کد خبر: 3871547
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
سخنگوی عادل عبدالمهدی:
گروه بین‌الملل ــ سخنگوی دفتر عادل عبدالمهدی، رئیس دولت پیشبرد امور عراق، تأکید کرد: دولت به هیچ وجه از تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور عقب‌نشینی نخواهد کرد و توافقنامه‌‌ای را برای ماندن نیروهای آمریکایی در عراق امضا نمی‌کند.

سخنگوی عبدالمهدی: دولت عراق از طرح اخراج نیروهای آمریکایی عقب‌نشینی نمی‌کند 

به گزارش ایکنا؛ به نقل از «اخبار العراق»، «ویلیام ورده»، سخنگوی دفتر عادل عبدالمهدی، رئیس دولت پیشبرد امور عراق، امروز 24 دی‌ماه، در گفت‌وگوی مطبوعاتی اعلام کرد: کشورش هرگز توافقنامه‌ای را مبنی بر ابقای نیروهای آمریکایی در عراق برای ادامه نبرد علیه داعش امضا نخواهد کرد.
 
وی افزود: دولت به دنبال ترور سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس از سوی آمریکایی‌ها، از رأی مثبت پارلمان به طرح اخراج نیروهای آمریکایی از کشور حمایت می‌کند. تا این لحظه دولت به اجرای طرح پارلمان در اخراج همه نیروهای بیگانه از عراق پایبند بوده و نیروهای بیگانه تنها به معنای نیروهای آمریکایی نیست، بلکه نیروهای سایر کشورها را نیز شامل می‌شود.
 
سخنگوی دفتر عبدالمهدی تأکید کرد: هیچ توافقی با دولت آمریکا برای ابقای نیروهای آنها در عراق صورت نگرفته و دولت در مسیر صحیح برای اجرای تصمیمات پارلمان عراق است.
 
تهدید ائتلاف فتح به اقدام نظامی
 
از سوی دیگر «محمد الغبان»، رئیس فراکسیون ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، که هادی العامری ریاست آن را برعهده دارد، درباره حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق گفت: دولت این کشور باید تدابیر لازم را برای پایان‌ دادن به حضور نیروهای بیگانه به کار گیرد.
 
وی تأکید کرد: اگر نیروهای آمریکایی بخواهند مصوبه پارلمان را برای خروج از عراق دور بزنند، این قضیه به مقاومت مردمی و درگیری‌های نظامی منجر می‌شود.
 
هشدار نجباء به عدم خروج آمریکایی‌ها
 
«نصر الشمری»، معاون دبیرکل جنبش «نجباء» عراق، نیز در گفت‌وگو با «المیادین» با تأکید بر اینکه شهید سلیمانی حق بزرگی بر گردن ملت عراق دارد، گفت: اگر دولت عراق نتواند نظامیان بیگانه را از خاک این کشور اخراج کند، گروه‌های مقاومت ظرف مدت کوتاهی این هدف را محقق می‌کنند. در صورتی که تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه عملی نشود، ملت عراق راه مقاومت را انتخاب خواهد کرد.

الشمری موضع همه گروه‌های مقاومت درباره پایان دادن به حضور نیروهای بیگانه در عراق را یکپارچه توصیف کرد و گفت: آمریکا باید به حاکمیت کشورها و تصمیم‌های ملت‌ها احترام بگذارد و تسلیم باشد.

وی با بیان اینکه عراق هرگز نمی‌پذیرد که تحت سلطه هیچ کشوری باشد، گفت: اگر تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه عملی نشود، این چراغ سبزی برای آغاز عملیات مقاومت نظامی خواهد بود.

در پی شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون سازمان حشدالشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا که بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه (سوم ژانویه) رخ داد، پارلمان عراق پنجم ژانویه طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب و دولت را به تدوین سازوکار لازم برای اجرای این طرح ملزم کرد.

در پی این امر، مقتدی الصدر، رهبر جریان صدر عراق، که همواره مخالف حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور بوده است، در توئیتر نوشت که این طرح پارلمان پاسخی در حد و اندازه تجاوزهای آمریکا علیه حاکمیت عراق و تشدید اقدامات خصمانه منطقه‌ای آن و دشمنی با دین و مذهب نیست و پیشنهاد کرد که همه گروه‌های مقاومت در داخل عراق و سایر گروه‌های خارج از این کشور اقدام به تشکیل «گروه‌ مقاومت بین‌المللی» کنند.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: