کد خبر: 3871946
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
گروه هنر ــ مستند «آواره» کاری از گروه مستند روایت فتح به کارگردانی مصطفی حریری، روایتی از کردهای شیعه عراق که در جنگ با داعش مسلح شده‌اند و در قالب حشدالشعبی با داعش می‌جنگند.

به گزارش خبرنگار ایکنا، مصطفی حریری ، کارگردان این اثر با اشاره به اینکه این فیلم جنگی نیست ولی درباره جنگ است، گفت: کابوس‌ها از جایی که انتظارش را نداری شروع می‌شود و طوری فراگیر می‌شود که گویی از ابتدا چیزی جزء کابوس وجود نداشته است.

وی ادامه داد: من تلاش کردم بحران‌های انسانی در تمامی ابعاد را مورد بررسی قرار دهم. به عبارتی دیگر برای من بحران‌ها مهم هستند و بیشتر بحران‌ها را سوژه خود قرار می‌دهم. در زمان عملیات فلوجه برای پیگیری سوژه دیگری به عراق رفتم، پیگیری آن سوژه با وقفه روبرو شد و در این وقفه، من روایت‌هایی درباره کردهای فیلی شیعه شنیدم. طایفه‌ای از کردها که هم در ایران و هم در عراق حضور دارند و در زمان صدام حسین، بسیاری از آن‌ها قتل عام شدند و بسیاری دیگر به ایران فرار کردند.

حریری گفت: طایفه کردهای فیلی یگانی نظامی در حشدالشعبی تشکیل داده بودند و با داعش می‌جنگیدند؛ داستان فیلم درباره این قوم، جنگشان با داعش و آوارگی آن‌هاست؛ که حول محور زندگی ابوجمال الفیلی یکی از فرماندهان می‌چرخد.

علاقه‌مندان می‌توانند این مستند را از شبکه اول سیما روز پنجشنبه، 25 دی‌ماه، بعد از اذان مغرب به تماشا بنشینید.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: