کد خبر: 3862463
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ در اولین جلسه مشترک راهبری اجرای اسناد شورای توسعه فرهنگ قرآنی وضعیت کمیسیون‌های این شورا در مسیر اجراسازی اسناد مورد بررسی اولیه قرار گرفت.

بررسی اولیه وضعیت کمیسیون‌های شورای توسعه در مسیر اجراسازی اسناد

به گزارش ایکنا؛ در اجرای ماده‌واحده سازوکارهای هماهنگ‌سازی اجرای اسناد راهبردی منشور توسعه فرهنگ قرآنی(مصوب جلسه 44 مورخ 30 بهمن 97 شورای توسعه فرهنگ قرآنی) مبنی بر تشکیل جلسه مشترک راهبری اجرای اسناد با مسئولیت دبیر شورا و با حضور دبیران کمیسیون‌ها، این جلسه، اواخر هفته گذشته برگزار شد.

جلسه‌ای که در آن حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، قائم‌مقام رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کمیسیون تبلیغی - ترویجی قرآن، علیرضا کاظمی، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش و دبیر کمیسیون آموزش عمومی قرآن، سیدرضا میرعظیمی، رئیس مرکز و دبیر کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآنی و رضا سلامت‌پناه، معاون دبیرخانه شورا و دبیر مجمع مشورتی حضور داشتند تا اولین جلسه از این سری جلسات را برگزار کنند.

در این جلسه چرخه راهبری اجرای اسناد راهبردی و نیز فرایند و مراحل اجرای آن مطابق اسناد بالادستی بررسی و تبیین شد. بر اساس این مدل، وظیفه سیاست‌گذاری کلان، ارزیابی و نظارت راهبردی، تصویب اقدامات جدید و هماهنگی انطباق برنامه‌های جاری دستگاه‌ها با اسناد راهبردی بر عهده شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواهد بود.

همچنین مسئولیت برنامه‎ریزی و هماهنگی، نظارت و ارزیابی عملیاتی، تدوین سیاست‌های اجرایی در کنار ارائه گزارش سالانه حوزه تخصصی و سنجش سالانه شاخص‌‌های ارزیابی اسناد نیز بر عهده کمیسیون‌ها قرار داده شده است.

بر اساس گزارش ایکنا در بخشی از این جلسه وضعیت هر کمیسیون نسبت به مراحل پیش گفته و در مسیر اجراسازی اسناد مورد بررسی اولیه قرار گرفت و تفصیل آن به جلسات آتی محول شد.

همچنین بنا بر پیشنهاد دبیر کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی - ترویجی قرآن کریم مقرر شد تا جلسه مشترک مدیران و کارشناسان دبیرخانه کمیسیون‌ها و شورا به عنوان پشتیبان کارشناسی جلسات راهبری اجرای اسناد، به صورت دوهفته یک بار برگزار شود.

گفتنی است در ماده واحده مذکور آمده است به منظور هماهنگی اجرای اسناد راهبردی منشور توسعه فرهنگ قرآنی، سازوکارهای زیر تحقق می‌یابد:

1 - جلسه مشترک راهبری اجرای اسناد با مسئولیت دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و با حضور دبیران کمیسیون‌ها برای تصمیم‌سازی در سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی و هماهنگی کمیسیون‌ها در اجرای اسناد تشکیل می‌‌شود.
2 - از سال اول اجرای اسناد، لازم است تمامی برنامه‌های قرآنی دستگاه‌ها در چهارچوب اسناد راهبردی تنظیم و اجرا شود. برنامه‌‌های قرآنی جاری دستگاه‌‌ها نیز لازم است در اسناد راهبردی، جایابی و در صورت نیاز اصلاح شود.
3 - هر یک از کمیسیون‌‌ها موظفند شاخص‌‌های ارزیابی متناسب با اسناد راهبردی حوزه تخصصی را در دو سطح فعالیت‌‌ها و پیامدها، تهیه و گزارش سنجش سالانه را حداکثر تا پایان سال دوم اجرای اسناد به شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: