کد خبر: 3862132
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
در گفت‌وگو با نمایندگان واتیکان مطرح شد؛
گروه بین‌الملل ــ نمایندگان کلیسای کاتولیک در واتیکان اسلام را دین صلح و مخالف با خشونت و گفت‌وگو را بهترین راه برای شناخت پیروان ادیان از یکدیگر و راهکار گسترش اخلاقیات انسانی در سطح جهان دانستند.
زمینه‌های مشترک ادیان، مبنای گسترش صلح جهانیبه گزارش ایکنا؛ شورای پاپی گفت‌وگوی بین ادیان در واتیکان با هدف ارتقای درک متقابل رهبران و پیروان ادیان از یکدیگر در 1964 تأسیس شد. این شورا با نخبگان مختلف دینی نشست‌هایی را به قصد یافتن زمینه‌های مشترک تعامل برای ارتقای صلح جهانی و ارزش‌های انسانی برگزار می‌کند.

«مونسینیور خالد عکاشه»، رئیس بخش اسلام شورای پاپی گفت‌وگوی بین ادیان در واتیکان، در گفت‌وگو با ایکنا درباره فعالیت‌های این شورا گفت: در بخش اسلام این شورا با سازمان‌های مختلف اسلامی جهان از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت‌وگو می‌کنیم. همچنین در مناسبت‌‌های مختلف مانند آغاز ماه رمضان به مسلمانان جهان پیام تبریک می‌فرستیم. فعالیت در این زمینه را از 1967 آغاز کردیم و همچنان ادامه دارد؛ این نهاد پلی بین دنیای اسلام و مسیحیت است.

فواید گفت‌وگوی ادیان

وی درباره منافع گفت‌وگو برای شناخت بهتر اسلام و مقابله با پدیده‌هایی همچون اسلام‌هراسی گفت: از طریق گفت‌وگو می‌توانیم بهتر یکدیگر را بشناسیم، به هم احترام بگذاریم، در برابر هم مهربان‌تر باشیم و درست‌تر قضاوت کنیم. باید در اظهارنظرهای خود حقیقت را بگوییم. درباره اسلام‌هراسی باید سخن پاپ فرانسیس را تکرار کنم که پیوند دادن اسلام با تروریسم عادلانه نیست و حقیقت ندارد. ما مسلمانان را خواهران و برادران خود می‌دانیم. وقتی فردی به نام اسلام عمل خشونت‌آمیزی را انجام می‌دهد مسلمانان باید صدای خود را بلند کنند و به چنین اقدامی نه بگویند و آن را محکوم کنند؛ مثلاً چندی پیش یک فرد کاتولیک به دست داعش در سوریه کشته شد.
 
زمینه‌های مشترک ادیان، مبنای گسترش صلح جهانی

عکاشه در مورد پیام مشترک قرآن و انجیل در گسترش صلح در جهان معاصر گفت: روشن است که پیام اصلی ادیان عشق و صلح است. در قرآن و کتاب مقدس آیاتی در حمایت از صلح و بشریت وجود دارد که از این نظر شبیه به هم هستند و می‌توان با استفاده از آن برادری و صلح و همکاری را در جهان گسترش داد.

وظیفه نخبگان

وی در مورد اینکه چگونه می‌توان نتایج نشست‌های نخبگان مسلمان و مسیحی درباره گسترش صلح بشری را به درون جوامع  برد و در میان مردم ترویج داد، بیان کرد: انتقال نتایج این گونه نشست‌ها به درون جامعه و عمومی کردن آن چالشی دیرینه است و باید نخبگان برای رساندن پیام صلح و دوستی بین ادیان به مردم تلاش کنند.

همچنین كاردینال «میگل آنجل آیوسو گیسو»، رئیس شورای پاپی، برای گفت‌وگوی ادیان واتیكان در گفت‌وگو با ایکنا درباره زمینه‌های مشترک ادیان برای گسترش صلح جهانی ابراز کرد: ما انسان‌ها همه مخلوق خداوند هستیم و این باعث به وجود آمدن مسئولیت مشترک در برابر انسان‌ها می‌شود تا اخلاق، مسئولیت عمومی و دین را در جامعه گسترش بدهیم.

اهداف شورای پاپی

وی افزود: در شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان در واتیکان گفت‌وگو و روابط حسنه با ادیان مختلف در جهان را هدف خود می‌دانیم. قصد داریم از این طریق درک متقابل میان سنت‌های دینی مختلف را گسترش دهیم. در مورد اسلام و مسلمانان زمینه‌های همکاری مشترک زیادی داریم و خوشحالیم که از طریق مراکز گفت‌وگوی ادیان سازمان‌های اسلامی در کشورهای مختلف، به تعامل با مسلمانان می‌پردازیم.
 
زمینه‌های مشترک ادیان، مبنای گسترش صلح جهانی

گیسو در ادامه گفت: علاوه بر اسلام، با پیروان ادیان دیگر مانند پیروان آیین‌های هندو، بودیزم، تائو، جین، سیک‌ها و دیگر ادیان نشست‌هایی برای آشنایی با عقاید آنها داریم. می‌خواهیم با استفاده از تعالیم ادیان مختلف، زمینه‌های مشترکی را برای ارتقای صلح، عدالت و دعوت انسان‌ها به کار خیر پیدا کنیم.

بیانیه ابوظبی، پیامی برای بشریت

این کشیش کاتولیک تصریح کرد: بیانیه ابوظبی، که در جریان دیدار پاپ از امارات منتشر شد، یک دعوت جهانی است که پاپ با همکاری مفتی الازهر به طور مشترک آن را منتشر کرد و در ابوظبی اتفاق افتاد. این دعوتی جهانی برای همگان و در همه زمان‌هاست. هدف این بیانیه این است که همه سنت‌های دینی در جهان بتوانند از طریق دریافت پیام آن در کنار یکدیگر جهانی بهتر بسازند. برادری و برقراری صلح در جامعه و خانواده و صلح جهانی پیام اصلی این بیانیه است.
 
یادآوری می‌شود، سند راهبردی «برادری انسانی» موسوم به بیانیه ابوظبی به عنوان سنگ‌بنایی برای برنامه جامع اقدام مشترک در تقویت صلح جهانی است که اسفندماه سال گذشته با سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، به ابوظبی میان الازهر و واتیکان امضا شد.
 
گفت‌وگو از محسن حدادی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: