای وحدت و یکپارچگی احزاب و گروههای مختلف در عراق عمل کرد تا موضع واحد و منسجمی داشته باشند.آمریکایی‌ها تلاش کردند تا از اختلافات داخلی در عراق برای تثبیت اشغالگری و سیطره خود بر این کشور استفاده کنند در نتیجه گام دوم همان اقدام برای وحدت و هماهنگی میان مواضع گروه ها، رهبران و احزاب عراقی با وجود گرایشات فکری، سیاسی، مذهبی، فرقه‌ای و منطقه‌ای بود و جمهوری اسلامی با همه این گروهها اعم از عرب، کرد، ترکان، شیعه و سنی و غیره در ارتباط بود.
وی گفت: گام سوم، حمایت دائمی جمهوری اسلامی از مواضع مرجعیت دینی در نجف اشرف و نمایندگان آنها و در رأس آن حضرت آیت‌الله سیستانی حفظه ودام ظله بود زیرا موضع مرجعیت در نجف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و تاثیر به سزایی در تصمیم گیری‌های مهم و اساسی داشت. به عنوان مثال، آمریکایی‌ها پس از اشغال عراق قصد داشتند که قانون اساسی مورد نظر خود را بر عراقی‌ها تحمیل کنند اما مرجعیت دینی ضمن مخالفت با آن، تاکید کرد که باید مردم عراق قانون اساسی را وضع کنند و به آن رای دهند.
به عنوان مثال، یکی از مهمترین امور این است که مقاومت و جناح‌های مقاومت در عراق که در برابر اشغالگری آمریکایی‌ها ایستادند، با الهام از قدرت، معنویات و پشتیبانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران موفق شدند بر آمریکایی‌ها پیروز شوند و به همین ترتیب جمهوری اسلامی موضع خود را اعلام کرد که مقاومت در عراق به رسمیت شناخته شده و این حق طبیعی مردم عراق است و حق عراقی هاست که اسلحه به دست گیرند و با کسانی که سرزمینشان را اشغال کردند بجنگند در نهایت کارزار، آمریکایی‌ها نتوانستند که اهداف خود را در عراق پیاده کنند. به طبع جمهوری اسلامی ایران در برهه‌ای از این دوران در کنار مرجعیت دینی در نجف اشرف تلاش فراوانی کرد تا از وقوع جنگ فرقه‌ای در عراق جلوگیری کند. چراکه تکفیری هایی که به عراق آمده بودند اقدامات خرابکارانه و انتحاری در مناطق شیعه نشین، در حسنیه‌ها، مساجد و دیگر اماکن مذهبی مرتکب شدند حتی بارگاه امام حسین (ع) نیز در امان نماند و بارگاه ملکوتی امامین عسکریین‌(ع) نیز در سامرا منفجر شد.
دبیر کل حزب‌الله لبنان همچنین اظهار کرد: بیشتر تروریست‌های انتحاری عربستانی بودند و بیشتر خودروهای انتحاری بمب گذاری شده نیز از سوی دستگاه اطلاعات سعودی فرستاده می‌شد. بنابراین تلاش‌های زیادی به منظور بروز جنگ فرقه‌ای در عراق صورت گرفت اما موضع مرجعیت دینی در نجف اشرف و تلاشهای قابل توجه جمهوری اسلامی ایران، از بروز جنگ فرقه‌ای و داخلی در عراق جلوگیری کرد و در نتیجه آمریکایی‌ها به دلیل ثبات و تلاش سیاسی از یک سو و همچنین مقاومت مسلحانه از سوی دیگر، از ماندن در عراق ناتوان شدند. بنابراین، به دنبال قواعد و راهکاری برای توافق با دولت عراق بودند تا اینکه توافق مورد نظر در زمان نخست وزیری نوری المالکی به امضا رسید و براساس آن نیروهای آمریکایی باید از عراق عقب نشینی کنند.
البته آنها سعی داشتند حتی با توجه به مذاکرات در عراق بمانند، برای مثال آنها 150 هزار سرباز و افسر داشتند، اما عراقی‌ها با ان مخالفت کردند تا اینکه تعدادشان به 30، 25، 20 و ده هزار نفر رسید اما عراقی‌ها باز هم با حضور این تعداد مخالف بودند و حکومت عراق نیز با اعطای مصونیت دیپلماتیک به آنها مخالفت کرد در نتیجه در زمان ریاست جمهوری اوباما راهی جز خروج از عراق نداشتند. بله آنها سفارتخانه و تعداد زیادی از نگهبانان سفارت و برخی کنسولگری‌ها را نگه داشتند، اما به حضور نظامی پایان داده و پایگاه‌های نظامی را برچیدند و اینگونه عقب نشینی نظامی آمریکا از عراق را اعلام کردند. عقب نشینی نظامیان آمریکایی از عراق پیروزی بزرگی برای ملت عراق به شمار آمد و این مشکل یکبار دیگر با ظهور داعش که همه موضوع را می‌دانند، اتفاق افتاد. داعش ازحضورش در سوریه در منطقه شرق فرات و بادیه سوریه استفاده کرد این منطقه نزدیک به 40 تا 45 درصد خاک سوریه را شامل می‌شد که داعش آن را اشغال کرد.
وی تصریح کرد: رهبران داعش عراقی بودند و سران اصلی در گروهک تروریست داعش نیز عراقی بودند و به عراق توجه خاصی داشتند. آنچه که داعشی‌ها در عراق مرتکب شدند با حمایت آمریکا و برخی از دولت‌های منطقه و در راس آن عربستان سعودی صورت گرفت و خوب به خاطر داریم که در روزهای نخست خروج داعش از موصل، الانبار، صلاح الدین و دیالی و دیگر استان ها، بیشتر شبکه‌های ماهواره‌ای عربستان و برخی کشور‌ها در منطقه خلیج فارس این خروج را تایید کردند و آن را پیروزی بزرگی برشمردند.
داعش به مدت کمی با امکانات گسترده‌ای که داشت بر چندین استان عراق مسلط شد و شاهد بودیم که نیروهای عراقی متحمل تلفات سنگینی شدند. داعش به نزدیکی درهای کربلا، و بغداد رسید و وضعیت به شدت خطرناک شد. حتی تا سامرا و بارگاه امامین عسکریین‌(ع) صدها متر فاصله داشتند، جمهوری اسلامی ایران به سرعت کمک رسانی کرد. در روزهای نخست مرجعیت دینی در نجف اشرف موضع آیت الله سیستانی را اعلام و جهاد کفایی را خواستار شد.عراقی‌ها در حال آماده شدن بودند اما نیاز به کمک‌های اداری و فرماندهی و هم چنین سلاح و امکانات داشتند زیرا بخش زیادی از ذخیره‌های سلاح و مهمات به چنگ داعش افتاده بود و می‌گفتند بسیاری از انبارهای ما خالی است.
نصرالله افزود: همه ما به یاد داریم در روزهای اول حاج قاسم سلیمانی و برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بغداد آمده و گروههای مقاومت را جمع کرده و با همکاری دولت عراق در زمان مالکی، به مقابله با داعش پرداختند. چند روز بعد نیز حاج قاسم به لبنان آمد و با من دیدار کرد و خواست 120 نفر از حزب‌الله به عنوان فرمانده عملیات اعزام کنیم. عراق به رزمنده و مبارز نیاز ندارد زیرا مبارزان زیادی در عراق وجود دارند اما ما به فرمانده عملیات در همه مناطق نیاز داریم ما نیز شمار زیادی از برادران را اعزام کردیم و مرزهای ایران و عراق و انبارهای سلاح درمناطق مرزی باز شد تا منتظر تهران نباشند و از مناطق دوردست سلاح و مهمات وارد کردند و الحشد الشعبی و ارتش عراق تجهیز و درگیری‌ها آغاز شد.
همه مردم عراق از حقایقی مانند موضع گیری جدی ایران در کمک‌رسانی به عراق و مقابله با داعش و درگیری رودرو با آنان بدون هیچ گونه تردید و کمک رسانی و اعزام بهترین فرماندهان سپاه به عراق و در اختیار قرار دادن امکانات ایران به عراقی‌ها اطلاع دارند. همه می‌دانند موضع مقام معظم رهبری این است که خط قرمزی در جمهوری اسلامی ایران برای کمک‌رسانی به مردم و نیروهای عراقی برای به شکست کشاندن داعش وجود ندارد.
سید حسن تصریح کرد: شکر خدا و به برکت مراجع دینی و فتواهای آنان و مواضع قطعی مقام معظم رهبری و حمایت شدید جمهوری اسلامی و حضور مستقیم برادران سپاه پاسداران به ویژه نیروهای قدس و حشد الشعبی و ملت عراق و نیروهای عراقی و وحدت عراقی‌ها و وحدت ملی عراق زمان مقابله اهل تسنن و شیعه و کرد با داعش؛ پس از سالها شاهد این پیروزی بزرگ بر داعش بودیم که اگر موضع گیری تاریخی و قطعی جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری نسبت به عراق و مراجع مذهبی و الحشد الشعبی و دولت و ملت عراق نبود چنین رخداد عظیمی اتفاق نمی‌افتاد.

نصرالله با تأکید بر اینکه اکنون اسرائیلی‌ها در وحشت و در لاک دفاعی هستنذ گفت: نیروهای دشمن صهیونیستی در سال 1982 به خاک لبنان حمله کردند، این بخشی از پروژه آمریکا برای لبنان و منطقه بود. از آن زمان تمام پروژه‌های آمریکا در لبنان با شکست مواجه شده است، در سال‌های 1982، 1985، 2000، 2005 و 2006، الان آمریکایی‌ها نمی‌توانند چیزی را که لبنانی‌ها به آن راضی نیستند به آنان تحمیل کنند و تمام تلاش‌های آمریکایی‌ها و همچنین اسراییلی‌ها به فضل الهی با شکست مواجه شده است، لذا امروز شاهد هستید که جنوب لبنان در امنیت، صلح و آرامشی است که در 70 سال گذشته از زمان تاسیس رژیم غاصب سرطانی اسراییل، بی سابقه بوده است.
وی افزود: در گذشته، جنوب لبنان و منطقه مرزی با فلسطین اشغالی همواره در حالتی از نگرانی و اضطراب بود، اسراییلی‌ها به آن تجاوز می‌کردند، می‌کشتند، گلوله باران می‌کردند، وارد جنوب لبنان می‌شدند، هر شخصی را که می‌خواستند می‌ربودند حتی از نیروهای ارتش و انتظامی و از مردم کوچه و بازار، هر کاری می‌خواستند، می‌کردند و لبنانی‌ها و مردم لبنان را مسخره می‌کردند. مثلا در سال 1976 وقتی اسراییلی‌ها به سینا، کرانه باختری، نوار غزه و جولان نیرو فرستادند از وزیر جنگ وقت اسراییل سوال کردند که آیا به لبنان نیرو فرستادی؟ گفت که احتیاجی نیست. برای اشغال لبنان کافیست که گروه موسیقی ارتش را بفرستیم، تا این حد به لبنان توهین کرده و مردم آن را مسخره می‌کردند.
نصرالله گفت: به فضل الهی آن زمان دیگر گذشت و الان جرأت ندارند که جنوب لبنان را گلوله باران کنند، آدم ربایی کنند، به قتل برسانند و وارد آن شوند. آنها بسیار محتاطند و می‌ترسند، به این دلیل که با مقاومت رو در رو می‌شوند و مقاومت به آنان پاسخ می‌دهد، این همان قاعده درگیری است، در گذشته، جنوب لبنان می‌ترسید اما امروز این شهرک نشینان و اسراییلیها در شمال فلسطین هستند که می‌ترسند، نه اهالی روستاها و شهرهای ما، اسراییلی‌ها هستند که می‌ترسند، دیوار می‌سازند و حتی خطوط دفاعی بنا می‌کنند.
همیشه اسراییلی‌ها در موضع هجومی بودند اما حالا در لاک دفاعی هستند. همیشه ما در لاک دفاعی بودیم اما حالا در موضع هجومی هستیم، آنان را تهدید می‌کنیم که "ان شاءالله" وارد فلسطین اشغالی خواهیم شد. لذا معادله تغییر کرده است، اینها از برکات پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رهبری حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای و حمایت مستمر و موضع ثابت جمهوری اسلامی ایران نسبت به حزب‌الله و تمام جنبش‌های مقاومت در جهان است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: