کد خبر: 3872442
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
سخنگوی عبدالمهدی:
دیگر رسانه‌ها ــ سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تصریح کرد مصوبه اخیر پارلمان عراق مبنی بر اخراج نظامیان بیگانه شامل منطقه کردستان عراق هم می‌شود.

عراق در حال بازنگری روابط امنیتی با آمریکاستبه گزارش ایکنا؛ به نقل از تسنیم، عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت مصوبه اخراج نظامیان بیگانه شامل اقلیم کردستان هم می‌شود و  اقلیم هم مشکلاتی در این زمینه ندارد.

خلف افزود: طرف آمریکایی زمان مشخصی برای خارج کردن نظامیانش از عراق مشخص نکرده است.

روزنامه نیویورک تایمز پنجشنبه(26 دی) به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داده بود که ارتش آمریکا عملیات مشترک خود با عراق را از سرگرفته است، این عملیات پس از 10 روز از ترور(شهید) قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المندس نایب رئیس حشد شعبی ازسر گرفته شده است.

عراق در حال بازنگری روابط امنیتی با آمریکاست

از سوی دیگر، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز در گفت‌وگو با پایگاه خبری «روسیا الیوم» از رایزنی با آمریکا درباره بازنگری در روابط امنیتی بین دو کشور خبر داد.

سرتیپ «عبدالکریم خلف» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز شنبه گفت که دولت عراق در حال رایزنی با آمریکا درباره روابط امنیتی است.

خلف در مصاحبه با شبکه «روسیا الیوم» افزود که عراق ملاحظات و طرح‌هایی درباره این پرونده دارد و در تلاش است تا همه چیز به نحوی پیش برود که منافات با حاکمیت عراق نداشته باشد و این مذاکرات هنوز به پایان نرسیده است.

سیزدهم دی ماه آمریکا در اقدامی که نقض حاکمیت عراق است، سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور کرد و پس از این جنایت، پارلمان عراق به طرح خروج نیروهای بیگانه از جمله نظامیان آمریکا از خاک عراق رأی مثبت داد.

هفته گذشته نیز یک منبع دولتی عراق در مصاحبه با شبکه روسیا الیوم گفت که دولت‌های عراق و آمریکا درباره آینده نیروهای آمریکایی در عراق و تمایل مشترک آن‌ها برای آغاز مذاکرات و ادامه آن به مدت چند ماه یا یک سال، در تماس هستند.

وی افزود که یکی از طرح‌ها مربوط به حضور نیروهای ناتو در عراق و ادامه حضور نظامیان آمریکایی در این کشور در قالب نیروهای ناتو است.

اخیرا «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق از «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا خواست تا نمایندگانی به عراق برای تدوین مکانیزم اجرای مصوبه پارلمان در خصوص خروج نظامیان آمریکایی از عراق، اعزام کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: