کد خبر: 3861500
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
معاون وزیر بهداشت خبر داد:
گروه سلامت ــ معاون وزیر بهداشت، از تأثیر آلودگی هوا بر بیش از ۳۳ هزار مرگ سالانه در کشور خبر داد.
30 میلیارد دلار خسارت آلودگی هوا در ایران/ تأثیر بر مرگ بیش از 33 هزار نفربه گزارش ایکنا، به نقل از وبدا، علیرضا رییسی؛ معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تأثیر آلودگی هوا بر بیش از ۳۳ هزار مرگ سالانه در کشور خبر داد و افزود: در کلانشهرها، آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون وارد ریه و بافت بدن افراد شده و عوارض زیادی به وجود می‌آورد.

وی بیان کرد: طی سال‌های ۹۲ تا ۹۴ شاهد کاهش غلظت آلاینده‌های هوا بودیم، اما از سال ۹۴ تا ۹۶ افزایش غلظت و آلودگی هوا را داشته‌ایم و هم اکنون این آلودگی ۳.۳ برابر حد مجاز جهانی است.

رئیسی تصریح کرد: هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم تحمیلی ناشی از آلودگی هوا بسیار زیاد است که تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و بازار بخشی از آن است.

وی با بیان اینکه براساس برآورد سازمان بهداشت جهانی این هزینه در ایران بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار و برابر با ۲.۴۸ درصد تولید ناخالص ملی است، گفت: براساس آمار، میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران در سال ۹۷، بالغ بر ۳ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال بود که بیماران مزمن تنفسی ۸۵ نفر، سرطان ریه ۹۶ نفر، بیماران قلبی هزار و ۵۸ نفر و سکته‌های مغزی ۵۲۶ نفر بودند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تأکید کرد: برای کلانشهر‌هایی مانند تهران و اصفهان نیازمند برنامه‌ها و تمهیدات ویژه هستیم. همچنین، در جنوب، غرب و شرق کشور با پدیده غبارآلودگی نیز مواجه هستیم که راهکار‌های این آلودگی‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: