کد خبر: 3850707
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴
رایزن فرهنگی ایران در مانیل در گفت‌و‌گو با ایکنا:
گروه بین‌الملل ــ رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین با اشاره به تکمیل مساجد «امام رضا(ع)» و «امام خمینی(ره)» در این کشور با حمایت‌های کشورمان، گفت: این اقدام هدیه‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران به شیعیان منطقه بود و پس از حدود پنج ماه به پایان رسید.

به گزارش ایکنا؛ فیلیپین با نام رسمی جمهوری فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین قرار گرفته و متشکل از ۷ هزار و ۱۰۷ جزیره است که به صورت کلی به سه بخش جغرافیایی تقسیم شده که از شمال به جنوب عبارت‌اند از لوزون، ویسایا و میندانائو. کشور فیلیپین حدود ۱۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد.

فیلیپین از سده ۱۶ تا ۲۰ میلادی مستعمره اسپانیا و در نیمه اول سده بیستم مستعمره آمریکا بود. این کشور در سال ۱۳۲۵شمسی برابر با ۱۹۴۶ میلادی از آمریکا استقلال یافته و روز ملی آن دوازدهم ژوئن است.

۹۰ درصد مردم فیلیپین مسیحی (۸۱٪ کاتولیک و ۹٪ پروتستان) و بقیه یعنی ۱۰ درصد از کل جمعیت، اغلب مسلمان هستند و بیشتر در جزیره میندانائو در جنوب این کشور ساکن‌اند.

بنا بر برخی گزارش‌ها، در مناطق مسلمان‌نشین فیلیپین ۲۵۰۰ مسجد بنا شده که تاریخ نخستین مسجد ساخته‌شده در جزیره «سولو»، به قرن ۹ هجری قمری باز می‌گردد. علاوه بر مساجد، ۱۲۰ انجمن‌ و مراکز خیریه اسلامی نیز در این کشور فعالیت دارند.

با توجه اهمیت و نقش مساجد در میان مسلمانان و جامعه اسلامی فیلیپین، رایزنی فرهنگی ایران در مانیل اخیرا دو مسجد نیمه تمام این کشور به نام‌های امام رضا(ع) و امام خمینی(ره) را تکمیل و زیباسازی کرده است، برای آشنایی با روند اجرای این طرح با محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین، گفت‌و‌گو کردیم.

وی اظهار کرد: رایزنی فرهنگی ایران در مانیل با کمک مالی بنیاد مستضعفان کشورمان به بازسازی و زیباسازی  مساجد امام خمینی(ره) در شهر «دومانگته»(Dumaguete) در جنوب فیلیپین و همچنین مسجد امام رضا(ع) در شهر «بولاکان» اقدام کرد. این مساجد را شیعیان منطقه ساخته‌اند، اما مراحل تکمیل آن انجام نشده بود و با توجه به وضعیت مساجد که به صورت نیمه‌تمام رها شده بود، با حمایت بنیاد مستضعفان به تکمیل آنها اقدام کردیم.

یکشنبه صبح/تکمیل دو مسجد ناتمام؛ هدیه ایران به شیعیان فیلیپین/ سلام ما را به رهبر ایران برسانیدرایزن فرهنگی ایران در مانیل در کنار گنبد مسجد امام رضا(ع) فیلیپین همراه با تعدادی از اهالی منطقه

جعفری ملک تصریح کرد: زمین مسجد امام رضا(ع) اهدایی شیعیان منطقه است و با کمک مالی مردم و شیعیان فیلیپین و دیگر کشورها پیش‌تر مراحل اولیه ساخت آن انجام شد و این مکان عبادی به صورت نیمه ساخته مورد استفاده شیعیان منطقه قرار گرفته بود.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین یادآور شد: مسجد امام خمینی(ره) نیز در سال‌های دور از سوی شیعیان منطقه و با کمک ایرانیان ساخته شده بود که با  توجه به  شرایط آب و هوایی منطقه و نیمه ساز بودن، رایزنی فرهنگی با حمایت مالی بنیاد مستضعفان نسبت به تکمیل این مسجد اقدام کرد.

وی با اشاره به اهم فعالیت‌هایی که برای تکمیل این دو مسجد انجام گرفته است، گفت: نصب درب‌های ورودی، نصب سیستم خنک‌کننده، راه‌اندازی سیستم برق و سیم کشی داخلی، لوله کشی آب و ساخت وضوخانه، نصب چراغ‌های روشنایی داخل و بیرون مسجد از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

جعفری ملک ادامه داد: بخشی از فعالیت‌ها نیز شامل بتن‌ریزی مجدد و سیستم عایق‌بندی سقف مساجد که به طور جدی آسیب دیده بودند، با هدف جلوگیری از ریزش باران و عایق‌بندی گنبد و رنگ‌آمیزی آن، نصب سرامیک‌های کف، نقاشی دیوارهای داخلی و بیرونی، ساخت کتابخانه و برخی تعمیرات ساختمانی بوده است.

وی همچنین تصریح کرد: با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی، اعضای انجمن اهل البیت(ع) مانیل، شیعیان منطقه بولاکان و ایرانیان مقیم در مسجد امام رضا‌(ع) در مراسمی رسمی بازسازی این مساجد جشن گرفته شد و ما این اقدام را رویدادی مهم دانسته و آن را به شیعیان حاضر در مراسم تبریک گفتیم. در این مراسم ابراز امیدواری شد که با توجه به تکمیل مسجد امام رضا(ع) و راه‌اندازی همه پروژه‌های لازم برای این مسجد شاهد حضور بیشتر شیعیان به ویژه جوانان و نوجوانان در این مکان باشیم.

رایزن فرهنگی ایران در مانیل در ادامه به همکاری مسئولان شهری بولاکان در روند بازسازی این مساجد اشاره کرد و گفت: همکاری خوبی را در این زمینه شاهد بودیم و تکمیل مساجد هدیه‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران به شیعیان منطقه بود و این کار پس از حدود پنج ماه تکمیل شد.

وی در پایان یادآور شد: «امام ادریس» مدیر و پیش نماز مسجد امام رضا(ع) نیز در جشن تکمیل این مسجد در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از مسئولان جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت از فعالیت‌های این مساجد گفت: ما همیشه از حمایت‌های ایران بهره‌مند شده‌ایم و امیدواریم این حمایت‌ها در راستای ارتقاء سطح علم و فرهنگ شیعیان بیش از گذشته ادامه یابد، سلام گرم ما را به رهبر جمهوری اسلامی ایران برسانید.

تصاویری از مسجد امام رضا(ع) در فیلیپین که به همت ایران تکمیل شد

مسجد امام خمینی(ره) در شهر «دومانگته» فیلیپین پس از تکمیل

گفت‌و‌گو و تنظیم: زهرا نوکانی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: