کد خبر: 3861826
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
گروه اقتصاد ــ سلطانی‌زاده درباره احتمال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی گفت: در این مورد قاعدتاً تیم اقتصادی دولت کار کارشناسی انجام داده‌اند و حتماً یک تفکر قوی اقتصادی پشت آن بوده است و امیدواریم با مدیریت خوب ادامه پیدا کند و به مصرف‌کننده واقعی هم برسد.

به گزارش ایکنا، کامران سلطانی‌زاده، رئیس شورای عالی صرافان در بررسی شرایط ارزی کشور و نقش کانون صرافان در این زمینه گفت: در دو سال اخیر که مدیریت بانک مرکزی به عبدالناصر همتی واگذار شده، بسیاری از نوسانات ارزی با مدیریت خوب کنترل شده و این نشان می‌دهد که بانک مرکزی توانسته با کمترین هزینه این اقدام را انجام دهد و جلوی خروج ارز را هم بگیرد.

وی درباره ضرورت مدیریت مصرف ارز گفت: در سامانه نیما تمامی نیازهای تولیدکنندگان از طریق تیم‌های کارشناسی وزارت صمت ثبت سفارش می‌شود. در این سامانه به خوبی به نیازها پاسخ داده می‌شود. در سال‌های گذشته کالاهای لوکس زیادی وارد کشور می‌شد که شاید الان آن میزان وارد نشود اما الان همه نیازهای اساسی کشور تامین می‌شود.

رئیس شورای عالی صرافان ادامه داد: همیشه نرخ ارز متاثر از فضای روانی بوده است اما اخیرا قیمت برخی کالاها یا میوه چند برابر شده ولی در بازار ارز چنین اتفاقی رخ نداده است. پیشنهاد ما این است که وقتی بازار ارز دارای نوسان است مردمی که نیاز واقعی ندارند وارد این بازار نشوند چراکه دچار زیان خواهند شد. آقای همتی تاکنون به هر قولی که داده‌اند عمل کرده‌اند و بازار ارز هم به صورت کنترل شده است و براساس گزارش‌های بانک مرکزی همه نیازهای واقعی جامعه تامین می‌شود.

سلطانی‌زاده بیان کرد: معمولا ما در زمینه پیش بینی نرخ ارز ورود پیدا نمی‌کنیم. کانون صرافان بیشتر در زمینه عرضه و تبدیل ارز فعالیت می‌کند. نوسانات دو یا سه درصد هم نرمال است و مثلا قیمت بنزین آثار روانی در پی دارد اما آرامش مجددا به بازار ارز باز خواهد گشت. الان میزان عرضه در سامانه نیما از میزان تقاضا نیز بیشتر است.

وی درباره احتمال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی گفت: در این مورد قاعدتا تیم اقتصادی دولت کار کارشناسی انجام داده‌اند و حتما یک تفکر قوی اقتصادی پشت آن بوده است و امیدواریم با مدیریت خوب ادامه پیدا کند و به مصرف‌کننده واقعی هم برسد.

سلطانی‌زاده گفت: البته دولت در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی با توجه به قیمت مناسبی که دارد نشان داده به شکل مناسبی عمل کرده و خیلی خوب هم در حال مدیریت است و دیگر رانت‌های قبلی که مثلا در سال ۹۷ وجود داشت اکنون وجود ندارد و این ارز به خوبی به مصرف‌کننده واقعی اختصاص می‌یابد.

وی اظهار کرد: در کانون صرافان با توجه به شعبات زیادی که از طریق صرافی‌ها در سراسر کشور داریم با صرافان در ارتباط هستیم و صحبت‌های آنها را می‌شنویم و می‌توانیم گزارش‌های لازم از خواسته‌های آنان را به بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت بدهیم.
سلطانی زاده اظهار کرد: ارز مورد نیاز برای سفر کریسمس حجم ارز مورد نیاز سفرهای اربعین را نخواهد داشت اما طبیعی است که در آن ایام نوساناتی در بازار ارز رخ دهد. پیشنهاد می‌کنم حتماً هموطنان ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌های مجاز دریافت کنند چراکه دیگر احتمال اینکه آن ارز تبعات قانونی داشته باشد وجود ندارد.

قربانی، دبیر شورای عالی صرافان نیز اظهار کرد: ما از گذشته در تحریم بوده‌ایم و در چند سال گذشته فشارهای زبادی به ایران آمده است اما مردم همگراری خوبی با دولت داشته‌اند و به نظرم ثبات را در بازار ارز خواهیم داشت.

وی یادآور شد: در سال‌های قبل برخی سیاست‌ها را با خوبی اجرایی نمی‌کردیم اما در یکی دو سال گذشته سیاست‌های ارزی مناسب بوده و لذا بنده چشم انداز بازار ارز را خوب ارزیابی می‌کنم.
وی گفت: افرادی که جهت سرمایه‌گذاری وارد این بخش می‌شوند نه تنها سود نمی‌کنند بلکه دچار زیان هم شده‌اند بنابراین بهتر است پول خود را در بخش‌های دیگر اقتصاد سرمایه‌گذاری کنند تا دچار آسیب نشوند. لذا توصیه ما این است که مردم وارد بازار دلالی ارز نشوند چراکه جز گرفتاری برایشان نخواهد داشت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: