کد خبر: 3861440
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
دبیر جشنواره سینما حقیقت:
گروه هنر ــ محمد حمیدی مقدم، دبیر جشنواره، اظهار کرد: دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با بیان اینکه تنوع فیلم‌ها در جشنواره امسال چشمگیر است و به آن رنگ می‌بخشد، از رشد ۸ درصدی مستندسازی امسال شامل ۶۸۷ فیلم در بخش ملی خبر داد.

687 فیلم در بخش ملی جشنواره سینما حقیقت/ جایزه شهید آوینی بخش ویژه ماست

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ نشست خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با حضور محمد حمیدی مقدم، دبیر جشنواره و شهنام صفاجو، مدیر روابط عمومی جشنواره، امروز در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد. در ابتدای این جلسه صفاجو ضمن خوشامدگویی به اهالی رسانه اظهار کرد: این رویداد یکی از اتفاقات تأثیرگذار در سینمای ایران است که هر سال سعی شده به شکل بهتری برگزار شود. این دوره نیز با تفاوت‌هایی که به وجود آمده به استاندارد‌های جهانی نزدیک‌تر شویم. 

در ادامه حمیدی مقدم بیان کرد: خوشبختانه امسال استقبال بسیار خوبی در بعد کمی و کیفی از جشنواره به‌ عمل آمده است و تاکنون 687 فیلم برای حضور در جشنواره سینماحقیقت درخواست داده‌اند که در این میان 74 فیلم مستند بلند، 188 فیلم مستند نیمه‌بلند و 413 فیلم مستند کوتاه هستند. طبق این آمار جشنواره امسال رشد هشت درصدی داشته است. 73 فیلم از ایران و 62 فیلم از دیگر کشورهای جهان در این رویداد سینمایی حضور خواهند داشت. در بخش داخلی 335 فیلم مستندسازان تهرانی و 36 فیلم مستندسازان کرجی و 35 فیلم مستندسازان اصفهانی تولید کرده‌اند.

دبیر جشنواره درباره بخش مسابقه ملی هم اینگونه اطلاع‌رسانی کرد: 62 فیلم در این بخش از جشنواره حضور دارند که از این میان 27 مستند کوتاه، 15 مستند نیمه‌بلند و 20 مستند بلند روی پرده خواهند رفت.

29 اثر در بخش جایزه شهید آوینی

حمیدی مقدم جایزه شهید آوینی را یکی از اتفاقات ویژه جشنواره توصیف کرد و گفت: این جایزه سال‌هاست برگزار میشود حتی در برخی سال‌ها به عنوان جشنواره مستقل برگزار می‌شد، اما به دلیل اهمیتی که برای آن قائل بودیم سعی کردیم با ادغام آن در جشنواره سینماحقیقت شرایط دیده شدن آثار آن را بیشتر فراهم کنیم. در این قسمت 29 فیلم حضور خواهد داشت که 7 فیلم تعداد به صورت مشترک در بخش مسابقه ملی به نمایش درمی‌آید.

این جایزه سال‌هاست برگزار می‌شود حتی در برخی سال‌ها به عنوان جشنواره مستقل برگزار میشده اما به دلیل اهمیتی که برای آن قائل بودیم سعی کردیم با ادغام آن در جشنواره سینماحقیقت شرایط دیده شده آن را بیشتر فراهم کنیم. در این قسمت 29 فیلم حضور خواهد داشت که 7 فیلم از این تعداد به صورت مشترک در بخش مسابقه ملی هم به نمایش درمی‌آید

وی با بیان اینکه مستند کارآفرینی بخشی ویژه در جشنواره امسال است ادامه داد: امسال بخشی با عنوان مستندهای کارآفرینی در جشنواره برگزار خواهد شد. در این رویداد مستندهایی که در آن به ارزشهای تولید توجه میشود مورد توجه قرار میگیرند و در این بخش 13 فیلم روی پرده خواهند رفت.

54 فیلم در بخش بین‌الملل 

دبیر جشنواره درباره بخش بین‌الملل هم اینگونه اطلاع‌رسانی کرد: امسال حدود شش هزار فیلم از بیش از 100 کشور جهان متقاضی حضور در جشنواره بودند که از این میان 54  فیلم برای حضور در 7 بخش مسابقه و غیررقابتی پذیرفته شدند. در مسابقه بین‌الملل 8 مستند کوتاه، 8 مستند نیمه‌بلند و 8 مستند بلند به نمایش درخواهند آمد. در ضمن 8 نمایش ویژه نیز در کنار 8 فیلم پرتره بخشهای دیگر مسابقه بین‌الملل را تشکیل میدهند.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به مرور سینمای مستند بالکان و جشنواره مستند میلینیوم بلژیک در جشنواره بیان کرد: چشم‌انداز سینمای مستند بالکان در جشنواره شامل ۷ فیلم و مرور جشنواره مستند میلینیوم بلژیک شامل ۷ فیلم است. همچنین تنوع فیلم‌ها در جشنواره چشمگیر است و به آن رنگ می‌بخشد.

حضور 39 کشور

حمیدی مقدم با اشاره به حضور ۳۹ کشور در جشنواره سینماحقیقت گفت: فیلم های بخش مسابقه بین‌الملل از ۳۹ کشور در جشنواره شرکت کرده‌اند که سهم آلمان از آن‌ها ۸ فیلم، فرانسه ۷ فیلم، ایتالیا و آمریکا هر کدام ۶ فیلم، هلند، نروژ، لتونی، لیتوانی، قطر هر کدام ۳ فیلم و کشورهای روسیه، اسپانیا، لهستان، ترکیه، مصر، صربستان، بوسنی، استونی، افغانستان، اتریش، انگلستان، مجارستان نیز هر کدام از حضور در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت ۲ فیلم سهم دارند. 

وی درباره باشگاه مستند و مزایایی که این باشگاه دارد چنین توضیح داد: باشگاه مستند جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت ویژه عموم علاقه‌مندان سینمای مستند است که میتوانند عضو این باشگاه شوند و از مزایای آن در جریان برپایی جشنواره و برنامههای جانبی باشگاه در طول یکسال استفاده کنند.

حمیدی مقدم با اشاره به آغاز به کار باشگاه فیلم مستند و فرصت حضور علاقه‌مندان به این گونه سینمایی در جشنواره ابراز کرد: فضایی برای سایر علاقه‌مندان نیز از طریق باشگاه فیلم مستند فراهم شده است. با توجه به نمایش فیلم‌های مستند طی هر هفته در مرکز قرار شد اعضای باشگاه فیلم با تعداد حداکثری ۱۰۰ تا ۱۵۰ عضو و پرداخت هزینه‌ای کم برای عضویت‌شان، بتوانند بلیط‌های جشنواره را رایگان دریافت کنند. این بلیط‌ها بعد از رزرو آنلاین باید یک ساعت قبل از جشنواره دریافت شود.

مزایای عضویت در باشگاه سینماحقیقت

وی افزود:هزینه عضویت در این باشگاه که شامل مزایای تخفیف ۲۰ درصدی خرید اقلام جشنواره، استفاده از کافی شاپ چارسو، بلیط فیلم‌ها، عضویت در پاتوق فیلم مستند و... می شود، ۲۵۰ هزار تومن است. همچنین تعدادی از صندلی ها برای فروش حضوری بلیط فیلم ها درنظر گرفته شده و مبلغ ۱۰ هزار تومان برای سانس‌های بعد از ظهر و ۵ هزار تومان برای سانس‌های صبح لحاظ شده است.

دبیر جشنواره در باره آیینهای نکوداشت این جشنواره سینمایی اینگونه اطلاع رسانی کرد: به منظور ارج نهادن به تلاش سینماگران با سابقه امسال از دو چهره فرهیخته سینمای مستند تجلیل به عمل خواهد آمد، «منوچهر طیاب» و «احمد ضابطی جهرمی» اساتیدی هستند که از آن‌ها تجلیل خواهد شد.

وی درباره حواشی پیش آمده برای مستند »پروانه «ساخته عباس کیارستمی گفت: اظهار نظرهایی که درباره پذیرفته نشدن این فیلم در جشنواره بیان می‌شود صحیح نیست، چون آثار استاد کیارستمی نیازی به تأیید کیفی ندارد اما در مستند پروانه ارزش‌های اسلامی به لحاظ حجاب رعایت نشده بود و اگر میخواستیم سکانسهای مورد نظر را سانسور کنیم بخش عمده‌ای از فیلم از دست میرفت. در ضمن در جشنواره سیزدهم مستند « سرزمین عسل» که کاندیداهای حضور در اسکار است در این رویداد به نمایش در خواهند آمد. از سال آینده گروهی مشاور به دبیر جشنواره مشورت‌ می‌دهند تا آثار مورد نظر انتخاب شوند؛ اتفاقی که در همه جشنوارهای مستند دنیا رسم است.

حمیدی مقدم درباره مشارکت صداوسیما در جشنواره سینماحقیقت اظهار کرد: امسال با تعاملی که با صداوسیما صورت گرفته هر شب ساعت 23 شبکه چهار به صورت زنده جشنواره را به مدت 90 دقیقه پوشش خواهد داد البته شبکه سه، شبکه دو و شبکه مستند هم به صورت گزیده جشنواره سینماحقیقت را پوشش میدهند. جشنواره سینماحقیقت اتفاق تأثیرگذاری در سینمای مستند است و موضوعات را سانسور نخواهیم کرد، در همین راستا فیلمهایی با محوریت موضوعات سیاسی در جشنواره سینماحقیقت به نمایش در خواهند آمد.

سیزدهم جشنواره فیلم مستند ایران سینماحقیقت از 18  تا 25 آذرماه برپا می‌شود. 

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: