کد خبر: 3857382
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
گروه هنر ــ در آیین اختتامیه سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که با حضور حسین‌انتظامی، رئیس سازمان سینمایی برگزار شد، برگزیدگان بخش‌های مختلف معرفی شدند.

به گزارش ایکنا به نقل از ستاد خبری سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، در آیین اختتامیه جشنواره که با حضور حسین‌انتظامی، رئیس سازمان سینمایی، سید صادق موسوی، دبیر جشنواره، مصطفی کاظمی، مشاور عالی و مدیر کل حوزه ریاست شهرداری تهران و جمعی از مسئولان سینمایی، سینماگران جوان و علاقه‌مندان فیلم کوتاه برگزار شد. حسین انتظامی در این مراسم ضمن تشکر از دست‌اندرکاران این رویداد افزود: از سید صادق موسوی و همکارانش در ستاد برگزاری و انجمن سینمای جوانان ایران، هیئت‌های انتخاب و داوری، همچنین همه کسانی که در برگزاری این جشنواره باشکوه که اعتبارش شما جوانان هستید، تشکر می‌کنم. این جشنواره به همت شما عزیزان مهم‌ترین جشنواره فیلم کوتاه در خاورمیانه و غرب آسیا است.

وی افزود: امسال برای اولین بار بودجه جذب شده حمایت از فیلم‌سازان جوان در شهرستان‌ها به نسبت سال گذشته پنج برابر شده و امیدوارم کمک کند تا مثل گذشته بتوانند چهره‌های بزرگی از این استعداد‌ها به سینما معرفی شود. امیدوارم زمینه استفاده تلویزیون و رسانه‎های جدید از این شیوه گفتمان‌سازی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: فیلم کوتاه می‌تواند فکورانه‌تر باشد و ما می‌توانیم به مردم کمک کنیم تا از این قاب سینمایی استفاده بیشتری کنند. فیلم کوتاه به عنوان قاب تولید باید بازارسازی و با توجه به اقتصاد سینما برای خود ماندگاری بیشتری ایجاد کند. سازمان سینمایی هم از ظرفیت خود و فضای هنر و تجربه استفاده کرده است و در عین حال باید آن را گسترش داد.

سید صادق موسوی دبیر جشنواره نیز طی سخنانی کوتاه گفت: قبل از هرچیز باید بگویم در این جا به روال جشنواره‌های دیگر قصد ندارم تا درباره عدد و رقم‌های مرسوم مربوط به برگزاری این دوره از جشنواره حرف بزنم، بلکه می‌خواهم از تمام هنرمندان، همکاران، مخاطبان هنردوست، شهردار محترم تهران، هیئت‌های دیپلماتیک و در آخر از آقای انتظامی که از این جشنواره حمایت کرده‌اند تشکر کنم.
 
وی ادامه داد: امیدوارم سال‌های آینده هم مثل تمام سال‌های گذشته و این دوره برگزاری جشنواره درخشان باشد و ما از حمایت‌های دستگاه‌های مختلف فرهنگی کشور برخوردار باشیم. بار دیگر میلاد حضرت رسول (ص) را تبریک می‌گویم و امیدوارم حال همه مردم ایران خوب باشد. آرزو می‌کنم این شب هم برایتان خاطره‌انگیز شود و به تمام برندگان امشب تبریک می‌گویم.

در این آیین بخشی به بزرگداشت مهوش شیخ الاسلامی، مستندساز پیشکسوت اختصاص داشت که طی آن کلیپی با موضوع زندگی و آثار این سینماگر به نمایش درآمد و پس از آن شیخ‌الاسلامی به همراه حسین انتظامی، سید صادق موسوی و فرشته طائرپور تهیه‌کننده سینما روی صحنه حاضر شدند. شیخ‌الاسلامی در این آیین طی سخنان کوتاهی گفت: از کسانی که در ساخت تیزر و فیلم کوتاه بزرگداشت من زحمت کشیده‌اند تشکر می‌کنم و امیدوارم لایق این جایزه بوده باشم.

طائرپور ادامه داد: میلاد پیامبر اخلاق، امام دانایی، شب سینمای جوان و برقراری سینمای ملی ایران برای جوان‌ترین عضو خود مبارک باشد. ما به این مراسم می‌آییم تا از شما نشاط، امیدواری و انرژی بگیریم. این یک معامله زیبا، دقیق و منصفانه است که باید از هر دو سو رعایت شود. با احترام به دوستانی که به نشانه اعتراض به این مراسم نیامده‌اند می‌گویم که کسی که قهرکردن بلد نباشد، آشتی کردن هم بلد نیست پس ما باید با هم آشتی کنیم! ما ملتی هستیم که بدون توقع در عرصه هنر و فرهنگ تلاش می‌کنیم در حالی که ما هم تجربه فیلم‌های توقیفی سانسوری را داشته‌ایم، آثاری که مورد جفا قرار گرفته‌اند، اما خسته نشده‌ایم. همگی شاد باشید و شادی خود را منتشر کنید، چون حال یک جامعه را هنرمندانش خوب می‌کنند.

وی اضافه کرد: برای همه انرژی مثبتی که امشب از کاشانی‌ها گرفته‌ایم یک خبر خوب به آن‌ها می‌دهم. یکی از دوستانم آتنا ناصری که بهترین متخصص روانشناسی است هدیه ۱۰ میلیون تومانی به مرکز کاشان اهدا خواهیم کرد. در پایان این بخش طائرپور، لوح تقدیر جشنواره به مهوش شیخ‌الاسلامی اهدا کرد.

برندگان رشته‌های مختلف

جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران از میان «عزیز»، «دابُر»، «بی‌ریختی»، «امتحان» و «جونده»، تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به (تهیه‌کننده حقیقی) برای فیلم «عزیز» ساخته «سیدمهدی موسوی بَرزُکی» از کاشان.
 
جایزه ویژه هیئت داوران؛ در بخش فیلم‌های داستانی، شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به «سعید نجاتی» برای فیلم «دابُر».

در بخش بهترین کارگردانی فیلم داستانی؛ از میان فیلم‌های «عزیز»، «دابُر»، «بی‌ریختی»، «امتحان» و «جونده» تندیس جشنواره و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به «سیدمهدی موسوی بَرزُکی» از کاشان برای کارگردانی فیلم «عزیز».

در بخش بهترین کارگردانی فیلم تجربی؛ «برف‌های سپید سرگردان»، «به سبک زمین»، «وقتی زنی کنار گلدان پرگلی نشسته، بعد از ۱۵۴ سال خسته می‌شود» و «لذت‌های گناه‌آلود» تندیس جشنواره و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به «پیام رضایی» از تهران برای کارگردانی فیلم «به سبک زمین» اهدا شد. همچنین هیئت داوران در این بخش، دیپلم افتخار بهترین فیلم تجربی و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به فیلم «وقتی زنی کنار گلدان پرگلی نشسته، بعد از ۱۵۴ سال خسته می‌شود» به کارگردانی «شهریار حنیفه» از تهران اهدا کردند.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم مستند؛ از میان فیلم‌های «آهسته و آرام» به کارگردانی دلاور دوستاییان، «جلیل و خلیل» به کارگردانی روح‌الله اکبری، «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی مینا مشهدی تهرانی، «لِسِک» به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست و «گالین» به کارگردانی عزت‌الله پروازه، تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به فیلم مستند «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی مینا مشهدی مهدی از تهران.
در بخش بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی؛ از میان «آقای گوزن»، «کلاف»، «گرسنگی»، «سیم ششم» و «فرفره»، تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به انیمیشن «کلاف» به کارگردانی «ملیحه غلام‌زاده» از تهران. همچنین هیئت داوران در این بخش دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال را به انیمیشن «گرسنگی» به کارگردانی «زهرا رستم‌پور» از تهران اهدا کردند.
در بخش بهترین فیلم‌نامه؛ از میان فیلم‌های «گرسنگی»، «عزیز»، «امتحان»، «دابر» و «بی‌ریختی»، تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به «سونیا حداد» و «فرنوش صمدی» از تهران برای فیلم «امتحان».
در بخش بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند؛ تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به فیلم «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی «مینا مشهدی مهدی» از تهران.

در بخش بهترین صدای فیلم (صدا برداری)؛ از میان فیلم‌های «عزیز»، «مادر برفی»، «زوزه مرد»، «سیم ششم» و «فیلمرغ»، تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به «مصطفی بهمنی» صدابردار فیلم «عزیز».

در بخش بهترین تدوین، از میان فیلم‌های «بی‌ریختی»، «آنجا که باد می‌وزد»، «زوزه مرد»، «جونده» و «عزیز»، تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به «اسماعیل علیزاده» برای تدوین فیلم «بی‌ریختی».

در بخش بهترین فیلمبرداری؛ از میان فیلم‌های «اشغال»، «لاور»، «جونده»، «بی‌ریختی» و «دابر»، تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به «مسعود امینی‌تیرانی» برای فیلم‌برداری فیلم «جونده».

در بخش بازیگری؛ ضمن تقدیر از بازیگران پیشکسوت (گلاب آدینه، بابک کریمی، ترانه علیدوستی و ...) جهت حمایت از فیلم کوتاه و تقدیر از بازی «صدف عسکری» بازیگر جوان فیلم «امتحان»، دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «یاسمن نصیری» برای بازی در فیلم «عزیز».

در بخش بهترین دستاورد فنی-هنری؛ دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «مجتبی موسوی» برای انیمیشن «آقای گوزن».

در بخش بهترین موسیقی فیلم؛ دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «هومن راد» برای ساخت موسیقی انیمیشن «کلاف».

در بخش بهترین فیلم با موضوع هویت ملی؛ دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «بهرام عظیمی» کارگردان و تهیه‌کننده انیمیشن «سیم ششم».

در بخش بهترین فیلم با موضوع انسجام ملی و سرمایه اجتماعی؛ دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «محمدرضا وطن‌دوست» برای فیلم «لِسِک» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم با موضوع نشاط و امید به آینده؛ دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «رضا جمالی» از اردبیل برای فیلم «اینجا جایی برای فرود نیس».

همچنین گروه هنر و تجربه از میان فیلم‌های «اکو»، «پنهان»، «شوفر»، «جونده»، «عزیز» و «کلاف» تندیس هنر و تجربه و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی را به «ملیحه غلام‌زاده» برای کارگردانی انیمیشن «کلاف» و لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی به «سیدمهدی موسوی‌برزکی» برای کارگردانی فیلم داستانی «عزیز» اهدا کرد.

در بخش دیگر تندیس آسیفا و جایزه نقدی ۲۰ میلیون ریالی به «سمانه شجاعی» برای کارگردانی انیمیشن «جسم خاکستری» اهدا شد. انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند نشان انجمن صنفی خود را به «روح الله اکبری» برای مستند «جلیل و خلیل» اختصاص داد. ایسفا (انجمن فیلم کوتاه تهران) هم مدال ایسفا و لوح تقدیر به همراه ۵۰ میلیون ریال به فیلم «به سبک زمین» ساخته «پیام رضایی» اهدا کرد. یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد) هم تندیس این سازمان به همراه لوح تقدیر و دوربین ۵d mark ۴ را به «مریم زارعی» کارگردان فیلم «مگرالن» اختصاص داد.

درضمن؛ رضا سبحانی، ناهید حسن زاده، فائزه عزیزخانی، الهام لک معروفی، عارف نامور، حامد اصلانی و سیاوش شهابی از اعضا ایسفا، داوری فیلم‌های کوتاه این دوره از جشنواره را انجام داده و فائزه عزیزخانی به عنوان نماینده داوران ایسفا و سعید پوراسماعیلی (رئیس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران)، مدال ایسفا را در اختتامیه این جشنواره، به فیلم کوتاه «به سبک زمین» به کارگردانی پیام رضایی اهدا کردند.

همچنین در ادامه ایسفا، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به‌عنوان جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به فیلم «کوچه» ساخته محمدرضا مصباح اهدا کرد. گفتنی‌است سینما تیکت از فیلم بعدی این کارگردان تا مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال حمایت خواهد کرد.

جوایز بخش بین‌الملل جشنواره

جایزه ویژه هیئت داوران شامل لوح تقدیر و تندیس جشنواره برای فیلم داستانی «آشمینا» به کارگردانی «دیکل برنسون» از کشور نپال

دومین جایزه ویژه هیئت داوران برای انیمیشن «یکدیگر» به کارگردانی «سارا طبیب‌زاده»

جایزه بهترین فیلم داستانی برای «نهایت راحتی» به کارگردانی «کیرسیککا ساری» از کشور فنلاند

جایزه و تندیس بهترین پویانمایی برای فیلم «آنتراول» به کارگردانی نیکولا مایداک» و «آنا ندکیویچ» از صربستان

جایزه بهترین فیلم تجربی برای «مکان‌ها» به کارگردانی «کلودیا بارال ماکاس» از کشور اسپانیا

جایزه بهترین مستند برای فیلم «تاریخچه گرگ‌ها» به کارگردانی «آگنیس منگ» از کشور پرتغال

جایزه بزرگ به مبلغ ۳ هزار یورو برای فیلم «برادری» به کارگردانی «پیر بورلت - همیلین» از کشور کانادا

سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از ۱۸ تا ۲۳ آبان‌ماه در پردیس سینماگالری ملت برگزار شد و جمعه‌شب در سالن‌همایش‌های برج میلاد به کار خود خاتمه داد.

بخش کتاب

از میان نامزد‌های بخش کتاب و سینما شامل فیلم‌های «آنجا که باد می‌وزد»، «اشغال»، «انسان یک پرنده است»، «دیگری»، «فیلمرغ»، «گرگ‌ها» و «لیمبو» جایزه اول شامل ۷۰ میلیون ریال به فیلم «اشغال» به کارگردانی «علی عزیزی»، جایزه دوم شامل ۵۰ میلیون ریال به فیلم «دیگری» کار «سامان حسین‌پور» و «آکو زندکریمی» و جایزه سوم شامل ۳۰ میلیون ریال به فیلم «فیلمرغ» ساخته «امیرمسعود سهیلی» اهدا شد.

همچنین یک دیپلم افتخار به فیلم «لیمبو» به کارگردانی «تورج هیبتی» و «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی «مینا مشهدی‌مقدم» اختصاص یافت.

برگزیدگان بخش «داستان کوتاه برای اقتباس»

در بخش مسابقه «داستان کوتاه برای اقتباس»؛ جایزه نفر اول شامل ۵۰ میلیون ریال به «میدان» نوشته «علی جلائی»، جایزه نفر دوم شامل ۳۰ میلیون ریال به «پاسبان‌های بطنم» نوشته «رقیه کبیری» و جایزه نفر سوم شامل ۲۰ میلیون ریال به «شکل عبری کلمات» نوشته «خسرو عباسی خودلان» اهدا شد.

همچنین به سایر نامزد‌ها شامل داستان‌های «برف نو» از ترانه دلاوری، «توت‌فرنگی‌های یخی» از سعیده کامرانی، «جنگ مهر» از ندا رسولی، «ماه منظر» از حدیث ناظری، «در سکوت مطلق طهماسب شرفی» از مریم محمدی‌کلهری، «درستش هِرات است» از علی اکبری، «سکوت» از نسیم نعمت‌اللهی، «شکار تنهایی» از اردوان نیک‌نیا و «گنج‌نامه» از حجت مهرعلیزاده هر کدام ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی تعلق گرفت. حق رایت هر کدام از این آثار برگزیده توسط انجمن سینمای جوانان برای تبدیل به فیلم کوتاه خریداری خواهد شد.

همچنین به مناسبت هم‌زمانی سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با بیست و هفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، خانه کتاب از «کیوان مهرگان» روزنامه نگار و نویسنده تقدیر کرد.

بهترین فیلم از دیدگاه تماشاگران

تندیس بهترین فیلم از نگاه تماشاگران دراین رویداد سینمایی به فیلم کوتاه «کوچه» به کارگردانی محمدرضا مصباح رسید.

سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از ۱۸ تا ۲۳ آبان ماه در پردیس سینماگالری ملت برگزار شد و جمعه شب با برگزاری مراسم اختتامیه در مرکز همایش‌های برج میلاد به کار خود خاتمه داد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: