کد خبر: 3858687
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
گروه بین‌الملل ـ مرکز بین‌المللی فتوای الازهر با استناد به آیه 31 سوره «نور» و آیه 59 سوره «احزاب» بر وجوب فریضه حجاب برای بانوان تأکید کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری «الأمة»، مرکز بین‌المللی فتوای الازهر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: حجاب با استناد به آیات قرآن و استدلال‌های کلام وحی امری واجب است و این مسئله قابل اجتهاد نیست و هیچ فردی حق مخالفت با احکام ثابت و قطعی آیات قرآن را ندارد.


در این بیانیه ضمن هشدار نسبت به ترویج برخی ادعاها مبنی بر عدم فرض مسئله حجاب آمده است: افراد غیرمتخصص و عموم نباید در این مسئله وارد شوند.


مرکز بین‌المللی فتوای الازهر در ادامه به برخی آیات قرآن که دلالت قطعی بر مسئله وجوب حجاب برای بانوان دارد، اشاره و آورده است: خداوند متعال در آیه 31 سوره نور «وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ: و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پيداست و بايد روسرى خود را بر سينه خويش [فرو] اندازند» و آیه 59 سوره احزاب «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا: اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‌هاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است» بر واجب بودن حجاب برای بانوان تأکید دارد.

در این بیانیه آمده است: هنگامی که اسلام به زنان اجازه داد که صورت و دست‌های خود را  آشکار کنند و زنان را به پوشاندن غیر این دو دستور داد، در حقیقت در پی حفظ فطرت و زنانه‌ بودن آن‌ها بود و اسلام در این حکم در پی این بود که مانع از آن شود که زنان تنها یک جسم و شهوت به حساب بیایند.

مرکز فتوای الازهر در این بیانیه تأکید کرد: اگر فردی منصفانه به مسئله حجاب نگاه کند، به این مسئله پی خواهد بود که پوشش اسلامی به نفع زن است و این پوشش متناسب با فطرت انسانی است، قبل از این که یک امر دینی باشد.

این مرکز در پایان از مروجان این گونه احکام و فتواها خواست که زبان خود را از ارائه احکام‌های شرعی بدون سند و دلیل بازدارند و مسئله فتوا را به علما و متخصصان صاحب‌نظر در این زمینه بسپارند.

یادآوری می‌شود، مسئله واجب بودن فریضه حجاب اخیرا در جامعه مصر جنجال‌برانگیزشده و برخی هنرمندان و فعالان رسانه‌ای این کشور فراخوان‌هایی برای ممنوعیت حجاب در کشور صادر کرده‌اند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: