کد خبر: 3855516
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
گروه بین‌الملل ــ سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای رسمی، شرایط زندانی محمد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر را وحشیانه توصیف و اعلام کرد: مرگ مرسی در این شرایط را می‌توان مجازات خودسرانه از سوی دولت دانست.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری عربی 21، کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد در این بیانیه رسمی مشترک اعلام کردند که احتمالا شرایط حاکم بر زندان محمد مرسی منجر به مرگ وی شده است.
 
در این بیانیه تأکید شد که سلامتی و زندگی هزاران بازداشتی در زندان‌های مصر در معرض خطر شدید قرار دارد.

آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های خودسرانه در این بیانیه مشترک با اشاره به شرایط بد زندان‌های مصر اعلام کرد: محمد مرسی در طول 5 سال در شرایط بسیار وحشیانه‌ای در مجتمع  زندانی‌های «طره» در قاهره زندانی شده بود و زندانی‌شدن مرسی در این شرایط را می‌توان مجازات خودسرانه از سوی دولت دانست.
 
در ادامه این بیانیه مشترک آمده است: مدارک موثقی از منابع مختلف دریافت شده که حاکی از این است که هزاران تن از زندانیان در مصر از نقض گسترده حقوق انسانی‌ رنج می‌برند.

کارشناسان سازمان ملل در ادامه بیانیه خود تاکید کردند: مصر باید فورا شرایط زندان‌ها را اصلاح کرده و از بازداشت‌های اداری، شکنجه و یا بدرفتاری ممانعت به عمل آورده و حق محاکمه عادلانه و حمایت‌های پزشکی کافی را برای زندانیان فراهم کند.

این کارشناسان فاش کردند که در نامه‌ای رسمی به دولت مصر به حجم مشکلات روزانه‌ای که بر مرسی در طول دوره بازداشت تحمیل شده بود، پرداخته‌اند.
 
در این بیانیه تأکید شده است که مرسی روزانه به مدت 23 ساعت در سلول انفرادی به‌سرمی‌برد. وی مجبور بود بر روی زمین بتونی فقط با دو تا پتو بخوابد و دسترسی به نشریات مانند کتاب و مجله نداشت.

گفتنی است محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور مصر که در انتخاباتی دموکراتیک به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شده بود، 27 خردادماه سال جاری در جلسه دادگاه درگذشت.

به گزارش تلویزیون دولتی مصر، وی در جلسه دادگاه از هوش رفت و جان باخته است. مرسی در این دادگاه به اتهام «جاسوسی» محاکمه می‌شد.

مرسی در نخستین انتخابات دموکراتیک تاریخ مصر در 17 ژوئن 2012 رئیس جمهور این کشور انتخاب شد، اما در سوم ژوئیه 2013 برکنار شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: