کد خبر: 3878390
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
روایت مهدی امینی از شهید سلیمانی؛
مهدی امینی، پژوهشگر مطالعات استراتژیک جبهه مقاومت و مدیر اندیشکده راهبردی فتح، که سابقه مصاحبت و مؤانست با شهید سلیمانی را دارد، از ویژگی‌های شخصیتی آن سردار رشید اسلام برای ما سخن می‌گوید.

پنج شنبه/// کرامت انسانی در اندیشه «حاج قاسم»همزمان با فرارسیدن ایام گرامیداشت چهلمین روز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مهدی امینی، پژوهشگر مطالعات استراتژیک جبهه مقاومت و مدیر اندیشکده راهبردی فتح، که سابقه مصاحبت و مؤانست با شهید سلیمانی را دارد، با حضور در ایکنا از ویژگی‌های شخصیتی آن سردار رشید اسلام برای ما سخن گفت:

حاج قاسم سلیمانی نماد انسانی تراز و تربیت‌یافته در مکتب اسلام است. فردی زحمتکش و اهل یکی از روستاهای دورافتاده کرمان که وقتی کشورش را در معرض حمله دشمن دید، پوتین به پا کرد و به جبهه رفت و به بهترین شکل ممکن از مرزهای ایران و اسلام دفاع کرد. 41 سال بعد، پیکرش در اوج شکوه و اقتدار به کشور بازگشت و به مقام شهادت، بالاترین توفیق الهی، نائل شد. او انسانی تراز در مکتب اسلام بود، یعنی در پرتو تعالیم الهی، استعدادهای خود را شکوفا و ناممکن‌ها را ممکن کرد. چهلم حاج قاسم سلیمانی با سالگرد عملیات والفجر 8 مقارن است. خیلی از بچه‌های لشکر حاج قاسم در طول عمرشان آب ندیده بودند، اما با آموزش و تمرین به غواصانی ماهر تبدیل شدند. این توفیق بزرگ با مدیریت حاج قاسم محقق شد که معتقد بود خواستن توانستن است. این روحیه او باعث شد که پس از دفاع مقدس، وقتی فرماندهی سپاه در جنوب شرق کشور را عهده‌دار شد، به بهترین وجه امنیت را بومی کند.

وقتی که سردار سلیمانی از سوی فرمانده معظم کل قوا به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد، از آنجایی که باید در جلسات با برادران حزب‌الله لبنان و ... شرکت می‌کرد، به سرعت تکلم به زبان عربی را فراگرفت. حاج قاسم توانست طی دو دهه جبهه مقاومت را در لبنان و فلسطین تجهیز و تقویت کند که حاصل آن موفقیت این جبهه در جنگ‌های 33 روزه و 22 روزه بود. او با مردم کشور عراق، که ساختار قبیله‌ای و معادلات بسیار پیچیده‌ای دارند، ارتباط برقرار کرد و زمینه پیوند دو ملت ایران و عراق را بیش از پیش فراهم آورد. همچنین، حاج قاسم توانست خط مقاومت را در سوریه حفظ کند، در حالی که کشورهای غربی برای سقوط بشار اسد با مسلح کردن معارضان و تجهیز تجزیه‌طلبان، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی گسترده‌ای کرده بودند. زمانی که به درخواست رسمی رئیس‌جمهور سوریه، قرارگاهی را در این کشور راه‌اندازی کرد و فرماندهی آن را به شهید حسین همدانی داد، بسیاری از فرماندهان نظامی و شخصیت‌های سیاسی در داخل کشور امیدی به موفقیت نداشتند، چون معارضان تا 400 متری دفتر ریاست‌جمهوری سوریه رسیده بودند و 90 درصد سوریه اشغال شده بود. روزی که شهید همدانی به سوریه رفت، یک فشنگ هم نبرد. او فقط به انتقال تجربه پرداخت تا دولت سوریه بتواند با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی، صف منتقدان و معترضان را از معارضان مسلح و تجزیه‌طلبان جدا کند. توفیق حاج قاسم در تقویت جبهه مقاومت در سوریه در شرایطی به دست آمد که دولت ما کوچکترین حمایتی از آن‌ها نکرد و حاج قاسم با حداقل امکانات ناممکن‌ها را ممکن کرد.

پنج شنبه/// کرامت انسانی در اندیشه «حاج قاسم»

تواضع حاج قاسم بی‌نظیر بود. هیچ‌گاه ندیدم که او چهارزانو بنشیند، مگر در جمع‌های بسیار دوستانه و صمیمی. هرگاه در میان رزمندگان و بسیجیان حاضر می‌شد، به نشانه ادب دوزانو می‌نشست. زمانی که می‌خواست در مقر فرماندهی خود در سوریه نماز بخواند، در ردیف دوم یا سوم نماز جماعت می‌ایستاد. نکته‌ مهم درباره حاج قاسم نگاه ایشان به کرامت انسانی است. او به عنوان نماینده‌ای از گفتمان انقلاب اسلامی به دنبال رعایت کرامت انسانی و رهایی همه انسان‌ها با هر دین و نژادی از ظلم بود. یک‌بار که در میان رزمندگان جبهه مقاومت سخن می‌گفت، دستور داد که دوربین فیلم‌برداری خاموش شود. آنگاه خطاب به رزمندگان گفت: «بچه‌ها، سه هزار زن ایزدی اسیر داعش هستند که ما در قبال آن‌ها مسئولیم.» ایزدی‌ها قرابت دینی و ملی با ما ندارند، اما حاج قاسم دغدغه کرامت انسانی داشت. به یاد دارم وقتی رزمندگان مقاومت، کلیسایی را که توسط تروریست‌ها در ناحیه برطله در استان نینوا بسته شده بود، باز گشایی کردند، در پی این خبر، یکی از خواهران مسیحی این عبارت را بر دیوار نوشت: «ای روشنی چشم‌ها، ای مریم! پاک آسوده بخواب که هرگز مسیح دوباره به صلیب کشیده نخواهد شد زیرا که فرزندان زهرا آمده‌اند!» علاوه بر این، حاج قاسم دغدغه اقناع فکر جوانان را داشت. بارها می‌گفت دوست دارم در هواپیما کنار جوانی بنشینم که تیپش به ما نمی‌خورد و کلی با او حرف بزنم. برایش از انقلاب و دفاع مقدس بگویم و آخرش با افتخار بگویم من یک پاسدار هستم.

امروز عطر شهادت سردارِ سپهبدِ پاسدار، حاج قاسم سلیمانی، که من بر لفظ پاسدار بسیار تأکید دارم، نه تنها در ایران بلکه در منطقه پیچیده است و می‌تواند موج دوم بیداری اسلامی را رقم بزند. آمریکایی‌ها با ترورش دست به حماقت زدند و فراموش کردند که شاگردان حاج قاسم در بیش از 85 کشور پراکنده شده‌اند. هدف حاج قاسم سلیمانی این نبود که فقط موفقیت نظامی و امنیتی کسب کند، بلکه نیروی قدس در هر کشوری، که با درخواست آن کشور به آنجا وارد شد، پروژه دولت‌سازی و ملت‌سازی را پیگیری کرد و جنبش‌های اجتماعی را در راستای اهداف انقلاب اسلامی به وجود آورد.

امروز فقط ما منتقم خون حاج قاسم نیستیم، بلکه ملت‌های بیدار و آگاه همه خونخواه اویند. خونخواهی حاج قاسم سلیمانی خروج آمریکا را از کل منطقه به دنبال خواهد داشت. او بیرون از خاک وطنش به شهادت رسید و دشمن جنگی را آغاز کرد که دایره آن بسیار گسترده است. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: